Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Čet pro 12, 2019 12:19

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Čet kol 08, 2019 16:32 

Zanima me što katolička vjera kaže o sinkronicitetu,ako išta kaže.Na tu temu pisao je Jung i dosta tzv.alternativa razglaba o tome.
Ponukana sam maloprijašnim događajem,inače,često mi se u zadnje vrijeme to zbiva.
Evo:odlučila sam,u pauzi posla,proguglati malo Theresu Neumann,pa onda knjigu "12 pravila za život" od Petersona.
Kad se otvorio članak o Theresi,do njega je bila reklama za ovu knjigu.Slučaj?Ali prečesto se zbiva...

Vrh

PostPostano: Čet kol 08, 2019 18:51 

Zanima me što katolička vjera kaže o sinkronicitetu,ako išta kaže.Na tu temu pisao je Jung i dosta tzv.alternativa razglaba o tome.
Ponukana sam maloprijašnim događajem,inače,često mi se u zadnje vrijeme to zbiva.
Evo:odlučila sam,u pauzi posla,proguglati malo Theresu Neumann,pa onda knjigu "12 pravila za život" od Petersona.
Kad se otvorio članak o Theresi,do njega je bila reklama za ovu knjigu.Slučaj?Ali prečesto se zbiva...

Što ti se konkretno događa?

Vrh

PostPostano: Čet kol 08, 2019 19:57 

Lani, kada sam malo više grebala u hagioterapiju, čitala sam knjigu kršćanskog psihijatra S. Pecka: Put kojim se rjeđe ide (svima preporučam - a knjiga se moze kupit na "običnom" kiosku, a mislim da je dostupna i po webu u pdf-u) koji je u jednom poglavlju govorio o milosti/sinkronicitetu pa je i Junga spominjao. Zvuči nespojivo, ali je bas spojivo ;)

Nešto sam o svemu tome i pisala ovdje http://www.katolicki.info/forum/viewtop ... ung#p39837
(mozda pomogne).

Najbolja su ona "znanja" kada sami trazimo odgovore! Sretno!

Vrh

PostPostano: Pet kol 09, 2019 10:55 

Pecka davno čitah...Junga nešto kasnije.Ovaj se fenomen sinkroniciteta zbiva,nekima više od drugih.Razne su teorije,većina ih upliće Boga odnosno, kako neki misle, svemir,neku višu silu,koja nam nešto pokazuje...obično misle da je to znak duhovnog sazrijevanja.Ima i drugih teorija,holografski svemir,preklapanje dimenzija,itd,itd...No,čini mi se slabo ili nikako obrađena kod katoličkih teoretičara.Dakle,preostaje mi tumačiti kako znam i umijem...ne uklapa mi se baš u vjeru...

Vrh

PostPostano: Ned kol 18, 2019 19:23 
Administrator

Takvo nešto mi zvuči kao ulaznica u okultno ili praznovjerje.

Što se tiče oglasa na internetu, povezanost koju si opisala je sasvim uobičajena i zapravo poželjna. Treba znati po kojem algoritmu se oglasi pojavljuju, pa nije nikakva slučajnost da se povezuju teme koje smo mi pretraživali (ili je u bazi zapamćeno što su pritom tražili drugi), pa se po tom ključu povezuju i prikazuju reklame. S tehnološke strane to je i cilj, da se prikaže reklama koja će nas vezano uz naše interese najviše zanimati.

Vrh

PostPostano: Pon kol 19, 2019 10:47 

Postoji neki film Dane Budisavljević "Nije ti život pjesma Havaja".Slučajno mi pao na pamet.Sjednem u auto,upalim radio,na njemu pjesma.."Davno nisam sluš'o pjesme sa Havaja..."-stara pjesma,nisam je čula godinama.
Razmišljam o nekom čovjeku koji je nekada komentirao članke u "Slobodnoj",nick mu bio "Tomislav Kralj".Odavno se ne javlja,mislim,što je s njim...Onda me zanimalo nešto u vezi nekog zatvora,išla progoglat,kad prvi naslov,upravitelj zatvora Tomislav Kralj počinio suicid.I da ne nabrajam dalje ovakve koincidencije.Dočim je Jung imao potrebu pisati o tome...
Sve može biti slučaj,ako vjerujemo u slučaj...Slučajni svemir i ostalo.Ja ne vjerujem u slučaj.Misliš da me napalo okultno? :; :DD

Vrh

PostPostano: Pon kol 19, 2019 14:35 
Administrator

Tako je, sve se dešava sa razlogom, ali mi ne znamo po kojem principu (nekad možemo to pretpostaviti, kao kod pojavljivanja oglasa na netu).
Pretjerano bavljenje time je po meni put u praznovjerje.
Za kršćanina sve ima smisao, ali ne proizvoljni kako mi želimo ili mislimo da znamo zašto se nešto dogodilo, koje su tu sve veze i algoritmi uključeni, nego za nas je bitna Božja providnost, da nas Bog mudro i s ljubavlju vodi prema konačnoj svrsi. Ne vidim u ovakvim primjerima neki dublji smisao ni svjedočanstvo providnosti.
Katekizam navodi:
"Čvrsto vjerujemo da je Bog Gospodar svijeta i povijesti. Ali nama su putovi njegove providnosti često nepoznati. Tek na kraju, kad završi naša djelomična spoznaja, kad budemo gledali Boga "licem u lice" (1 Kor 13,12), bit će nam potpuno znani putovi, kojima je, pa i kroz drame zla i grijeha, Bog vodio svoje stvorenje"(314)
KKC dalje navodi da kršćanin treba izbjegavati svaku nezdravu radoznalost.

Vrh

PostPostano: Pon kol 19, 2019 16:32 

Nezdrava radoznalost? Strah me pomalo takvih formulacija...Meni se češće zbiva taj sinkronicitet,možda sam ga "navukla" na sebe nezdravom radoznalošću?Mislim da je čovjek što je inteligentiji,to radoznaliji.Ako radoznalost pokušamo ograničiti,sputati,kako onda to može biti radoznalost?Da nema radoznalih ljudi,ne bi se nikad ništa izumilo,svijet ne bi išao naprijed...Što,ja ne bih trebala razmišljati o tome,jer moglo bi biti nezdravo?Ajme...mislim za sebe da sam konzervativna,ali ne toliko.Znači,teolozi nemaju odgovora,pa su to,možda neke "đavlije sile"?...Sorry,ti si se potrudio odgovoriti,ali nešto mi fali.Baš bih voljela da se tebi dogodi,ali ti bi vjerovatno prešao preko toga,zanemarujući,isto kao i moj muž ateist.A što ću,kad sam takva,sve moram osjetiti,kako rekao jednom moj zubar...

Vrh

PostPostano: Pon kol 19, 2019 20:23 
Administrator

Zaista postoji nezdrava radoznalost, nasuprot radoznalosti koja je kreativna i korisna, postoji i znatiželja koja je nekreativna i nekorisna, npr. gutanje besmislenih i beznačajnih informacija ili praćenje tuđih života.

Kako je papa Franjo jednom rekao: "Duh znatiželje nas udaljuje od Duha mudrosti, jer nas zanimaju samo pojedinosti, novosti, svakodnevne nevažne priče. Ili kako nešto učiniti? To je radoznalost, duh znatiželje. Duh znatiželje nije dobar, jer je duh rastresenosti, udaljavanja od Boga"
A u svojoj pobudnici "Radost Evanđelja" zaključuje kako je suvremena civilizacija "opsjednuta pojedinostima iz tuđih života, besramno bolesna od morbidne radoznalosti" (RE 169).

Ako smo nasuprot takvoj nezdravoj radoznalosti usmjerni na smisao, onda se sve negativno i sve besmisleno nekako samo odbacuje pa možemo tražiti ono što je zaista bitno za spasenje i ono što stvarno usrećuje.

Vrh

PostPostano: Uto kol 20, 2019 10:41 

Yes,yes,tako je,ali nije baš tako lako...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 10 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata