Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub lis 21, 2017 16:47

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Uto stu 19, 2013 18:35 

Kakav je vaš stav prema toj pojavi koja je u zadnje vrijeme sve češća.

Vrh

PostPostano: Uto stu 19, 2013 20:02 

alojzije je napisao/la:

Kod mene pričešćuje časna kao izvanredni djelitelj i ne vidim da bilo koga to zbunjuje. Osobno nemam baš nikakve primjedbe.

Vrh

PostPostano: Uto stu 19, 2013 21:40 

alojzije je napisao/la:

Naš biskup uvijek ide na ruku župnicima, ako koji zatraži odobrenje za izvanredne djelitelje, ali ljudima to nije uvijek najbolje rješenje, u većini slučajeva nema baš ni opravdanih razloga za uvođenje istih. Što želim reći, par puta smo na pastoralnom vijeću razgovarali o tome i nekoliko njih je izjavilo kako u drugim župama gdje je to uvedeno nije od strane ljudi posve prihvaćeno (to su manje seoske župe).
A sve je počelo s time kako se jedan žalio kako misa predugo traje (!), pa da bi mogli skratiti koji dio. Župnik je predložio izvanredne djelitelje za sv. pričest, ali to od strane većine nas vijećnika nije prihvaćeno...

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 08:31 

adrijana je napisao/la:
alojzije je napisao/la:

Naš biskup uvijek ide na ruku župnicima, ako koji zatraži odobrenje za izvanredne djelitelje, ali ljudima to nije uvijek najbolje rješenje, u većini slučajeva nema baš ni opravdanih razloga za uvođenje istih. Što želim reći, par puta smo na pastoralnom vijeću razgovarali o tome i nekoliko njih je izjavilo kako u drugim župama gdje je to uvedeno nije od strane ljudi posve prihvaćeno (to su manje seoske župe).
A sve je počelo s time kako se jedan žalio kako misa predugo traje (!), pa da bi mogli skratiti koji dio. Župnik je predložio izvanredne djelitelje za sv. pričest, ali to od strane većine nas vijećnika nije prihvaćeno...

Bilo bi zanimljivo čuti zašto niste prihvatili. Inače, očito imate jako demokratski orijentiranog župnika, imao je pravo vas i ne poslušat.

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 13:25 

Postavio sam to pitanje stoga jer sam neki dan primio tu dužnost u našoj župi.
Inače me je župnik već dva ili tri puta pozivao ali ja sam uvjek imao izgovor.
On je već stariji pa sam smatro da mu trebam pomoći.
U subotu je bio i seminar za djelitelje organiziran u biskupiji.
Inače se osjećam počašćenim ali me i malo strah od reakcija ostalih župljana.

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 13:48 

Hoćeš li djeliti sv. Pričest isključivo "na usta"?

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 15:08 

Barnaba je napisao/la:
Hoćeš li djeliti sv. Pričest isključivo "na usta"?

Ovo je provokacija.
Moje mišljenje nema veze s ovim ,biskup nam je objasnio pravila
i bez obzira što ja o tome mislio moram poštovati autoritet.

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 18:06 

alojzije je napisao/la:
Postavio sam to pitanje stoga jer sam neki dan primio tu dužnost u našoj župi.
Inače me je župnik već dva ili tri puta pozivao ali ja sam uvjek imao izgovor.
On je već stariji pa sam smatro da mu trebam pomoći.
U subotu je bio i seminar za djelitelje organiziran u biskupiji.
Inače se osjećam počašćenim ali me i malo strah od reakcija ostalih župljana.

Neka te ne bude strah, ako si zasad prvi u svojoj župi vjerojatno će trebati ljudima određeno vrijeme da se priviknu na nešto takvo novo, al želim ti sve najbolje...!
Ako u vašoj biskupiji važi i prakticira se samo pričest na usta, onda tako dijeli i slušaj biskupa!

PS. Kasnije ću Sari odgovoriti što je zapravo bilo na našem pastoralnom vijeću, ne želim bez razloga obeshrabrivati Alojzija!

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 20:58 

Da pojasnim , u našoj biskupiji je dozvoljeno primanje pričesti na ruku i na jezik.
Rečeno nam je ako netko klekne da na taj način primi pričest ne pravimo problem ,
Kad dajemo na ruku da pratimo pogledom dali je pričest stavljena u usta.
Križići koji se daju djeci na čelo nisu praksa ali ako je dijete baš došlo i čeka križić nije mu ga problem staviti jer je to običan blagoslov a kao krščani pozvani smo jedni druge blagoslivljati.
Za informaciju, Mostarski biskup je zabranio stavljanje križića djeci pod sv. pričesti.

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 21:13 

alojzije je napisao/la:
Za informaciju, Mostarski biskup je zabranio stavljanje križića djeci pod sv. pričesti.

E pa da, i naši liturgičari su preporučili NE stavljati križić djeci jer ono nema nikakvoga smisla pod sv. pričesti. Ono ne može biti nadomjestak za sv. pričest niti ima kakvog razloga blagoslivljati nekoga dok se drugi pričešćuju. Svi prisutni dobivaju ionako svećenički blagoslov na kraju mise. A djeca bi mogla usto i pogrešno shvatiti kako jedan križić na čelo može zamijeniti hostiju (Isusa).
Jedini razlog zbog kojeg to svećenici dopuštaju jest čista naklonost prema djeci, tj. ne žele ih odbiti kad ih roditelji već uguraju u red za sv. pričest.
A ne znam tko je prvi započeo s time...? Otkuda ta praksa?

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 21:18 

alojzije je napisao/la:
Da pojasnim , u našoj biskupiji je dozvoljeno primanje pričesti na ruku i na jezik.
Rečeno nam je ako netko klekne da na taj način primi pričest ne pravimo problem ,
Kad dajemo na ruku da pratimo pogledom dali je pričest stavljena u usta.
Križići koji se daju djeci na čelo nisu praksa ali ako je dijete baš došlo i čeka križić nije mu ga problem staviti jer je to običan blagoslov a kao krščani pozvani smo jedni druge blagoslivljati.

Čestitam i želim ti obilje Božjeg blagoslova u toj odgovornoj službi!

Vrh

PostPostano: Sri stu 20, 2013 21:26 

Pošto se u većine nas osjećala nedostojnost za dijeljenje sv. pričesti spram svećenika, na samom početku seminara su nam pročitali ovaj odlomak: Vi ste, naprotiv, izabrani rod, kraljevsko svećenstvo, sveti puk, narod određen za Božju svojinu, da razglasite slavna djela onoga koji vas pozva iz tame u svoje divno svjetlo« (1. Petrova 2,5-9).
Time su predavači htjeli reći da smo svi pozvani i da imamo pravo dijeliti Krista drugima .
Hvala Sara ,
Mir svima vama

Vrh

PostPostano: Sub stu 23, 2013 14:51 

alojzije je napisao/la:
Pošto se u većine nas osjećala nedostojnost za dijeljenje sv. pričesti spram svećenika, na samom početku seminara su nam pročitali ovaj odlomak: Vi ste, naprotiv, izabrani rod, kraljevsko svećenstvo, sveti puk, narod određen za Božju svojinu, da razglasite slavna djela onoga koji vas pozva iz tame u svoje divno svjetlo« (1. Petrova 2,5-9).
Time su predavači htjeli reći da smo svi pozvani i da imamo pravo dijeliti Krista drugima .

Isti odlomak koji ti je naveo svećenik, navode i protestanti kad negiraju posebno sakramentalno svećenstvo i njegovu ulogu. Naravno, ja ovdje ne insinuiram da tvoj svećenik ima takav stav (dapače, čvrsto sam uvjeren da nema jer inače vjerojatno ne bi bio katolički svećenik), nego to spominjem iz drugog razloga:

"»Ovako kaži domu Jakovljevu, proglasi djeci Izraelovoj: 4‘Vi ste vidjeli što sam učinio Egipćanima; kako sam vas nosio na orlovskim krilima i k sebi vas doveo. 5Stoga, budete li mi se vjerno pokoravali i držali moj Savez, vi ćete mi biti predraga svojina mimo sve narode – ta moj je sav svijet! – 6vi ćete mi biti kraljevstvo svećenikâ, narod svet.’ Tim riječima oslovi Izraelce.«" (Izl 19,3-6)

Kao što je u Petrovoj poslanici naglašeno da su, nakon sklapanja Novog saveza po Kristovoj Krvi, kršćani ti koji su izabrani rod i kraljevsko svećenstvo, isto to je Bog ranije rekao i Izraelcima kad je s njima sklopio Mojsijev savez prolijevanjem životinjske krvi. A ipak, to što je Bog Izraelcima rekao da su oni narod svet i kraljevstvo svećenika, nipošto ne negira činjenicu da su samo Leviti, koji su posebno izabrani od Boga, ono pravo svećenstvo koje je obavljalo Hramsku službu i kojem je jedinom bilo dano pravo da uopće ima ikakva kontakta sa Svetištem i onim što se u njemu događalo.

Isto tako, Bog je unaprijed, po proroku Izaiji, također navijestio da će u budućnosti Božji narod biti izaran između svih naroda, a onda, između tog izabranog naroda će biti posebno izabrani novi leviti... što je naše katoličko svećenstvo:

“I dovest će svu vašu braću između svih naroda kao prinos Jahvi – na konjima, na bojnim kolima, nosilima, na mazgama i jednogrbim devama – na Svetu goru svoju u Jeruzalemu” – govori Jahve – “kao što sinovi Izraelovi prinose prinos u čistim posudama u Domu Jahvinu. I uzet ću sebi između njih svećenike, levite” – govori Jahve.” (Iz 66,19-21)

To je ono što govori i Tridentinski koncil, kad za naše katoličko svećenstvo kaže da je nasljedstvo tog levitskog svećenstva:

"Žrtva i svećeništvo su po Božjoj odredbi tako povezani da oboje postoji u svakom Zakonu. Dakle, u Novom savezu je Katolička crkva primila po Gospodinovoj uredbi svetu euharistiju kao vidljivu žrtvu; treba također reći da se u njoj nalazi novo, vidljivo i vanjsko svećeništvo [kan. 1], u koje je preneseno staro (svećeništvo) [usp. Heb 7,12]. Sveto pismo pokazuje, i katolička je predaja uvijek učila, da je ono naime ustanovljeno od istog našeg Gospodina Spasitelja [kan. 3], te da je apostolima i njihovim nasljednicima u svećeništvu predana vlast posvećivati, prinositi i podjeljivati njegovo tijelo i krv, kao i opraštati i zadržavati grijehe." Tridentski sabor – Dekret o sakramentu svetog reda

http://www.katolik.hr/crkvamnu/dokumentimnu/230-tridentski-sabor-dekret-o-sakramentu-svetog-reda/

Primijeti da je jedna od vlasti pridruženih svećenstvu i podjeljivanje Tijela i Krvi Kristove. Stoga, prije nego što prihvatiš tu dužnost, postavi si pitanje: "zašto toga nije bilo prije?". Naravno, brzoplet odgovor bi bio da Crkva cijelu povijest nije znala pročitati ono što piše u 1 Pt 2,5-9. No, ukoliko odbijemo takvu misao i ako si damo malo više truda vidjet ćemo da stvari nisu baš tako jednostavne. I, naravno, vidjet ćemo da je Crkva bila u pravu kad je zabranjivala laicima taj čin podjeljivanja Tijela i Krvi Kristove.

Vrh

PostPostano: Sub stu 23, 2013 15:07 

Mata, dobro je on napravio što je prihvatio. Sada treba iznutra sabotirati nedostojnu pričest.

Vrh

PostPostano: Ned stu 24, 2013 23:41 
Administrator

Alojzije čestitam ti na prihvaćenoj službi!
Ne radi se tu o nekakvoj "dužnosti", jer sve liturgijske službe zapravo izranjaju iz Kristova služenja, to je temelj. A u povijesti Crkve ovlast dijeliti pričest osim svećenika imale su i druge službe poput đakona ili akolita. Prema uputi Immensae Caritatis biskup tu ovlast može dati i izvanrednim služiteljima laicima. Ne smije se zaboraviti da je to privremena služba, dakle dok postoji potreba za njom u mjesnoj Crkvi.
Naputak Immensae Caritatis kaže da je izvanredni služitelj pričesti vjernik laik koji se, prikladno pripremljen, treba odlikovati kršćanskim življenjem, vjerom i ponašanjem, gajiti pobožnost prema Presvetoj euharistiji i biti svjedok Krista pred drugim vjernicima.

Ujedno upozoravam da se na ovom forumu neće tolerirati odvraćanje vjernika od pomaganja biskupu i Crkvi ili nekakvo sabotiranje crkvenih službi, tome ovdje nema mjesta.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata