Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet lis 19, 2018 04:13

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Sloboda
PostPostano: Čet lip 07, 2018 09:29 

Nedavno sam slušala jedno svjedočanstvo koje je povuklo pitanje slobode čovjeka i toga kada je čovjek slobodan i odlučuje se za Dobro.
Zanima me kako biste vi objasnili /obrazložili stav N. Berdjajeva (usp. "Duh i relanost", 1985:35-36) koji kaže "Dok je životinja zadana instinktima, čovjekova je sudbina u njegovoj slobodi jer bit duha je sloboda?

Vrh

Naslov: Re: Sloboda
PostPostano: Pet lip 08, 2018 22:30 

+!
Čovjek, čiji se duh može razvijati, može biti slobodan u zatvoru, a može biti rob, iako nije u zatvoru.
Zavisi od odluka, koje donosi svojom slobodnom voljom.
Mogu gladnog čovjeka nahraniti, žednoga napojiti, stranca primiti, golog zaogrnuti, bolesnika i zatvorenika pohoditi, neodlučna savjetovati,...
No, to ne moram činiti, iako mogu o tim djelima milosrđa mnogo pisati i govoriti.

Posjedovati slobodnu volju ne znači i biti slobodan, ali se razumni čovjek može čak i na samrti odlučiti za Slobodu poput sv. Dizme (raskajani razbojnik) ili ostati i dalje 'luda djevica'.

Tko istinski/iskreno ljubi, taj je slobodan.
Tako djetinje jednostavno!!!

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Vrh

Naslov: Re: Sloboda
PostPostano: Sub kol 04, 2018 13:50 

Da, ali sloboda, drugim riječima, ne može postojati bez odgovornosti. Jer, ako sam biće koje živi u svijetu ljudi, u svijetu okoliša takvih kakvi jesu koji su mi itekako potrebni za vlastitu egzistenciju, tada imam neku odgovornost prema tom istom svijetu. Što se događa sa svijetom, događa se i meni – svijet i ja nismo odvojeni.

Zato su poremećaji odgovornosti (usp. Scott Peck) ništa drugo nego:
a) neuroze (preuzimanje prevelike odgovornosti u sukobima sa svijetom smatrajući da su sami odgovorni za to)
b) poremećaji ličnosti (preuzimanje premale odgovornosti u sukobu sa svijetom jer je uvijek kriv svijet).

Pa tako neurotičari unesrećuju sami sebe, a oni s poremećajem ličnosti sve oko sebe. :|

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata