Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 21, 2017 16:49

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 68 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Ned vel 06, 2011 13:26 

Mislim da je nasljeđe nešto sveobuhvatno,
ja i žena se krvimo oko nasljeđa naše djece,
"kad dobiju 5 u školi onda je to na mene, a kad nije 5 onda je to na tebe"

Ima nešto u nasljeđu, ali nam je i to dragi Bog darovao ...

Malo mi je glupo da jednog dana moja djeca govore "jest pametan sam na oca, ali što mi to vrijedi kad je toliko grijeha u životu napravio da ja sad ne mogu iz svojih problema..."

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 17:25 

arsen je napisao/la:
Mislim da je nasljeđe nešto sveobuhvatno,
ja i žena se krvimo oko nasljeđa naše djece,
"kad dobiju 5 u školi onda je to na mene, a kad nije 5 onda je to na tebe"."

Dragi brate,malo je neozbiljno,jer ovdje izgleda da si pobrkao ,rangle i loncice...
Kada se pise o genima nasljedja ,svakako da je velika razlika..o onima koji su dobri i oni koji su losi...Covjek koji danas uziva,dok mu je dobro sigurno se nece zaliti i "kukati",ali onaj kome netko cijeli zivot zagorcava zivot...s njegovom losom naravi,ovisnostima ..ili kako god hoces da navedes to , velika razlika je...Rane duse nisu uvjek iste..i ne mogu se s nicim mjeriti..

Poznajem zenu ,koja cijeli zivot trpi svoga muza i njegovu agresiju ,jer ju tuce i mlati,svaki dan...a ,kaze da mu je i otac bio takav...Sada ti prosudi,kako god hoces..,kaze i sin pokazuje sklonost tuci..samo jos nije u braku...,nema zenu.

Citat:
Ima nešto u nasljeđu, ali nam je i to dragi Bog darovao .....

Pa nije nam Bog darovao "zlo"prokletstva ,i ovisnosti...i duhovne rane...???

Citat:
Malo mi je glupo da jednog dana moja djeca govore "jest pametan sam na oca, ali što mi to vrijedi kad je toliko grijeha u životu napravio da ja sad ne mogu iz svojih problema

Meni je malo glupo,kada vjernik zatrazi pomoc,ili samo savjet u svojoj nevolji,kako mi to olako shvacamo ,i najcesce kazemo..MOLI..i "uzdaj se u Boga"..to je tvoj kriz....Kada bi imao sina koji ti se drogira..pa ti svaki dan stvara probleme..e ,pa ne znam da li bi tako razmisljao i dalje...ili,da ti zena postane alkoholicar,pa ti svaki dan stvara probleme ..da li bi to bilo tako lako odbaciti tu nevolju..pa ti kcerka koja je u braku ,dodje reci da se rastaje...jer ne moze vise zbog takvih problema izdrzati...sta bi onda rekao na to...????

Hageoterapija ,kazu - bas lijeci duhovne rane...takve probleme..( ja isto ne mogu vjerovati u ta prokletstva)ali cinjenica da su nasi grijesi ,svemu krivi..jest..

Ja nisam bila na ni jednom predavanje Pr.Tomislava Ivancica...jer nisam imala priliku..ali sam cula od drugih i citam u njegovim knjigama...da s Hageoterapijom pomaze ljudima..

Zadnja izmjena: Leja; Ned vel 06, 2011 17:39; ukupno mijenjano 2 put/a.

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 17:32 

Najteže su rane duhovne rane i ožiljci.

Kako one imaju različite uzroke i simptome, tako ima i različitih molitava za njihovo liječenje. Ovdje ponudjene molitve mogu te obnoviti i izliječiti. Ne radi se tu o čudesnom izlječenju kakva je činio Isus. Radi se o lječenju molitvama ("ljekovi" i "inekcije") koje može svatko iskušati na sebi. Svaka od ovdje ponudjenih molitava zapravo je riječ Božja iz Svetog pisma. U tim riječima leži, naime lijek i snaga za borbu protiv duhovne bolesti. "Molitva je razgovor s Bogom. Pripremiti se za molitvu, znači odlučiti da ćeš sada moliti.

ODVOJI SE OD SVEGA ŠTO TI SMETA... GLEDAJ U Boga, OBRATI SE NJEMU...

Nemoj samo misliti na molitvu nego na Boga. Svaka molitva mora te, sa svim tvojim ranama, voditi k Bogu, u njegovu prisutnost. Ako želiš biti izlječen, možeš i druge lječiti. Medjutim nikoga ne moraš obratiti ako ga ne možeš prihvatiti. Prvo mu moraš oprostiti, oprostiti tako da postaneš sasvim protočan, da Božja milost može protjecati kroz tebe drugima. Osnovno je načelo duhovnog lječenja da si s Bogom i s ljudima povezan u ljubavi.

"SVAKA JE MOLITVA LJEKOVITA SVAKA LJEČI TVOJU DUŠU,
ALI NAJBOLJI LIJEK ZA SVE BOLESTI, SREDSTVO KOJIM PEREš SVOJU DUŠU JEST MOLITVA OČENAŠ." OČENAŠ

Ti možeš imati sve što ima trs - sve što ima Isus. I ti možeš postati svet.
Možeš i druge obratiti time što će piti vino od grozđa koje na tebi raste, Tako će ih ispuniti Duh Sveti, ali samo po tebi. Vrlo je važno koliko možeš biti propustan. Želiš li da sokovi počnu strujiti od Isusa prema drugima po tebi?
Isusovi sokovi - to je Duh Sveti. Duh Sveti je živa voda, kaže Isus. On je rijeka života, ON je život sam. Moli Očenaš da bi bio protočan. Tada Isus Krist moli u tebi. Uspostavi vezu s njim, "telefoniraj" mu. Reci :"OČE" On će ti odgovoriti: "Ti" I ti ćeš njemu reći: "Ti." Ti-ti linija je slobodna. Izaberi tada sljedeće br.:
1. PRIZNAJ SVOJE GRIJEHE (otpusti nam duge naše)
2. OPROSTI (kao što i mi otpuštamo)
3. ODRECI SE (ne uvedi nas u napast)
4. PRIHVATI CIJELI SVOJ ŽIVOT (izbavi nas od zla)
Na mjestu gdje zapneš traži tako dugo dok ne nadješ uzrok zastoja.
Pronadji grijeh tamo gdje se skriva. Inače ne možeš ići dalje u toj molitvi
Kadkad si blokiran zbog neke sitnice. Teško ti je što tu molitvu ne moliš svaki dan. Kad se Očenaš tako moli, uvijek smo dobro, oslobodjeni smo tereta, poteškoća i problema. Promijenit ćeš se i možeš rasti u molitvi.
Možeš rasti u darovima Duha Svetoga. Uvijek vrijedi ono isto: tek ako si sam zdrav, možeš drugima izmoliti ozdravljenje. Očenaš je preduvjet za tvoje zdravlje. Neka svaka molitva počne s njim. Svaka bi molitvena skupina na svakom susretu trebala uzeti taj lijek. Poslije ove četiri točke možeš razgovarati s Bogom, slaviti ga, zahvaljivati. Od njega možeš izmoliti sve što želiš. Reci mu jednom ukratko i knkretno što želiš i pričekaj-sekundu-dvije, možda i minutu, pet minuta ili pet dana, jedan tjedan. Čekaj-doći će. Ako Bog i oklijeva, dat će. Moli:"BUDI VOLJA TVOJA". Njegova je volja tvoj mir, tvoja sreća, tvoj život. Izmoli tada glasno Očenaš i propusti kroz srce svaku riječ.

U Boga GLEDATI

Ako se u molitvi želiš sabrati, ne misli na to što izgovaraš, nego na onoga s kim razgovaraš. Sjedni do njega i pozdravi ga od srca. Slušaj kako te Bog zove po imenu. To se čuje srcem. BOZE TI SU TU.
GOSPODINE TI SI TU
I JA SAM TU.
Čini to tako dugo dok tvoja duša ne dobije vezu s Bogom. Sunčaj se tada na njegovom pogledu, odmaraj se, oporavljaj se, uživaj. Za to trebaš možda pet ili čak deset minuta svako jutro. Čini to tako dugo dok ne osjetiš radost i snagu.

PRIZNATI GRIJEHE

"Ako u svijetlosti hodamo, kao što je on u svjetlosti, imamo zajedništvo jedni s drugima, i krv Isusa, Sina Njegova, čisti nas od svakoga grijeha.
Reknemo li da grijeha nemamo, sami sebe varamo i istine nema u nama.
Ako priznamo grijehe svoje, vjeran je On i pravedan: otpustit će nam grijehe i očistiti nas od svake nepravde. Reknemo li da nismo sgriješili, pravimo ga lašcem, i riječi njegove nema u nama" (1Iv1,7-10). Pogledaj gdje to sunčevo svjetlo ne dopire do tebe. Gdje su sjene, blokade, negativno u tebi? OČE, oprosti mi... kad god priznaješ svoj grijeh, pričekaj dok ne osjetiš da je nestao. Tako jedan, pa drugi i sve redom.
Grijeh je neprijateljstvo s Bogom. Zamoli Boga da ti dade svjetla da možeš otkrivati svoje grijehe...

OPROSTITI

Oprosti svakome koga si sreo jučer ili koga ćeš sresti danas. Reci :"OČE,
OPRAŠTAM TOM ČOVJEKU OD SRCA. PRIHVAĆAM SVAKOGA KOGA MI ŠALJEŠ."
Navedi ih poimence. Bog je ljubav, i kad ne opraštaš, ostaješ u mržnji. Ljubav i mržnja ne mogu medjusobno razgovarati. Ako ne opraštaš, vezuješ se uz te ljude, vezuješ se uz grijeh, mržnju, đavla.
Oprostiti znaci odvojiti se od njih. Ako se neprijatelju želiš osvetiti, oprosti mu. Tada je on u Božjim rukama. Ako ne oprostiš, izgubit ćeš se kao čovjek, a zadržat ćeš grijeh, razaranje i pakao u sebi, u drugom čovjeku i čitavom svijetu..

ODREĆI SE

Odreci se svega , kaže isus .To znači: nemoj biti navezan ni na što. Ako si vezan na zemlju, ljude i stvari, đavao, koji ima moć na zemlji, ima moć i nad tobom. Mnogo bogatstva i radosti može se podijeliti drugima ako se odričeš. I život si na zemlji dobio samo zato da ga možeš izgubiti.
Ne živi se od zemlje, nego od ljubavi. Odreci se, znači vezati se na Boga.
Budući da Bog ima sve, sve možeš dobit ako se vežeš uz Njega.
Tada počinje zivot. Odreći se ne znači izgubiti, nego tisuću puta više primiti od Boga.

PRIHVATI KRIŽ

Pogledaj što te plaši, koje te brige danas tište. Pogledaj ih dobro i reci : "No,dobro, prihvatit ću ih, pa ako mi i ništa ne uspije i ako sve upropastim. "Naprosto sve pusti. Ne daj se uznemiriti. Prihvati i neuspjehe.” Tada ćeš biti slobodan. Ako prihvatiš što je negativno, onda ćeš to negativno pretvoriti u dobro. Kad god uzmeš križ, tvoj se križ povezuje s Isusovim križem i zlo biva pobijeđeno.

Pr.Tomislav Ivancic

Vrh

PostPostano: Ned vel 06, 2011 22:17 

Dakle, ne znam što bi ja da mi dijete ovako ili onako...
Znam da sam već odrasloj djeci rekao da nisu oni tako mali da za sve što im je loše okrivljuju nekog drugog, počevši od mene...

Nemam ništa protiv hagioterapije i ne znam zašto moje postove tako shvaćaš.
Ja sam slušao Ivančića, ako već o njemu pričamo i tada je on na onu "znate on pije" rekao "da, ali zašto pije?"

Ja mislim da
1. pred izazovima života ima situacija koje liječi najuspješnije molitva neke i samo molitva i ništa drugo
2. čovjek se mora postaviti tako da on postane subjekt, a ne objekt. Kako to činiti? prvo pogledaj pod 1., drugo će samo doći.

Naravno, nema svatko snagu okrenuti se Bogu i tu je vjerojatno uloga i hagioterapije, ali neizostavno prijatelja kakvom se iz svojih postova čini Frida.

Vrh

PostPostano: Sri vel 16, 2011 11:55 

Hagioterapiju cijenim i na sebi primjenjujem jer je detaljna, ide korak po korak i za razliku od drugih duhovnih terapija nije euforična, na čemu sam se više puta opekao. Ne postoje brza rješenja. Hagioterapija me uči biti vijeran i strpljiv i daje ploda u što sam se uvjerio kod mnogih. Nestrpljivost i brzopletost čine hagioterapiju neučinkovitom, tako se bar meni čini...

Vrh

PostPostano: Pet tra 22, 2011 12:42 
Administrator

Zanimljivo svjedočanstvo danas u večernjem:
http://www.vecernji.hr/vijesti/u-lepogl ... nak-279037

Vrh

PostPostano: Pet tra 22, 2011 14:15 

Nisam baš velik poznavatelj hagioterapije, ali mislim da ima nešto u tome. Konkretno: iskušao sam ono što Ivančić naziva stavom ljubavi prema bližnjem (blagoslivljaš nekog u sebi kad se moliš, ili potiho moliš za njegovo dobro, a da on to ne zna), i stvar definitivno hoda, nekoliko ljudi je doslovno procvalo od takvog pristupa. Vjerujem da je tu Bog bio na djelu.

Vrh

PostPostano: Čet tra 28, 2011 07:31 

U utorak 26.04. na Hrvatskom Katoličkom radiju sam slušao emisiju "Gospodine nauči nas moliti" koja se može skinuti i preslušati na ovoj stranici http://www.hkr.hr/?sec=6&tid=17

Po riječima prof Ivančića, Izgleda, da te hagio-centre čeka reforma jer je bilo puno pogrešaka u "postavljanju dijagnoze i liječenju". Od jeseni (1. listopada) će samo jedan do dva hagio-asistenta moći to raditi u hagio-centru a ostali će biti nekakvo pomoćno osoblje. Razlog je u uviđanju kako se radi o delikatnom poslu koji ne može svatko raditi.
Iako prof. Ivančić inzistira na tome kako svrha hagijoterapije nije izlječenje (pogotovo ne fizičko) ostaje nejasno zašto se koriste termini koji baš upućuju na liječenje poput „hagio pacijent“, terapija, dijagnoza, lječenje itd? Terminološki je dosta teško pratiti emisiju jer to i nisu baš uobičajeni crkveni termini.

Vrh

PostPostano: Ned lip 26, 2011 18:37 

Barnaba je napisao/la:
Iako prof. Ivančić inzistira na tome kako svrha hagijoterapije nije izlječenje (pogotovo ne fizičko)

Izlječenje prema prof. Ivančiću koliko sam ja shvatila nije traženje čudesa, prestanak svih boli i patnja i ozdravljenje prema našim željama. Izlječenje za kojim se u haagioterapiji ide ponekad se baš sastoji u prihvaćanju bolesti i patnje, kao i situacije u kojoj se čovjek nalazi, prihvaćanje Božje volje. Suvremeni čovjek često zaboravlja što znači "nositi križ" i "Jaram se moj lagan, a breme moje slatko"...

Citat:
ostaje nejasno zašto se koriste termini koji baš upućuju na liječenje poput „hagio pacijent“, terapija, dijagnoza, lječenje itd? Terminološki je dosta teško pratiti emisiju jer to i nisu baš uobičajeni crkveni termini.

Čini se da je općenito znanost u svijetu došla do dosad neistraženog područja duhovnog u čovjeku, čime se dosad bavila samo rubno.

Vrh

PostPostano: Ned vel 26, 2012 12:06 

jeli ima netko link gdje bih mogla skiniti cijelu knjigu hagioterapija i dijagnoza duše u pdf formatu?
hvala puno!

Vrh

PostPostano: Pet tra 19, 2013 21:14 

ruta je napisao/la:
Nisam upućena u hagioterapiju jer ne želim dublje to proučavati. Bila sam na duhovnoj obnovi prof. Ivančića i zasmetalo me kad govori o tome da trebamo misliti pozitivno i da ćemo time pokrenuti iscjeljujuću snagu u sebi. To je kao joga.

Nakon što sam pročitala šest knjiga prof. Ivančića povlačim sve što sam ovdje napisala i žalim ako sam nekog navela na krivi trag. Knjige su mi stvarno pomogle da postavim mnoge stvari na svoje mjesto i da liječim sebe i druge ne bojeći se iskazati ljubav prema bližnjem. I da svakog čovjeka pokušam sagledati kao dijete Božje. Jer ono što Bog stvori ne može biti loše, loše može biti samo ponašanje čovjeka koji je ranjen nekim životnim prilikama. Ovaj pristup koji razvija prof. Ivančić može uistinu pomoći da se zaliječe ranjeni odnosi između ljudi - ljubeći i praštajući jedni drugima.

Vrh

PostPostano: Sub tra 20, 2013 20:08 

ruta je napisao/la:
Nakon što sam pročitala šest knjiga prof. Ivančića povlačim sve što sam ovdje napisala i žalim ako sam nekog navela na krivi trag. Knjige su mi stvarno pomogle da postavim mnoge stvari na svoje mjesto i da liječim sebe i druge ne bojeći se iskazati ljubav prema bližnjem. I da svakog čovjeka pokušam sagledati kao dijete Božje. Jer ono što Bog stvori ne može biti loše, loše može biti samo ponašanje čovjeka koji je ranjen nekim životnim prilikama. Ovaj pristup koji razvija prof. Ivančić može uistinu pomoći da se zaliječe ranjeni odnosi između ljudi - ljubeći i praštajući jedni drugima.

Lijepo od tebe što si nam se opet javila...! 8)

Vrh

PostPostano: Uto tra 23, 2013 08:18 

Počni misliti dobro, vjeruj u dobro, govori dobro, čini dobro i garantiram ti bit ćeš zdrav“, poruka je prof. dr. sc. Tomislava Ivančića s predavanja studentima i gostima Hrvatskoga katoličkog sveučilišta u Zagrebu. Tim riječima iz njegova jednosatnog izlaganja mogla bi se izreći sveukupnost Hagioterapije – liječenja duhovne duše – čije je nastajanje i svoju spoznaju o tome – koja se godinama razvijala – potanko opisao u predavanju naslovljenom „Antropološka medicina, epigenetika i hagioterapijsko istraživanje čovjekove duhovne dimenzije”.
http://www.unicath.hr/wp-unicath/pocni- ... -ces-zdrav

Vrh

PostPostano: Čet lis 31, 2013 22:14 

Zahvaljujem Bogu što Tomislav Ivančić priča i informira nas i što sam naišla na njjegove tekstove i dijela . Puno puta sam se pitala dali nam smije sve reći jer kako ovdje ljepo piše njegova dijela spadaju u pokret .Na sreću ima još takvih ljudi na svijetu koji su iz svetih pisama dobili nadahnuće i mogućnost da ga interpretiraju . Koliko smo mi ljudi spremni da prihvatimo Božju riječ da je čujemo i da je vidimo je veliko pitanje za sve nas. Što ja radim i kako vidim ono što on priča. Opraštanje, opraštanje i opet opraštanje onom tko nas je uvrijedio dok ne uspijemo u toj sceni događanja gledati tu osobu kao (npr svog prijatelja, svoje novorođenče i osjetimo da je i on djete Božje ) . Nakon takvog opraštanja nakon nekog vremena može doći odmah a može i za par mjeseci uvidjela sam da su neki događaji bili iskušenja,neki opomene ili sam ja izazvala .Došla sam do zaključka koliko mi je teško sačuvati ljubav u duši prema Bogu.I kako molitva upućena Bogu je riječ put prema Bogu kako bismo stremili prema njemu i što manje griješili i nakon vjerujemo što manje grijeha stalno vraćali se njemu e tada sam shvatila što je grešnost i da moliti treba redovno isto tako opraštati toliko puta dok ne osjetim onu potrebu da bez nje smisao života tjelesnog je na drugom mjestu a prvi i jedini cilj je stremljenje Bogu, Dakle moliti doknisam osjetila da je mi je molitva u krvi i predstavlja radost i potrebu. Zatim tu je i pokajanje,post Zahvaljivanje Bogu za sve što nam se dogodilo i što će nam se dogoditi i sve s Ljubavlju prihvatiti.Ima toga još puno puno promijenila sam se mijenjam se i da podcrtam to nije tehnika ni metoda koja ima vrijeme trajanja to ide do kraja života

Vrh

PostPostano: Pet stu 01, 2013 16:05 

Čitajući njegove knjige osjećam se kao da otvaram neka vrata pokraj kojih sam dosad ravnodušno prolazila a iza njih se krije pravo bogatstvo (duhovno, naravno).

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 68 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata