Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet lis 19, 2018 04:07

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Pet ožu 08, 2013 09:02 

Oni koje zanima život pustinjaka ''uživo'' neka pročitaju srbijanski roman Monah Kalist. To je izvanredno djelo pa se čita poput dnevnika jedne osebujne osobe. Tako da sam dobio dojam da je to romansirana bigrafija stvarne osobe.
Možda netko zna više o tome. Roman je dostupan i na netu upisom na Googlu ''Monah Kalist''. Istina, treba se potruditi jer se uglavnom prikazuje reklama za knjigu......

Vrh

PostPostano: Pet ožu 08, 2013 12:43 

Ako vas zanima tajna pobožnosti pustinje evo vam linka za jednu jako dobru knjigu: http://www.svetosavlje.org/biblioteka/D ... olitva.htm

Vrh

PostPostano: Pet ožu 08, 2013 13:21 

Za razliku od uvodnog posta gdje je predstavljen Blog "Pustinjaštvo danas" http://pustinja-nova.blogspot.com/ izgleda kako Mali Lav i Tvrdorah vežu pustinjaštvo isključivo uz pravoslavlje što je posve netočno jer je njegova produktivnija grana na zapadu. Na istoku baš kod Srpske pravoslavne crkve nije polučila niti prosječne duhovne rezultate pogotovo kad se uzmu u obzir događanja iz nedavne prošlosti.
Zato je korisnije pustinjaštvo živjeti kako se ono danas vrši u Katoličkoj Crkvi, a pored ostalog je zanimljivo da se i Benedikt XVI poslije odreknuća od službe povlači u osamu dakle u svojevrsnu pustinju.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 09, 2013 07:40 

Barnaba je napisao/la:
Za razliku od uvodnog posta gdje je predstavljen Blog "Pustinjaštvo danas" http://pustinja-nova.blogspot.com/ izgleda kako Mali Lav i Tvrdorah vežu pustinjaštvo isključivo uz pravoslavlje što je posve netočno jer je njegova produktivnija grana na zapadu. Na istoku baš kod Srpske pravoslavne crkve nije polučila niti prosječne duhovne rezultate pogotovo kad se uzmu u obzir događanja iz nedavne prošlosti.
Zato je korisnije pustinjaštvo živjeti kako se ono danas vrši u Katoličkoj Crkvi, a pored ostalog je zanimljivo da se i Benedikt XVI poslije odreknuća od službe povlači u osamu dakle u svojevrsnu pustinju.

Barnaba, imaš ti pravo u koliko se globalno gleda, ali uvijek postoje skriveni biseri. Navodeći roman ''Monah Kalist'' imao sam samo jednu nakanu - približiti 'uživo' jednog pustinjaka dvadesetog stoljeća sa svim njegovim borbama i iskrenim pustinjačkim duhom.
Taj monah npr. nije volio četnike i smatrao ih je obićnim smećem, a o hijerarhiji (popovi i episkopi) govorio je otvoreno, a što je govorio - doznati će onaj tko taj roman pročita.
Znaš, meni se uvijek sviđa iskrenost. Pročitao sam mnoštvo romansiranih životopisa svetaca i pustinjaka, ali iskreno moram priznati da nisam našao niti jedan opis tako 'razodjevenog' života sa svim njegovim sumnjama, tolikom hrabrosti i ljubavi prema Bogu i čovjeku... Uostalom prvo treba pročitati.

Vrh

PostPostano: Sub ožu 09, 2013 12:20 

Barnaba žao mi je što si punmržnje. Nemoj toliko da sudiš to je božji posao!

Vrh

PostPostano: Pon ožu 11, 2013 08:30 

Tvrdorah je napisao/la:
Barnaba je napisao/la:

Barnaba, imaš ti pravo u koliko se globalno gleda, ali uvijek postoje skriveni biseri. Navodeći roman ''Monah Kalist'' imao sam samo jednu nakanu - približiti 'uživo' jednog pustinjaka dvadesetog stoljeća sa svim njegovim borbama i iskrenim pustinjačkim duhom.
Taj monah npr. nije volio četnike i smatrao ih je obićnim smećem, a o hijerarhiji (popovi i episkopi) govorio je otvoreno, a što je govorio - doznati će onaj tko taj roman pročita.
Znaš, meni se uvijek sviđa iskrenost. Pročitao sam mnoštvo romansiranih životopisa svetaca i pustinjaka, ali iskreno moram priznati da nisam našao niti jedan opis tako 'razodjevenog' života sa svim njegovim sumnjama, tolikom hrabrosti i ljubavi prema Bogu i čovjeku... Uostalom prvo treba pročitati.

Skrivene bisere treba promatrati kroz odnos tih bisera prema Katoličkoj Crkvi jer se na taj način najbolje vidi o čemu se radi bez da se u prosudbu uvlače subjektivni doživljaji (sviđanje, ne sviđanje) koji nas prečesto mogu prevariti. Čovjeku se puno stvari sviđa no nisu sve niti za njega dobre iako racionalno može, da tako kažem razlučiti biser od blata, a pogotovo kad se ta literatura preporuča nakome iako se ne zna, može li taj netko ili ne može, biti dovoljno racionalan.

Mali Lav je napisao/la:
Barnaba žao mi je što si punmržnje. Nemoj toliko da sudiš to je božji posao!

Nisam uopće pun mržnje već po pitanju pravoslavne duhovnosti i liturgije ja darom razuma, što mi ga je Bog dao, promišljam i zaključujem, a pri tome niti jednom mišlju ne uzimam sebi za pravo subjektivno suditi niti ikako ograničavati Božje pravo da sudi čovjeku koga je On stvorio.
Objektivno gledano pravoslavna duhovnost nije uspjela evangelizirati široke mase i to je vidljivo iz ponašanja kako klera tako i vjernika u bližoj i daljnjoj prošlosti, već je prvenstveno skoncentrirana na običaje. To je imalo negativne posljedice prvenstveno za tu crkvu jer zbog okoštalosti tradicije nije mogla pravilno odgovoriti na izazove vremena.

Vrh

PostPostano: Pon ožu 11, 2013 19:42 

Volio bih da sam u krivu, ali ti Barnaba rado donosiš oštre sudove. Pravoslavlje je široki pojam, a i duhovnost Pravoslavlja je ponešto drugačija od Zapadne duhovnosti. Bez razlike tko je kakav - kršćanin se raduje što ima ljudi u Pravoslavlju koji iskreno žive duh Evanđelja. Imao sam prilike sresti ih.
U korizmi smo, blagoslovljenom vremenu samoispitivanja. Znaš onu; 'ne sudite da ne budete suđeni'.
Ono što mi ne možemo, Gospodin može.....

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 22 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata