Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet stu 21, 2019 18:16

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 388 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon lip 30, 2008 20:21 

Više puta sam naletio na ljude koji sebe smatraju velikim vjernicima (svake nedjelje idu u crkvu, redovno mole, ...), a onda kad ih pitaš za njihovo mišljenje o ovoj temi, nasmiju ti se u lice i kažu "koja se još budala toga drži". Zanima me što vi mislite o ovoj temi i zbog čega smatrate (ako smatrate) da treba živjeti u čistoči prije braka?

Vrh

PostPostano: Pon lip 30, 2008 21:14 

Matthaios je napisao/la:
Više puta sam naletio na ljude koji sebe smatraju velikim vjernicima (svake nedjelje idu u crkvu, redovno mole, ...), a onda kad ih pitaš za njihovo mišljenje o ovoj temi, nasmiju ti se u lice i kažu "koja se još budala toga drži". "koja se još budala toga drži". ?

Ljudi cesto brkaju u zivotu,kada donose odluku o "velikim vjernicima",za mene bi veliki vjernici bili "sveci", a svi drugi vjernici su grijesnici...
Ovo se nikako ne moze prihvatiti da je tako..svake nedjelje idu u crkvu, redovno mole,
To nam je duznost svima, i roditelji daju i upucuju svoju djecu,isto tako i Crkva...propovjeda,koliko je cistoca vazna...Koliko samo ima grijeha,koje ne smijemo ciniti,a mi ih ipak cinimo..??
"koja se još budala toga drži". Ovdje lezi neka greska,u neznanju...I ako ima onih,koji se tako ponasaju,mozda imaju razlog neki,recimo mozda "skola" itd...Ukoliko svjesno to rade, grijese i to na veliko grijese...Sta vise,tako dovode i druge u zabludu i na grijehe...
Citat:
Zanima me što vi mislite o ovoj temi i zbog čega smatrate (ako smatrate) da treba živjeti u čistoči prije braka?

Dali mozemo ,mi da cujemo tvoje misljenje,kako je tvoje misljenje osbno o tome ,ne drugih..???

Vrh

PostPostano: Pon lip 30, 2008 21:26 

naravno da treba živjeti čistoću prije braka! barem ja tako mislim i toga ću se držati,s ničim ne treba brzati i sve ima svoje vrijeme!
spolnost između muškarca i žene je sveti čin kojim se stvara život!!! i treba biti i pribata bračnoj zajednici između dvoje ljudi koji se u vjeri uzajamno vole i poštuju te se tako uz Božju pomoć odlučuju na djecu koju im je povjeri Bog. i sve što je izvan toga protivi se crkvi. predbračna čistoća je preduvjet za dobar brak i itekako je treba čuvati.

Vrh

PostPostano: Pet srp 04, 2008 08:03 

Mogli bi za početak definirati što je to Predbračna čistoća i što bi ona trebala uključivati ili isključivati? Iskazivanje nježnosti samo riječima, poljubac da ili ne?

Vrh

PostPostano: Pon srp 07, 2008 12:28 
Administrator

Zašto treba živjeti u čistoći prije braka?
Intimni odnosi su nešto sveto, po njima dvoje ljudi postaju jedno tijelo.
Upravo zato Crkva upućuje da će taj odnos najbolje funkcionirati i biti zaštićen u braku.
Tek to će biti prava, odgovorna i ozbiljna veza, koja i jednoj i drugoj strani daje sigurnost da će ostati zajedno, bez straha da će netko nekoga ostaviti. I zato se mogu predati jedno drugom bez bojazni da će djeca doći na svijet i pomrsiti im račune.

Ja sam osobno bio protiv hodanja "bez poljubaca" i ne smatram to prirodnim, mada nekom drugom to može biti jedino riješenje ako se ne može suzdržati da ne ode dalje od poljupca.

Vrh

PostPostano: Pon srp 07, 2008 13:47 

koliko sam razumio nije poželjan "francuski poljubac",tj.ljubljenje i jezikom nego samo onaj "cmok" zatvorenih usta ili u obraz.Jer onaj francuski ipak budi strast i vuče dalje

Vrh

PostPostano: Pon srp 07, 2008 14:33 
Administrator

Nema tu pravila, sve budi strast i vuče dalje ako se ne možemo suzdržati, to ovisi o čovjeku i svatko si to treba razumno sam odlučiti. Treba izbjegavati situacije koje mogu dovesti do grijeha, to da, ali da baš bude samo "cmok" to nije pravilo.
Jer oni koji hodaju "bez poljubaca" kažu da ih i taj "cmok" vodi u duže ljubljenje, pa onda vuče dalje.
Bitno je odrediti jasnu granicu i uz Božju pomoć je ne prelaziti, inače s vremenom idemo sve dalje i dalje.

Vrh

PostPostano: Pon srp 07, 2008 19:08 

Citat:
.. mišljenje o ovoj temi, nasmiju ti se u lice i kažu "koja se još budala toga drži".

Zaista, u 99% slučajeva, tako je. Živimo u modernome svijetu. Bar bog da se čim više mladih
može što prije oženiti, a djeca se mogu roditi bilo kad. Bitno je očuvati dijete, a ne baciti ga nakon začeća-

Vrh

PostPostano: Pet srp 11, 2008 10:33 

Izbjegavanje situacija koje mogu dovesti u napast je svakako najbolje, međutim valja znati da je u ljudskoj prirodi davati nježnost osobi koju se voli. Kako to uskladiti?
Ljubav između muškarca i žene je u svojoj biti stvaralačka i teži spajanju i donošenju ploda, samo je u braku moguće to u potpunosti ostvariti. Predbračna spolnost je u biti uskraćivanje potpunog ostvarivanja ljubavi.

Vrh

PostPostano: Pet kol 01, 2008 17:45 

Barnaba je napisao/la:
Izbjegavanje situacija koje mogu dovesti u napast je svakako najbolje, međutim valja znati da je u ljudskoj prirodi davati nježnost osobi koju se voli. Kako to uskladiti?
Ljubav između muškarca i žene je u svojoj biti stvaralačka i teži spajanju i donošenju ploda, samo je u braku moguće to u potpunosti ostvariti. Predbračna spolnost je u biti uskraćivanje potpunog ostvarivanja ljubavi.

Slazem se da treba izbjegavati..ali za one koji se skoluju,koji pocnu zajedno da zbog financijske strane zajedno i stanuju, tesko je ostati cist..3,4 ili do 7 godina...
Moje misljenje, tu bi se trebalo prije nesto drugo rijesiti...odnosno ,sve ono sto je u tom casu vazno..sa strane roditelja i djece...i buducih...bracnih parova..
Onaj koji ljubi,tezi i trazi njeznost...a njesnost je vec preblizu,da bi se uvjek oduprli napasti i pozudi...na daljinu je to lako odrzati,ali godinama...u istoj kuci,pa mozda jos njih dvoje sami...??
Osobno mislim ,da bi roditelji trebali biti ti,da znaju sta traze od svoje djece...Jer danas u prvom redu,svi zele da imse djeca skoluju, cim vise s tim bolje..Tako,tu daju potpunu podrzku..
da zbog lakoce,i prakticne strane zivota,cesto dozvoljavaju ...probni brak...
i zajednocko stanovanje...i posjecivanje u vlastitu kucu,odnosno "nocenje"
Jer svi racunaju,djeca se vole...jednoga dana,biti cu muz i zena...

Vrh

PostPostano: Sub kol 02, 2008 18:17 

Leja je napisao/la:
Barnaba je napisao/la:

Slazem se da treba izbjegavati..ali za one koji se skoluju,koji pocnu zajedno da zbog financijske strane zajedno i stanuju, tesko je ostati cist..3,4 ili do 7 godina...
Moje misljenje, tu bi se trebalo prije nesto drugo rijesiti...odnosno ,sve ono sto je u tom casu vazno..sa strane roditelja i djece...i buducih...bracnih parova..
Onaj koji ljubi,tezi i trazi njeznost...a njesnost je vec preblizu,da bi se uvjek oduprli napasti i pozudi...na daljinu je to lako odrzati,ali godinama...u istoj kuci,pa mozda jos njih dvoje sami...??
Osobno mislim ,da bi roditelji trebali biti ti,da znaju sta traze od svoje djece...Jer danas u prvom redu,svi zele da imse djeca skoluju, cim vise s tim bolje..Tako,tu daju potpunu podrzku..

Ne znam Leja, malo mi cudan tvoj stav. Mozda nisam razumjela - odobravas spavanje prije braka?
Mislim da (za jednog krscanina) nema potrebe za nekim hodanjem od 3,4 - 7godina.
Dovoljna je godina, dvije do odluke za brak,
a skoluju se ljudi i kad su u braku - zavrsavaju fakultete, polazu ispite... i pored djece.
Mislim da je dobro imati dobru namjeru i biti hrabar za te podvige, i naravno, imati puno povjerenje u Boga,
da on vodi stvari, jer sve to i dolazi od Njega.
I danas JEST moguce zivjeti u cistoci prije braka i nikako nije besmisleno.

Vrh

PostPostano: Sub kol 02, 2008 21:35 

kalimero je napisao/la:
Leja je napisao/la:
Barnaba je napisao/la:

Ne znam Leja, malo mi cudan tvoj stav. Mozda nisam razumjela - odobravas spavanje prije braka?
Mislim da (za jednog krscanina) nema potrebe za nekim hodanjem od 3,4 - 7godina.
Dovoljna je godina, dvije do odluke za brak,
a skoluju se ljudi i kad su u braku - zavrsavaju fakultete, polazu ispite... i pored djece.
Mislim da je dobro imati dobru namjeru i biti hrabar za te podvige, i naravno, imati puno povjerenje u Boga,
da on vodi stvari, jer sve to i dolazi od Njega.
I danas JEST moguce zivjeti u cistoci prije braka i nikako nije besmisleno.

Ne...ne ,ne odobravam spavanje prije braka, samo sam rekla da je vrlo tesko, nositi pravu ljubav i njeznost godinama..a da covjeka ne povuce pozuda.Koliko je meni poznato,danas prevladava duzi period.."zaruka" koji traje godinama,nego onaj koji traje mozda mjesecima,ili godinu dana...Sigurno,da to ovisi i o sredini gdje zivis...jer cesto i obicaji,igraju veliku ulogu.

Vrh

PostPostano: Uto kol 05, 2008 11:41 

Matthaios je napisao/la:
Više puta sam naletio na ljude koji sebe smatraju velikim vjernicima (svake nedjelje idu u crkvu, redovno mole, ...), a onda kad ih pitaš za njihovo mišljenje o ovoj temi, nasmiju ti se u lice i kažu "koja se još budala toga drži". Zanima me što vi mislite o ovoj temi i zbog čega smatrate (ako smatrate) da treba živjeti u čistoči prije braka?

Prvo, ne bih se slozio da tak misli vecina mladezi. Seksualni nagon kod mladjih osoba nije izgovor da se duhovni karakter ne stavi u prvi plan. Kontrola seksualnog nagona je obveza svakoga vjernika. Kako i na koji nacin zavisi od svake ponaosob, je nismo svi isti.
Pitas zasto treba zivjeti u cistoci, a nisi dao odgovor, zasto zivjeti u "prljavastini" prije braka. Mlada i nezrela osoba ima drugacija shvatanja od nas starijih- roditelji smo i stoga znamo vise. To sto vi sada prozivljavate to smo mi odzivili i stoga moramo prenjeti savjete kako i na koji nacin prevazici tu prirodnu,na prvi pogleg, bezopasnu situaciju. Znam da ima i onih koji sagrijesise iz pobude za slascu i porivom, al ima vremena kad ce doci godine sazrijevanja i propitivanja, zasto mi ono trebase?

Vrh

PostPostano: Sub vel 07, 2009 17:01 

Evo jedan zanimljiv odgovor na pitanja Kada muško ženski odnosi postaju (ne)dopušteni?

Vrh

PostPostano: Sub vel 07, 2009 17:55 

Matthaios je napisao/la:

Najprije, iskreno sumnjam u kategoriju veliki vjernik, mislim da postoje oni koji svojim životom daju znakove žive crkve Božje, oni koji svoju vjeru žive na razini obreda, oni koji je ne žive uopće i td., a za svakog kršćanina koji nastoji biti dio ove žive crkve čistoća prije braka je prihvatljiva i način života koji se ne dovodi u pitanje.

Zašto čistoća prije braka, najprije zato što je po crkvenom nauku seks prije braka grijeh, a onda iz niza druhih razloga od kojih bi istakla samo neke:
- suzdržavanje od seksa kao oblika fizičke komunikacije između 2 osobe ih navodi da razgovaraju, da se upoznaju istinski kao osobe, a ne samo na razini tjelesne privlačnosti,
- na taj način se dvije osobe navode i da ozbiljno razmisle da li su jedno za drugo i ako jesu da stupe u brak, jer smo svi svjedoci maratonskih ljubavnih veza koje traju 10-ak godina, a da to dvoje ljudi nisu sigurni da li su jedno za drugo ili ne,
- zatim dolazimo i na jednu od prethodnih tema - kontracepcija ili ne, jer ako smo kršćani prihvaćamo život kako ga Bog daje, a kako da dvoje ljudi koji su u vezi u kojoj se ne suzdržavaju od seksa (kad to i ne bi bio grijeh, a jest) mogu živjeti ovo kršćansko načelo? Odgovor je nikako.

Dakle da ne duljim, ja sam za čistoću prije braka iz prije navedenih i još mnogih razloga. Da li je to moderno, lako, spojivo sa nekim kvaziznanstvenim i inim tumačenima? Nije.

Što je jednom kršćaninu biti proglašen budalom od svita ka što je ovaj u kojem živimo? Jedino potvrda da je na ispravnom putu. :wink:

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 388 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata