Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto lip 19, 2018 11:33

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Autor Poruka
PostPostano: Ned kol 20, 2017 20:28 

Zna li netko od vas tko nakon prof. Ivančića nastavlja istraživati i raditi na hagioterapiji...? Dugo nisam ništa čula o tome, kao da je pomalo palo u sjenu, a ovo me ljeto ponovo počelo zanimati... :?:

Izgleda da su dvije stranice aktivne na internetu:
http://www.hagioterapija-split.hr/
https://www.cdp.hr/

a nigdje nikakvog imena...

Vrh

PostPostano: Sub kol 26, 2017 21:34 

Da to nest vrijedi ne bi se raspalo jer je ucitelj umro.Hagioterapija je katolicki new age.Dao sam 180 kn za ivancicevu knjigu. Kad sam orocitao tamo da zivotinje imaju dusu koja umre kad i zivotinje a biljke vegetativnu dusu,prodao sam ju.Sve sto hagioterapija komlicirano nudi je Kusturica davno pojednostavio u Sjecas li se Dolly Bale.

Vrh

PostPostano: Sub kol 26, 2017 22:34 

Da to nest vrijedi ne bi se raspalo jer je ucitelj umro.Hagioterapija je katolicki new age.Dao sam 180 kn za ivancicevu knjigu. Kad sam orocitao tamo da zivotinje imaju dusu koja umre kad i zivotinje a biljke vegetativnu dusu,prodao sam ju.Sve sto hagioterapija komlicirano nudi je Kusturica davno pojednostavio u Sjecas li se Dolly Bale.

ja se ne razumijem baš previše u to ali neke stvari su mi bile malo zbunjujuće kao npr. negdje sam pročitao da Papa kaže da su svi ljudi djeca božja dok prof.Ivančić kaže da je to hereza i sad ne znam kome vjerovati jer ipak to nije mala stvar

Vrh

PostPostano: Sub kol 26, 2017 22:55 

U tim raznim pokretima se ne zna tko pije al placa naivni puk.Na kraju se sve svede na novce i tastinu.Imamo dezurne medijske dusebriznuke,svaki za svoje podrucje,i mos bit siguran da se danas nitko ne moze pojaviti u medijima vise od tri puta a da iza toga ne stoji osobni interes koji god to medij bio.

Hagioterapija? Terapija vjerom,razni sustavi primjenjene religije.To je krscanstvo.Institucionalizirana religija.

Ne vjeruj nikome tko te tjera u neki sustav.Vjera nije sustav.Jasno su navedeni,bez ikakvog kompromisa i natezanjs,konstrukcija koji znakovi prate one koji vjeruju.Na bolesne ce ruke polagati i oni ce ozdrsvljati,zle duhove tjerati i druga cudrsna djela cak veca od Kristovih.

To je On sam rekao.

Onda gdje je to.gdje se to vidi kod onih koji se deklariraju vjernicima.Jel se bilo koji od navedenih znakova dogodio kod bilo kojeg " vjernika" koji si uzima za pravo savjetovati druge u ime Boga.Ima ih ovdje,ima deklariranih 80% u ovoj drzavi.

Jel ovi sustavi ,karizmatski i svaki drugi odgovaraju ovom opisu znaka vjere? To je alternativa?

Obzirom da tih znakova nema ili se pojavljuju vrlo rijetko,vjera nije to sto neki u zabludi,emocijama i instrumentima religije misle da jest.Zabluda nije zla namjera,ali je egoisticno,tasto i pucanj u prazno bilo kome savjetovsti kako da dodje do Boga a on sam nema to iskustvo.Tko tvrdi da ima vjeru mora imati i navedene znakove vjere.Po tome se sirilo krscanstvo,ne hagioterapijom,sastancenjima i sjednicama i najavljenim susretima.

Vrh

PostPostano: Ned kol 27, 2017 20:48 

+!
Iv 1,12
A onima koji Ga primiše podade moć da postanu djeca Božja: onima koji vjeruju u Njegovo Ime,

Iv 8,42
Reče im Isus: "Kad bi Bog bio vaš Otac, ljubili biste Mene jer sam Ja od Boga izišao i došao; nisam Sam od Sebe došao, nego On Me posla."

ja se ne razumijem baš previše u to ali neke stvari su mi bile malo zbunjujuće kao npr. negdje sam pročitao da Papa kaže da su svi ljudi djeca božja dok prof.Ivančić kaže da je to hereza i sad ne znam kome vjerovati jer ipak to nije mala stvar

Ljubav je Stvoritelj svih stvorenja, pa tako i čovjekomrsca, kojeg ljubi kao i druga stvorenja.
Ljudi se mogu natezati do unedogled, tko je što napisao ili rekao i kako to ispravno tumačiti.

Nema čovjeka, koji nije bolestan i koji ne treba 'hagioterapiju' svaki dan do preminuća.

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

PostPostano: Pon kol 28, 2017 15:27 

+!
Iv 1,12
A onima koji Ga primiše podade moć da postanu djeca Božja: onima koji vjeruju u Njegovo Ime,

Iv 8,42
Reče im Isus: "Kad bi Bog bio vaš Otac, ljubili biste Mene jer sam Ja od Boga izišao i došao; nisam Sam od Sebe došao, nego On Me posla."

Ljubav je Stvoritelj svih stvorenja, pa tako i čovjekomrsca, kojeg ljubi kao i druga stvorenja.
Ljudi se mogu natezati do unedogled, tko je što napisao ili rekao i kako to ispravno tumačiti.

Nema čovjeka, koji nije bolestan i koji ne treba 'hagioterapiju' svaki dan do preminuća.

Osobno volim poslušati sve što ima na youtubeu od prof.Ivančića i ne mogu reći da me to nije promijenilo na bolje ali eto ima nekih stvari koje ne razumijem npr. ovo što sam spomenuo prof.Ivančić tvrdi da smo mi svi Božja stvorenja i da krštenjem postajemo djeca Božja a npr. Papa kaže muslimanima i hindusima da su i oni djeca Božja.

Vrh

PostPostano: Pon kol 28, 2017 18:58 

+!
Iv 10,16
Imam i drugih ovaca, koje nisu iz ovog Ovčinjaka. I njih treba da dovedem i Glas će Moj čuti i bit će jedno Stado, jedan Pastir.

Svako 'dijete Božje' (ljudsko stvorenje) može postati uistinu dijete Božje sv. Krštenjem.
No, to ne znači, da netko kršten ne može biti među 'ludim djevicama' niti da netko nekršten ne može biti među 'mudrim djevicama'.

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

PostPostano: Ned lis 08, 2017 16:16 

Utopija, ovo si dobro napisao....

Usput, nisam htjela u svom postu kritizirati da se s time više nitko ne bavi - to nije istina, bavi se, jer vidim u nekim katoličkim listovima jako dobre članke (praktične...)

Kome su znači pomogla predavanja prof. Ivančića? Prvo bih rekla, MENI.

HVALA Bogu što smo imali njega i HVALA za njegov rad.

Vrh

PostPostano: Čet lip 07, 2018 12:26 

Zna li netko od vas tko nakon prof. Ivančića nastavlja istraživati i raditi na hagioterapiji...? Dugo nisam ništa čula o tome, kao da je pomalo palo u sjenu, a ovo me ljeto ponovo počelo zanimati... :?:

Izgleda da su dvije stranice aktivne na internetu:
http://www.hagioterapija-split.hr/
https://www.cdp.hr/

a nigdje nikakvog imena...

Mogu ja iz prve ruke?
Ja se educiram za (ako Bog da jednog dana) hagioasistenta (s tim da sam prvo upisala specijalizirane edukacije hagioterapijskog pristupa u radu s djecom, mladima i njihovim obiteljima).
Nas vodi Ana Perišić, studentica, a potom bliska suradnica pok. prof. Ivančića. S tim da mi je hagioasistentica i prevoditeljica njemačkog na studijima u Zg vrlo bliska kolegica.

Ja sam se tamo početkom 2017. zagrijala za hagio, potom se ohladila te me ponovno našla onda kada sam htjela upisati gestalth psihoterapiju pa u nedostatku novca ( :shock: jer je poprilično ta edukacija skupa) se odlučila za hagio i Gestalt pedagagogiju (koja traje 4 semestra) vjerujući u Božju providnost jer su tako nekako stvari posložile.
Iako mi je i logoterapija pri srcu (a pristupi - hagio i logo - su dosta bliski).

p.s. vidim da je na ovoj temi nekoliko pogrešnih interpretacija / shvaćanja o hagiju pa možda ne bi bilo loše to nadopuniti.

Vrh

PostPostano: Čet lip 07, 2018 20:49 

Mogu ja iz prve ruke?
Ja se educiram za (ako Bog da jednog dana) hagioasistenta (s tim da sam prvo upisala specijalizirane edukacije hagioterapijskog pristupa u radu s djecom, mladima i njihovim obiteljima).
Nas vodi Ana Perišić, studentica, a potom bliska suradnica pok. prof. Ivančića. S tim da mi je hagioasistentica i prevoditeljica njemačkog na studijima u Zg vrlo bliska kolegica.

Ja sam se tamo početkom 2017. zagrijala za hagio, potom se ohladila te me ponovno našla onda kada sam htjela upisati gestalth psihoterapiju pa u nedostatku novca ( :shock: jer je poprilično ta edukacija skupa) se odlučila za hagio i Gestalt pedagagogiju (koja traje 4 semestra) vjerujući u Božju providnost jer su tako nekako stvari posložile.
Iako mi je i logoterapija pri srcu (a pristupi - hagio i logo - su dosta bliski).

p.s. vidim da je na ovoj temi nekoliko pogrešnih interpretacija / shvaćanja o hagiju pa možda ne bi bilo loše to nadopuniti.

O, konačno! Na ovom forumu ima zaista svašta, priznajem da ni ja prije 5-6 godina nisam bila sklona tome, karizmatski svećenici nisu nikad bili moj tip svećenika, a za hagioterapiju sam smatrala da je još samo jedna psihološka zavrzlama koja nekima može pomoći, a za odrasle vjernike nije nužno potrebna.

Ali jedan neobičan doživljaj u životu (prošlog ljeta) naveo me da se preispitam, jer mi se dogodilo jedno nesvakidašnje, zapravo vjerom nadahnuto, čudo. Ako tako smijem reći. Počela sam slušati youtube-predavanja prof. Ivančića i učinilo mi se da ga za vrijeme života zaista nisam dobro i do kraja shvaćala. On nije psiholog, iako je izuzetno obrazovan i načitan, on je prije svega vjernik i dušebrižnik kakav bi svaki svećenik trebao biti. Ne mogu u konačnici reći jel se čudo dogodilo zbog rezultata hagioterapije ili zbog zagovora sluge Božjega (što bih ja prije ustvrdila), jer mi kao katolici vjerujemo u općinstvo svetih i učinilo mi se kao da mi baš on govori i kao da je sada njegov rad moćniji nego prije jer je on gore kod Boga.

Zanimalo me nastavlja li netko njegov rad i ima li još netko slična iskustva...

Vrh

PostPostano: Pet lip 08, 2018 18:40 

kopitar je napisao/la:
Drž se ti kuhače, to ti je pametnije.

Iskreno? Ako me Bog na to pozove, jednog dana ću bit najsretnija žena na svijetu da se držim krpe i kuhače.
Slažem se (ako ste na to aludirali) da je dovoljno je ići putem svetosti u našoj svakodnevnici i širiti ljubav među ljudima koje mi svakodnevno susrećemo i tako biti ogledalo Kristove ljubavi.
I slažem se da je svetost u malim stvarima i onome što možemo učiniti za bližnje.
Vjerovali ili ne – i ja sam od onih koji vjeruju sv. Tereziji Avilskoj da je "Bog je među tavama i loncima.".
Sve ovo (kao što sam niže napisala adrijani) je da mogu nadam se biti ona prava (a kako mi se priča posložila da uopće odem na tu edukaciju uistinu pokazuje koliko Bog djeluje u našim životima).

adrijana je napisao/la:
za hagioterapiju sam smatrala da je još samo jedna psihološka zavrzlama koja nekima može pomoći, a za odrasle vjernike nije nužno potrebna.

Meni je ovo treći put da joj dolazim i uistinu mislim, ako Bog da, da ću se ovog puta zadržati.
Prvi puta kad mi je u ured ušao dječak s dubokim psihičkim i duhovnim ranama, a ja friško sa studija jednostavno nisam znala kako mu pomoći. To je bio trenutak kad bih najradije pokidala svoju diplomu, a u biti trebao mu je i netko tko će liječiti njegove antropološke bolesti što ja nisam uviđala.
Drugi puta sam se se susrela tamo početkom 2017. kako bih znala postaviti se prema jednom poznaniku, a ni tada nisam se dugo zadržala jer sam (ako ćemo iskreno) joj dosta s nerazumijevanjem pristupila jer hagio možemo promatrati iz dva kuta – onog filozofskog i onog antropološkog.
Baci me u ralje filozofskog poimanja, dosta će mi biti konfuzno (o.p. moje pitanje u ribrici Odgovori o slobodi), dok sam u antropologiji „svoj na svome“ i sve mi je kristalno jasno.

adrijana je napisao/la:
On nije psiholog, iako je izuzetno obrazovan i načitan, on je prije svega vjernik i dušebrižnik kakav bi svaki svećenik trebao biti. Ne mogu u konačnici reći jel se čudo dogodilo zbog rezultata hagioterapije

Ma pok. prof. Ivančić je (kako bi on rekao) vrhunski čovjek i mislim da nam je u ostavštinu ostavio uistinu pravi model terapijske antropologije koji je u tančine razrađen. Ej, govorimo o čovjeku koji je doktorirao na Gregorijani, uz sva svoja zvanja i funkcije koje je obnašao u Katoličkoj crkvi kod nas, papa IP2 ga je izabrao za člana Međunarodne teološke komisije, imenovan je papinskom kapelanom s titulom mosignor itd.

adrijana je napisao/la:
Zanimalo me nastavlja li netko njegov rad i ima li još netko slična iskustva...

Ustvari razvojem ostalih znanosti, razvija se i hagio.
Ja sam (kao što sam napisala prethodno) dosta vagala što ću i kako ću i onda sam hagio prišla iz drugog kuta čitajući „Duhovnu inteligenciju“, „Hardver duše“ te me kupila totalno.
Primjerice, neuroznanost (npr. Beck – dr. teologije i medicine je dokazao da svaka stanica sadrži duhovnu dimenziju; Amen – neuropsihijatar je ispitivanjem mozga dokazao da svaka pozitivna odluka, misao i riječ jačaju i rehabilitiraju mozak, a nemoralan postupak, neetična odluka, negativan stav razaraju moždane stanice),
potom antropološka medicina (koja kaže da je znak povrijeđene svijesti znak duboke rane), ili pak logoterapija (Frankl - smisao)
ili istraživanja koja su pokazala da se niz psihičkih bolesti može liječiti samo na temelju duhovne dimenzije – Jores koji ide korak dalje i govori o isključivo ljudskim bolestima – jer čovjek ima (kao i životinje) psihičku i vegetativnu dušu ali i duhovnu, te zato govorimo o ljudskim bolestima koje dolaze od duhovnih trauma.

Ja sam joj pristupila zbog osobnog benefita, osobnog rasta, razumijevanja sebe, ali i drugih jer imam osjećaj da sam u tome užasna.
Koliko i dokle ću stići daleko – ne znam jer je i poprilično teško. Odmah smo upozoreni da nema duhovne stagnacije već ili rasteš ili padaš te da samo čineći ono što si mislio i govorio mijenjaš sebe i svijet (osobno iskustvo najbolje uvjerenje za druge).

U Dnevniku sv. Faustine piše: „Sve ljepote nisu ništa u usporedbi s onim što sam ti pripremio u vječnosti“.
Baš je na susretu spomenuta Mala Terezija koja je s 24. god umrla i postala svetica, no mi drugi smo pred mukotrpnim putem, a naš duh je božanska supstancija koja je trasparentna, samosvjesna, autorefleksivna, sposobna preobražavati se…

Vrh

PostPostano: Pet lip 08, 2018 19:28 

Dea je napisao/la:
Ustvari razvojem ostalih znanosti, razvija se i hagio.
Ja sam (kao što sam napisala prethodno) dosta vagala što ću i kako ću i onda sam hagio prišla iz drugog kuta čitajući „Duhovnu inteligenciju“, „Hardver duše“ te me kupila totalno.
Primjerice, neuroznanost (npr. Beck – dr. teologije i medicine je dokazao da svaka stanica sadrži duhovnu dimenziju; Amen – neuropsihijatar je ispitivanjem mozga dokazao da svaka pozitivna odluka, misao i riječ jačaju i rehabilitiraju mozak, a nemoralan postupak, neetična odluka, negativan stav razaraju moždane stanice),
potom antropološka medicina (koja kaže da je znak povrijeđene svijesti znak duboke rane), ili pak logoterapija (Frankl - smisao)
ili istraživanja koja su pokazala da se niz psihičkih bolesti može liječiti samo na temelju duhovne dimenzije – Jores koji ide korak dalje i govori o isključivo ljudskim bolestima – jer čovjek ima (kao i životinje) psihičku i vegetativnu dušu ali i duhovnu, te zato govorimo o ljudskim bolestima koje dolaze od duhovnih trauma.

Ja sam joj pristupila zbog osobnog benefita, osobnog rasta, razumijevanja sebe, ali i drugih jer imam osjećaj da sam u tome užasna.
Koliko i dokle ću stići daleko – ne znam jer je i poprilično teško. Odmah smo upozoreni da nema duhovne stagnacije već ili rasteš ili padaš te da samo čineći ono što si mislio i govorio mijenjaš sebe i svijet (osobno iskustvo najbolje uvjerenje za druge).

U Dnevniku sv. Faustine piše: „Sve ljepote nisu ništa u usporedbi s onim što sam ti pripremio u vječnosti“.
Baš je na susretu spomenuta Mala Terezija koja je s 24. god umrla i postala svetica, no mi drugi smo pred mukotrpnim putem, a naš duh je božanska supstancija koja je trasparentna, samosvjesna, autorefleksivna, sposobna preobražavati se…

Hvala, treba mi neko vrijeme da ovo sve proučim... :;

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Vrijeme na UTC + 01:00 sata