Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 21, 2017 16:54

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 433 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pet tra 17, 2015 19:18 

Adrijana kažeš da se neposluh očituje tako da neki svećenici podržavaju padanje u duhu.. Al je to zabranjeno?? Pitam jer nikad nisam čula da se itko službeno ocitova negativno o tome i da svećenici to ne bi trebali podrzavat?? Po čemu se to kosi sa onim što Katolička crkva naucava? Iskreno me zanima odgovor, jasno mi je da su neki svećenici protiv,da su neki za, al zar je stvarno neposluh imat pozitivan stav o tome?

Vrh

PostPostano: Sub tra 18, 2015 17:23 

Roza je napisao/la:
Adrijana kažeš da se neposluh očituje tako da neki svećenici podržavaju padanje u duhu.. Al je to zabranjeno?? Pitam jer nikad nisam čula da se itko službeno ocitova negativno o tome i da svećenici to ne bi trebali podrzavat?? Po čemu se to kosi sa onim što Katolička crkva naucava? Iskreno me zanima odgovor, jasno mi je da su neki svećenici protiv,da su neki za, al zar je stvarno neposluh imat pozitivan stav o tome?

Pa da, ključno je pitanje što je to zapravo?... Što se događa za vrijeme padanja u duhu?...
Za neke je to energija koja utječe samo na psihu, a ne i na duh, dok je za druge nešto kao vidljivi dokaz djelovanja Duha Svetoga u nekoj osobi..
U samom početku karizmatskog pokreta unutar Katoličke crkve (a znamo da su mnoge prakse, pa tako i "padanje u duhu", uvezene iz pentekostalizma), kard. Leo Suenens je dublje istraživao i našao da se ne radi o drugome nego o djelovanju psihe. I da tu praksu ne treba podržavati. A bio je taj kardinal veoma blizak karizmatskom pokretu.
Sv. Terezija Avilska i karmelićani, a i drugi kroz povijest, poznavali su vrstu molitve znanu kao "počivanje u Bogu", ali do te razine čovjek dolazi nakon godina i godina misaone molitve (meditacije) i molitve sabranosti. Do te razine ne dolaze svi ljudi, osobito početnici ne. Iskustvo te molitve, kažu, nema veze s energijom koju osjeća čovjek koji usred bučnog karizmatskog seminara na jedan dodir pada unatraške i nije svjestan kako i što se to događa.
Tu "energiju" koja struji niti nemaju svi svećenici, imaju je samo oni koji su prošli karizmatske seminare i doživjeli "prijenos" te energije od drugih karizmatskih svećenika, ti svećenici pak su je dobili od prvih karizmatika, prvi su je dobili od protestanata, ovi pak od pentekostalaca, oni od anabaptista, ovi od "liječnika" iz 19. stoljeća, koji su liječili, nazovi, vjerom...
Zanimljivo, niti jedan svećenik koji nije to primio od strane uglednih svjetskih karizmatika, nema takav dodir.
Što je još važnije, taj dodir ako predstavlja silu Duha Svetoga, zašto ne utječe na duhovnu stranu (obraćenje, razumijevanje vjere, posebna jakost u kušnjama), već samo na osjećaje... Spomenuti kardinal došao je do zaključka da "padaju" većinom psihički nestabilne osobe, one jače doživljavaju tu energiju...
Zašto...?

Vrh

PostPostano: Sub tra 18, 2015 17:39 

Dobro,mislim da kužim šta oces rec,al ako kažeš da se energija prenosi sa jednog na drugog svećenika koji je onda prenose na druge... Ne vidim kako energija može utjecat na psihu,tj kako se iz toga može zaključit da je to nekakav psihički podrazaj,ako ga se već naziva energijom koja se prenosi... Ako je točno to što govoriš onda sigurno ne proizlazi iz psihe pojedinaca,već je ili nešto loše ili DS. Bar ja tako mogu zaključit,ne znam,možda sam krivo shvatila?

Vrh

PostPostano: Ned tra 19, 2015 15:20 

Roza je napisao/la:
Dobro,mislim da kužim šta oces rec,al ako kažeš da se energija prenosi sa jednog na drugog svećenika koji je onda prenose na druge... Ne vidim kako energija može utjecat na psihu,tj kako se iz toga može zaključit da je to nekakav psihički podrazaj,ako ga se već naziva energijom koja se prenosi... Ako je točno to što govoriš onda sigurno ne proizlazi iz psihe pojedinaca,već je ili nešto loše ili DS. Bar ja tako mogu zaključit,ne znam,možda sam krivo shvatila?

ja se slažem s tobom!
nitko ne može sa sigurnošću utvrditi ili imputirati da je to neki psihički podražaj koji djeluje samo na psihički labilne osobe
ja sam skloniji vjerovati tebi i drugima koji su sobno počivali u duhu i vjerovati da to djeluje Božja sila preko svećenika KC koji mole nad vjernicima ( dr. ivo pavić, fra zvjezdan linić, vlč. sudac, j.manjackal itd)
kao i kod međugorja , patera pia iz piatralcene i svih "čuda" i fenomena zadnjih 1oo godina u katoličko svijetu, uvijek se nađe skeptika i nevjernih toma , koji u svim tim čudesnim pojavama u katolačanstvu uvijek sumnjau da je to podvala, laž, izmišljotina protestantske fele, a nikako da daju mogućnost da je Bog na djelu
nažalost Roza, zapadna europa ti postaje ultra racionalistička , protestansta...i nije sklona vjerovati u čuda
ne znam da li znaš da protestanti ne vjeruju u nikakva ukazanja BDMarije ( ni priznata ni nepriznata od KC), da ne vjeruju u stigmate KC , euharsitijska čuda kod hostija ili vina itd
jednostavno , na djelu je racionalizam prosvjetiteljstva , modernoga doba
sve su to novi sljedbenici francuske buržoaske i antikatoličke revolucije, pozitivizma engleza davida huma, didrovog racionalizma ...ti pioniri antikatoličanstva i materijalističko-pozitivističkog pogleda na svijet polako uzimaju maha i u Crkvi
sama Crkva sve manje vjeruje u čuda , sve više postaje skeptična ...farizejština novog suvremenog doba

tako i na tvoje PUD se gleda da je to samo tvoja psihička reakcija ili labilnost....oni ne ostavljaju nikakvu mogućnost da je božje čudo, djelovanje u igri...na žalost takva su pozitivistička, skeptična vremena nastupila!
tko ima uši , neka čuje...

Vrh

PostPostano: Ned tra 19, 2015 21:22 

Roza je napisao/la:

Evo drugim riječima: PSIHA zato jer se promjena doživljava prvenstveno u osjećajima (koji dolaze brzo i preplavljuju osobu), a ENERGIJA zato jer oni koji padaju u duhu često kažu da je na svećenikov dodir "nešto prostrujilo kroz njih", tj. "osjetili su nekakvu struju", nešto izvan njih samih i više nisu mogli kontrolirati svoj pad. Pali su spontano.

Za Hrkija,
bila bih vesela da su stvari takve kako ti kažeš...
Ali u poslanicama piše: "Sve provjeravajte, dobro zadržite, zla se klonite"...
Sjećaš se Vassule Ryden?
Svojevremeno su čak šestero naših karizmatika (među kojima su bili i doktori teologije) s oduševljenjem napisali predgovore njenim knjigama, jer "Duh puše gdje hoće",
a zatim se uspostavilo i na najvišim razinama potvrdilo da ona nema veze s katoličanstvom...

?

Vrh

PostPostano: Pon tra 20, 2015 06:50 

adrijana je napisao/la:
Evo drugim riječima: PSIHA zato jer se promjena doživljava prvenstveno u osjećajima (koji dolaze brzo i preplavljuju osobu), a ENERGIJA zato jer oni koji padaju u duhu često kažu da je na svećenikov dodir "nešto prostrujilo kroz njih", tj. "osjetili su nekakvu struju", nešto izvan njih samih i više nisu mogli kontrolirati svoj pad. Pali su spontano.

Za Hrkija,
bila bih vesela da su stvari takve kako ti kažeš...
Ali u poslanicama piše: "Sve provjeravajte, dobro zadržite, zla se klonite"...
Sjećaš se Vassule Ryden?
Svojevremeno su čak šestero naših karizmatika (među kojima su bili i doktori teologije) s oduševljenjem napisali predgovore njenim knjigama, jer "Duh puše gdje hoće",
a zatim se uspostavilo i na najvišim razinama potvrdilo da ona nema veze s katoličanstvom...

?

kakve veze ima vassula i katolički karizmatski svećenici kod kojih se događa PUD??
hoćeš reći da su fra ivo pavič, z.linić, sudac itd na nivou vasule... sumnjivi šarlatani koji cirkusiraju s katoličkom vjerom ili šta?

Vrh

PostPostano: Pon tra 20, 2015 16:45 

Hrki molim te provjeri prije nego što napises - nisam ja nikad na ovom forumu dosad pisala da sam dozivila PUD. Al evo da bude pošteno,sad govorim da jesam u Taboru. I moje pitanje adrijani nije bilo upućeno zato što ja zastupam ovu ili onu teoriju, vec zato što me zanima postoji li kakva uputa vezana za to. I ne isključujem mogućnost da se radi o djelovanju psihe.

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2015 20:56 

Roza je napisao/la:
I moje pitanje adrijani nije bilo upućeno zato što ja zastupam ovu ili onu teoriju, vec zato što me zanima postoji li kakva uputa vezana za to. I ne isključujem mogućnost da se radi o djelovanju psihe.

Ok, nisam sigurna postoji li određena uputa vezana za to.. Svećenici bi to mogli bolje objasniti jer se u ovom slučaju radi o tome je li gesta polaganja ruku dozvoljena u tim i takvim molitvama za ozdravljenje ili nije.
Inače, u redovitom obliku, polaganje ruku je nešto sasvim uobičajeno i uz to što svi vjerujemo da time primamo blagoslov ili posebnu milost, u tim redovitim slučajevima ne dolazi nikad do "padanja".
Za razliku od Hrkija koji misli da ja vjerojatno zastupam nekakvu protestantsku teologiju, prvi su zapravo pentekostalci (kao protestantski ogranak) protumačili "padanje" kao posljedicu djelovanja Duha Svetoga.
(Čak i nakon što je jedna starija žena na seminaru B. Hinna pala i slomila kuk, te nakon par dana od posljedica pada preminula, a njena obitelj tražila veliku odštetu od organizatora duhovne obnove, oni su još uvijek uvjereni da je to baš Duh Sveti..)
Međutim, mene su učili da Duh Sveti redovito silazi na puno manje teatralan način; da sakrament (npr. svete potvrde) djeluje i vidljiv je u sasvim drugačijim plodovima, a da blagoslov svećenika primamo i kad se naizvan ništa ne promijeni.

Ako nađeš korisnim možeš pročitati "Naputak o molitvama kojima se od Boga moli ozdravljenje" (naći ćeš na netu) ili pak ako ti dođe pod ruku knjiga A. Schneidera, isusovca, "Na putovima Duha Svetoga". Ukoliko poznaješ engleski svakako pronađi na internetu "Malinske dokumente br. 6" biskupa Lea Suenensa koji pobijaju sve one navode koje npr. fra Ivo Pavić koristi u prilog PUD.

Vrh

PostPostano: Uto tra 21, 2015 21:16 

adrijana je napisao/la:
Ako nađeš korisnim možeš pročitati "Naputak o molitvama kojima se od Boga moli ozdravljenje" (naći ćeš na netu) ili pak ako ti dođe pod ruku knjiga A. Schneidera, isusovca, "Na putovima Duha Svetoga". Ukoliko poznaješ engleski svakako pronađi na internetu "Malinske dokumente br. 6" biskupa Lea Suenensa koji pobijaju sve one navode koje npr. fra Ivo Pavić koristi u prilog PUD.

Već sam tražila i guglala spomenutog biskupa,moram priznat da nisam imala puno vrimena za malo bolje procitat,al sigurno ocu čim uhvatim vrimena! Puno ti hvala na odgovoru, želim se malo bolje upoznat s tom praksom i razumit šta sam ja to dozivila, tako da će mi sigurno koristit! :DD

Vrh

PostPostano: Pet svi 01, 2015 20:36 

adrijana je napisao/la:
Pa da, ključno je pitanje što je to zapravo?... Što se događa za vrijeme padanja u duhu?...
Za neke je to energija koja utječe samo na psihu, a ne i na duh, dok je za druge nešto kao vidljivi dokaz djelovanja Duha Svetoga u nekoj osobi..
U samom početku karizmatskog pokreta unutar Katoličke crkve (a znamo da su mnoge prakse, pa tako i "padanje u duhu", uvezene iz pentekostalizma), kard. Leo Suenens je dublje istraživao i našao da se ne radi o drugome nego o djelovanju psihe. I da tu praksu ne treba podržavati. A bio je taj kardinal veoma blizak karizmatskom pokretu.
Sv. Terezija Avilska i karmelićani, a i drugi kroz povijest, poznavali su vrstu molitve znanu kao "počivanje u Bogu", ali do te razine čovjek dolazi nakon godina i godina misaone molitve (meditacije) i molitve sabranosti. Do te razine ne dolaze svi ljudi, osobito početnici ne. Iskustvo te molitve, kažu, nema veze s energijom koju osjeća čovjek koji usred bučnog karizmatskog seminara na jedan dodir pada unatraške i nije svjestan kako i što se to događa.
Tu "energiju" koja struji niti nemaju svi svećenici, imaju je samo oni koji su prošli karizmatske seminare i doživjeli "prijenos" te energije od drugih karizmatskih svećenika, ti svećenici pak su je dobili od prvih karizmatika, prvi su je dobili od protestanata, ovi pak od pentekostalaca, oni od anabaptista, ovi od "liječnika" iz 19. stoljeća, koji su liječili, nazovi, vjerom...
Zanimljivo, niti jedan svećenik koji nije to primio od strane uglednih svjetskih karizmatika, nema takav dodir.
Što je još važnije, taj dodir ako predstavlja silu Duha Svetoga, zašto ne utječe na duhovnu stranu (obraćenje, razumijevanje vjere, posebna jakost u kušnjama), već samo na osjećaje... Spomenuti kardinal došao je do zaključka da "padaju" većinom psihički nestabilne osobe, one jače doživljavaju tu energiju...
Zašto...?

Bio sam na takvim seminarima,i katoličkim I pentekostalnim.
Nisam pao,sve skupa mi je to sumnjivo!

Vrh

PostPostano: Uto svi 12, 2015 07:15 

Društvo za promicanje kršćanskih vrednota “Kristofori” organizira karizmatske susrete koje će predvoditi Joanne Petronella, osnivačica i voditeljica evangelizacijske službe “Christ In you, The Hope of Glory” iz Los Angelesa (SAD). Joanne Petronella služi preko 40 godina. Služila je u 39 zemalja svijeta a bila je i bliska prijateljica i suradnica svete Majke Terezije. Katolički je laik i obdarena je izrazitim karizmama propovijedanja, proroštva i ozdravljanja.
Kod:
http://www.dnevno.hr/vjera/vjera-kultura-i-znanost/americki-karizmatici-u-hrvatskoj-bliska-suradnica-majke-terezije-s-izrazitom-karizmom-propovijedanja-prorostva-ozdravljanja-posjetit-ce-nasu-zemlju
http://www.dnevno.hr/vjera/vjera-kultur ... asu-zemlju
Prvi put čujem za gospođu Petronellu ikao je navodno posjećivala Hrvatsku.

Vrh

PostPostano: Pet svi 29, 2015 22:30 

Ok, nisam sigurna postoji li određena uputa vezana za to.. Svećenici bi to mogli bolje objasniti jer se u ovom slučaju radi o tome je li gesta polaganja ruku dozvoljena u tim i takvim molitvama za ozdravljenje ili nije.
Inače, u redovitom obliku, polaganje ruku je nešto sasvim uobičajeno i uz to što svi vjerujemo da time primamo blagoslov ili posebnu milost, u tim redovitim slučajevima ne dolazi nikad do "padanja".
Za razliku od Hrkija koji misli da ja vjerojatno zastupam nekakvu protestantsku teologiju, prvi su zapravo pentekostalci (kao protestantski ogranak) protumačili "padanje" kao posljedicu djelovanja Duha Svetoga.
(Čak i nakon što je jedna starija žena na seminaru B. Hinna pala i slomila kuk, te nakon par dana od posljedica pada preminula, a njena obitelj tražila veliku odštetu od organizatora duhovne obnove, oni su još uvijek uvjereni da je to baš Duh Sveti..)
Međutim, mene su učili da Duh Sveti redovito silazi na puno manje teatralan način; da sakrament (npr. svete potvrde) djeluje i vidljiv je u sasvim drugačijim plodovima, a da blagoslov svećenika primamo i kad se naizvan ništa ne promijeni.

Beni Hinn je lažni prorok!

Vrh

PostPostano: Sub svi 30, 2015 20:21 

https://www.youtube.com/watch?v=ibspgPAamoA

Vrh

PostPostano: Čet srp 30, 2015 21:29 

Opet deklarirani Katolici šire protestantska uvjerenja. Samo, što su ovog puta njihov izjave dijametralno suprotne. :mrgreen:

[url=adrijana je napisao/la:

„Kao da Gospodin osobi dadne duhovnu anesteziju: Počivajući u Duhu, osoba je intenzivno usmjerena na Gospodina. Osjeti njegovu blizinu. Tijekom počivanja u Duhu događaju se mnoga ozdravljenja na fizičkoj, duhovnoj i duševnoj razini, liječenje unutarnjih rana, obraćenja, dar kajanja i različiti blagoslovi. Mnogi su svjedočili da su u trenutku počivanja u Duhu u svome tijelu osjetili vatru, trnce i toplinu u rukama. Duh Sveti tada sigurno nešto radi u duši. Milijuni ljudi iskusiti su blagodat počivanja u Duhu." Francis MacNutt

"Pokret je snažno podržao kardinal Leo Suenens koji je slovio kao vodeći liberalni kardinal. Pokret su kasnije podržali pape Pavao VI. i Ivan Pavao II." - Mladen Faraguna

Tako da, nemam pojma o čemu ti pričaš, i zašto opet izgovaraš lažna svjedočanstva na forumu. Možda sad da konačno objasni ljudima, čemu laži?

"Na Drugom vatikanskom saboru karizmatsku obnovu je osobito zagovarao belgijski kardinal Leo-Joseph Suenens..."
" Kardinal Suenens je 1976. otvorio Ured katoličke karizmatske obnove u Bruxellesu. Godine 1981. Ured je preselio u Rim. Nosio je naslov Međunarodni ured katoličke karizmatske obnove . Ured je premješten u Vatikan 1985. godine, a 1993. papinsko Vijeće za laike odobrilo je Statut Katoličkog karizmatskog pokreta."

“Karizmatski pokret u Hrvatskoj vrlo je važan Božji instrument za obraćenje ljudi, da njihovi životi postanu što sličniji Kristovom. Moja je molitva da plan koji Bog ima za mlade karizmatike u Hrvatskoj bude i ostvaren. Karizmatska je obnova temeljna obnova Crkve, pozvana da donese dobre evangelizatore kulturi i ljudima svih regija Hrvatske.” kardinal James Francis Stafford

Znaš kaj me zanima? Kako ti Lončar može biti dobar kad si protiv polaganja ruku laika? To mi nije jasno :mrgreen: To mi nikako nije jasno :mrgreen:

Gle što crkva kaže, nećeš vjerovat, ali drugačije od tebe. Glavno da ti objašnjavaš ovcama na forumu, a to što Katekizam nisi pročitala druga je priča, jel? :mrgreen:

1294 Sva ta znacenja pomazanja otkrivamo u sakramentalnom zivotu. Pomazanje katekumenskim uljem prije krsta oznacuje ciscenje i jacanje; pomazanje uljem bolesnih ozdravljenje i okrepu; pomazanje svetom krizmom poslije krsta, u potvrdi i u redjenju, znak je posvecenja. Po potvrdi krscani, tj. pomazanici imaju potpunijeg udjela u poslanju Isusa Krista i u punini Duha Svetoga, kojim je Isus ispunjen, kako bi svim svojim zivotom sirili "Kristov miomiris".

Tu "energiju" ili "psihu" kako je ti zoveš Crkva naziva ni više ni manje nego "Kristov miomiris" :mrgreen:

Zašto...?

Da, a jedan je kardinal koji je bio blizak protestantima zaključio da oni koji pričaju bez argumenata lažu, oliti ga prodaju maglu :mrgreen: I sad objasni svima na foruumu, zašto širiš lažna svjedočanstva, koji je smisao toga?
Obmana, prevara, lažno naučavanje, ne kužim?

p.s.
“Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze k vama u ovčjem runu, a iznutra su grabežljivi vukovi" (Matej 7:15)
"Prepoznat ćete ih po njihovim plodovima. Bere li se s trnja grožđe ili s bodljike smokve?" (Matej 7:16)

Vrh

PostPostano: Pet srp 31, 2015 11:06 

DuX je napisao/la:
"Pokret je snažno podržao kardinal Leo Suenens koji je slovio kao vodeći liberalni kardinal. Pokret su kasnije podržali pape Pavao VI. i Ivan Pavao II." - Mladen Faraguna

Tako da, nemam pojma o čemu ti pričaš,

Da si pročitao još koji post na ovoj temi našao bi da je kardinal Suenens napisao knjigu kojom se kritički osvrće na taj fenomen "padanja u duhu":
http://webmedia.jcu.edu.s3.amazonaws.co ... uenens.pdf
I smisao mog posta je da baš taj kardinal koji je javno podržavao i zagovarao karizmatski pokret, u padanju u duhu ne vidi drugo doli psihičko oslobađanje energije i ne preporučuje njegovo uvođenje u seminare...
Spisi koje je Suenens pisao poznati su u javnosti kao "Malinski dokumenti". Sigurna sam da i sam Faraguna to zna.

To sam napisala na ovoj temi mislim već nekoliko puta, nije mi do ponavljanja niti opravdavanja, ne očekujem da netko pročita svih 2000 mojih postova pa da tek onda stvori neko mišljenje o meni, ali minimum poštenja i pristojnosti od novih forumaša očekujem...

DuX je napisao/la:
Gle što crkva kaže, nećeš vjerovat, ali drugačije od tebe. Glavno da ti objašnjavaš ovcama na forumu, a to što Katekizam nisi pročitala druga je priča, jel? :mrgreen:

1294 Sva ta znacenja pomazanja otkrivamo u sakramentalnom zivotu. Pomazanje katekumenskim uljem prije krsta oznacuje ciscenje i jacanje; pomazanje uljem bolesnih ozdravljenje i okrepu; pomazanje svetom krizmom poslije krsta, u potvrdi i u redjenju, znak je posvecenja. Po potvrdi krscani, tj. pomazanici imaju potpunijeg udjela u poslanju Isusa Krista i u punini Duha Svetoga, kojim je Isus ispunjen, kako bi svim svojim zivotom sirili "Kristov miomiris".

Tu "energiju" ili "psihu" kako je ti zoveš Crkva naziva ni više ni manje nego "Kristov miomiris"

U zabludi si, jer polaganje ruku na karizmatskim susretima nema veze sa sakramentima. Polaganju ruku pristupaju i posve zdravi ljudi i svi koji to žele, svi koji žele primiti blagoslov, to nije niti bolesničko pomazanje, ni sveti red, ni krizma... To je jednostavno polaganje ruku. Samo što prilikom uobičajenog blagoslova (recimo na mladoj misi) nema uopće padanja u duhu. :!:
Daj Bože da sam ja u krivu, a Katekizam u pravu, ali tu si stavio citat u krivi kontekst.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 433 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata