Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub pro 07, 2019 18:16

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Sri tra 25, 2018 16:15 

Identitet naše domovine bila je uvijek vjera u Boga,ponosna domovina,solidarnost i ljubav spram čovjeka.Da li je naš identitet živ?Ili je živ,a zatiru nam ga pod tepih oni koji kako pjeva Miroslav Škoro...sude mi zato što svoje volim...

Vrh

PostPostano: Sri srp 31, 2019 23:08 

Ne bi volio da ispadne da ja sve znam ali mislim da na ovu temu imam solidnu teoriju.
Hrvatska je u povijesti uvijek bila pod nekim drugim.
Najbolja radna mjesta su bila birokratske funkcije u drzavnom aparatu gdje je bilo prostora
za manipulaciju ove ili one vrste sto je i bilo moralno prihvatljivo sa obzirom na vlast ,
stim da su te funkcije donosile i velike povlastice pa sa tim i ugled.
Tako se kroz veoma dugo razdoblje i formiralo postovanje prema tim funkcijama
kao prema necem sto ima najvecu vrijednost.
Tako da koliko god covjek bio uspjesan i marljiv tesko se mogao mjeriti sa drzavnim birokratom pa se to i manje cijenilo.
Jel ovaj je manje radio a vise imao sto je i definicija uspjeha.

Zatim dolazi komunizam koji sve to duplo potencira .Neki jos lakse i sa jos manje rada zaradjuju i imaju ugled te se jos se manje cijeni trud koji jos manje koristi donosi.
Ima i iznimaka kao sto je naprimer sport al generalno je tako.
To je povijest tipicnog hrvata i to mu je u krvi.Htjeli mi to priznat ili ne.

Tako smo dobili tipicnog hrvata koji jedino sto respektira je mjesto uhljeba tj odredjene funkcije sisanja drzavnog aparata.
Sve je nadasve jako lako dokazivo.
U hrvatskoj ima pola miliuna do miliun uhljeba, ostali su oni koji to zele postati.
Samo treba pogledati vlastitu obitelj i nema sanse da se ne nadje barem poneki.
Naravno daleko je to od nekadasnjih fiskala ali koliko obicnih ljudi u hrvatskoj radi jednako jako i posteno kao u njemackoj.
Malo.
Razlog je jednostavan zato sto se to ne cijeni niti nagradjuje. A razlog je krv.Hrvatska krv.
Ne vlast nego krv. Mi jednostavno ne postujemo rad ni uspjeh , niti smo postivali kroz stotine godina.
Od tuda i taj silni jal kad netko uspije jel se taj uspijeh ne cijeni ali i dalje jako smeta jel donosi korist.Pa se sve iscudjavaju kako sad to....sigurno nepostena korist=(
Interesantno je i da ti koji uspiju isto ne cijene tudji trud a sa time ni svoj pa se oped osjecaju zakinuti pored svih beneficija.
Sto ne znaci da su hrvati neradnici samo imaju drukciju stoljetnu krv koja cijeni samo uhljebe, tj druge prioritete.
Netko ce reci ali ni hrvati ne vole uhljebe.
Ne vole u teoriji ali u praksi si ne mogu pomoci.Dobra veza je iznad svega tj daleko se vise cijeni preporuka nego necija kvaliteta, a sta je to negoli mjesto uhljeba.
I tako ide u krug.

Ako netkog zanima mogu i dalje......

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2019 16:57 

Ne trebaš tu si pogodio. Velika većina "uhljeba" bi htjela raditi nešto drugo, ali nema ničega drugog. Nisu plaće u javnim službama nešto, ali bolje i manja plaća i normalni uvjeti na poslu nego raditi kod privatnika za još manju plaću i pod stalnim maltretiranjem, dok taj isti privatnik svu ekstra zaradu lijepo sprema sebi u džep. Bio, prošao sve to.

Oni kojih mjesto u javnoj službi ne zadovoljava ili do takvog posla ne mogu doći idu na žalost van. Ali to sve nema veze sa identitetom, nego u katastrofalnoj gospodarskoj situaciji u zemlji.

Vrh

PostPostano: Pet kol 02, 2019 18:57 

Ne trebaš tu si pogodio. Velika većina "uhljeba" bi htjela raditi nešto drugo, ali nema ničega drugog. Nisu plaće u javnim službama nešto, ali bolje i manja plaća i normalni uvjeti na poslu nego raditi kod privatnika za još manju plaću i pod stalnim maltretiranjem, dok taj isti privatnik svu ekstra zaradu lijepo sprema sebi u džep. Bio, prošao sve to.

Oni kojih mjesto u javnoj službi ne zadovoljava ili do takvog posla ne mogu doći idu na žalost van. Ali to sve nema veze sa identitetom, nego u katastrofalnoj gospodarskoj situaciji u zemlji.

Ja razumijem gospodarsku situaciju i korist, ali hrvat ce redovito raditi na stetu drugom hrvatu bez ikakve koristi pa cak i namjere
recimo to po defoltu da ni on sam ne zna zasto.
Sto je jasno opisano u mnogim izrekama u hrvatskoj ,
da susjedu crkne krava ili jos tocnija bolje da susjedu crkne krava iako mi daje besplatno mlijeko.
Sto samo govori da jest indentited hrvata biti uhljeb i samo to cijeni.
Ne svjesno naravno.

Vrh

PostPostano: Sub kol 03, 2019 15:03 

S kakvim nacijama imate iskustva kad to pisete?

Vrh

PostPostano: Ned kol 04, 2019 00:21 

S kakvim nacijama imate iskustva kad to pisete?

Iskustvo i nije toliko bitno koliko otvorenost za najobicnije cinjenice.
Srbe, Hrvate , Bunjevce , Hercegovce poznajem jako dobro, ostalo me ne zanima toliko ali princip je isti.
Evo recimo japanci, kao svi azijati su po prirodi prvo poslusni, e sad posto su najuspjesniji od svih azijata imaju vrlo cest komplex vise vrijednosti.
Tako da dolazi do komicnih apsurda.Oni zele biti podlozni a u isto vrijeme misle da su najbolji i najpametniji narod u svemiru jel su napravili kawasaki ili hondu.
Tako da sa njima nema mogucnosti normalnog razgovora.Ili oni dominiraju ili se njih dominira.
Cijela kultura im je takva da ih nekakva cudovista muce jel se ne osjecaju dovoljno podlozeni a u isto vrijeme imaju potrebu izrazavati jos vecu agresiju prema nekome koga smatraju manje vrijednim jel ih isti nije podlozio.
Zato im je i smijesno kad se netko ozljedi itd sto je 90 posto show programa u japanu.Neobjasnjivo postovanje prema starijima i sistemu po cijenu smrti, cavao koji viri mora se udariti njihova najpoznatija izreka , imaju najokrutnije zatvore u svijetu, zlocine u 2 svjetskom ratu itd.... U isto vrijeme cijelu bolesnu kulturu gejsi i slabica koji jednako uzivaju da se nad njima izivljava i ponizuje ih.
Oni su najsretniji ako ih se tlaci ili su tlaceni. Jel nisu dovoljno podlozni jel su uspjesni pa im to jako fali do extrema.

Poanta u svemu je sto bi nacionalnost trebala biti puno dalje od 1 ili 2 mjesta na listi prioriteta.
Kao 1. vjera 2. domovina i takve bolesnoce.
1.vjera 2. principi jel nemaju svi vjeru 3. posao 4. obitelj 5. regija itd to su sve stvari koje kad se maknu ostane nacija tj hrvat tj nista posebno.
A vecini ljudi je tamo a da nisu ni svjesni.Cim vise misle da im nije bitna nacionalnost vise su nacionalisti jel ne kontroliraju urodjene mane nacije tj datog podrucja.Isto tako
cim covjek svesno ne radi na prvih 5 prncipa vise je hrvat. Bitna je nacionalnost al je zadnja rupa na svirali.
Podrucje je vrlo cesto bitnije nego nacija, npr bunjevci i srbi starosjedeoci u vojvodini su isti narod po 98 posto stvari.
I nemaju nikakve veze sa hrvatima u hrvatskoj.Ono u cemu je razlika je da je srpska propaganda oduvjek sirila mrznju prema bunjevcima katolicima.
Ali ako se makne taj dio i gleda se 2 paralelne obitelji to su isti ljudi sa istim stavovima tj puno slicniji nego hrvati iz hrvatske.
Ili recimo sokci nemaju dodirne tocke sa bunjevcima osim par obicaja.Mentalitet je dijamentralna suprotnost.Sto je stvar podrucja i politike toga podrucja.

Ljudi se na ovakve stvari uzbudjuju sto je meni smijesno jel su sve nacije zasluzile istrebljenje vec u startu po svojim nekvalitetama.
Ne kazem da ne treba da postoje , treba i nuzne su .Treba ih biti i vise.
Ali ne da im se divimo nego da ljudi ne propadnu svi odjednom .
Imaju i nacije svoje kvalitete al nebitne jel samo po njima nigdje nece zavrsiti .

Vrh

PostPostano: Ned kol 04, 2019 00:33 

Marinafridl, Taj tvoj identitet, kako ga zoveš u stvari nije ništa drugo nego idealizacija, tj ono kako mi volimo uljepšano govoriti o svojoj domovini ali je činjenica da to nikad nije postojalo, bar ne u tako čistom i isključivom obliku, ne samo kod nas nego ni bilo gdje u svijetu. Istina, vjera u Boga je ono što se u velikoj mjeri izgubilo i sve više nestaje, ali ako kao ilustraciju čitaš recimo pisca Šenou vidjet ćeš da (iako je to književno vrijeme 19.st. gdje se tek uvodi realizam), jedan njegov roman Zlatarovo zlato govori o podlosti i zlobi Zagrepčana dok njegova pjesma o Zagrebu kaže kako je taj grad ponosan, grad čestitih ljudi... dakle, stvar je vrste prikaza i nijedno od tog nije napisano neiskreno, bez inspiracije u stvarnosti već posljedica trenutno doživljenog bilo oduševljenja, bilo razočarenja. ali je istina da u narodu postoji i jedno i drugo istovremeno... ali istina je da što više gubimo Boga šanse da se mijenjamo na bolje su sve slabije.

Slično možemo pratiti i kroz našu dalju povijest: Hrvati su jednom hvaljeni kao najveći junaci koji dobivaju ratove ali odmah poslije toga dolazi do svađe među plemstvom i oni budući se ne mogu dogovoriti tko će od njih vladati, predaju vlast drugim narodima: 1102. god. Mađarima, 1527. Habsburzima, međusobno se u međuvremenu zatirući i mrzeći --- i onda . kakvi smo to mi narod i može li se i u jednom trenu govoriti o ljubavi prema bližnjem. Pojedinačnih istupa čovječnosti je svakako bilo ali uglavnom prema slabijem iako ni to nije bilo pravilo (sjetimo se seljačkih buna u povijesti), a inače smo jalni ako je netko jači od nas... i tu se ništa bitno ne mijenja kroz vijekove.

Istina, ima i toga da nam , kako kažeš, drugi sude, ali opet je to zato jer smo kao narod svoju vlast dali pogrešne ruke: onima koji su nam obećali brdine i doline a mi smo kao narod nasjeli, zbog neprirodne nezasitnosti, (jer pošteni i skromni ljudi su nam se činili bijednima da bi na njih trošili vrijeme i glasove) a posredno i u vanjskoj politici da bi nas u stvari opljačkali i naši političari a potom i stranci.

Ali, eto mi se još uvijek nadamo da nas čeka nešto bolje...jer mi u suštini vjerujemo u tu neku našu čestitost i plemenitost i to je dobro kao što je dobro i da vjerujemo da možemo biti bolji, pošteniji ljudi. DA SE MOŽEMO KAO NACIJA VRATITI BOGU.! A za početak bilo bi dobro da si možemo ponekad priznati gdje nam je mjesto, pa prihvatiti radije biti npr. farmer i uzgajati ovce i koze nego glumiti facu pa ići čistiti klozete u Irsku živeći u nedostojnim uvejtima, jer - "tamo bar nitko neće znati!"

Vrh

PostPostano: Ned kol 04, 2019 00:50 

Sad cu opisati prosjecnog hrvata
Godine 45, radi u uredu za ocuvanje okolisa 5 sati tjedno ostalo surfa , zali se minimum 20 sati tjedno i to je jedino sto prica kolko puno i tesko radi.
Pa se zali na mamu jel prije 38 godine je rekla da je glup , na crkvu, na svoj los odgoj i nedostatak hrabrosti zbog toga, na drzavu, na druge uhljebe kojima je bolje.
E sad ide glavni dio : krivi sve i svakog za svoj zivot u kojem nema rada ni dokazivanja. Ali to nije kraj, on sve zna o svemu.
Hrvat sve zna o svemu, o sportu, politici, bilo cemu , hrvat o svemu sve zna.
A zasto sve zna , zato sto nista ne cijeni osim drugih uhljeba.Pa kad nista ne cijeni onda je sve sranje i svi su losi i sve je lose a kad je sve tako onda je lako sve znati .
Bio bi lud da ne zna,
pa on onda sve zna.
I onda kaze messi igra dobro nogomet. Al ne zato da messiju da kompliment nego da pokaze svoje znanje nogometa i tudju glupost jel to nitko toboze ne zna (jel nikog ne cijeni ) i da pokaze da je to zapravo njegov standard i znanje kad bi mu se dala sansa tj
da mu mama nije rekla da je glup prije 38 godina i onda je naglo izgubi samopouzdanje (pa se morao uhljebiti a da nije on drugi bi).Jel sve osim messija nije njegov nivo.
I onda se pita zasto jedan Cilic igra tenis kad gubi od federera u finalu wimbledona i nikako mu nije jasno , nikako.

Vrh

PostPostano: Ned kol 04, 2019 16:04 

Marinafridl, Taj tvoj identitet, kako ga zoveš u stvari nije ništa drugo nego idealizacija, tj ono kako mi volimo uljepšano govoriti o svojoj domovini ali je činjenica da to nikad nije postojalo, bar ne u tako čistom i isključivom obliku, ne samo kod nas nego ni bilo gdje u svijetu. Istina, vjera u Boga je ono što se u velikoj mjeri izgubilo i sve više nestaje, ali ako kao ilustraciju čitaš recimo pisca Šenou vidjet ćeš da (iako je to književno vrijeme 19.st. gdje se tek uvodi realizam), jedan njegov roman Zlatarovo zlato govori o podlosti i zlobi Zagrepčana dok njegova pjesma o Zagrebu kaže kako je taj grad ponosan, grad čestitih ljudi... dakle, stvar je vrste prikaza i nijedno od tog nije napisano neiskreno, bez inspiracije u stvarnosti već posljedica trenutno doživljenog bilo oduševljenja, bilo razočarenja. ali je istina da u narodu postoji i jedno i drugo istovremeno... ali istina je da što više gubimo Boga šanse da se mijenjamo na bolje su sve slabije.

Slično možemo pratiti i kroz našu dalju povijest: Hrvati su jednom hvaljeni kao najveći junaci koji dobivaju ratove ali odmah poslije toga dolazi do svađe među plemstvom i oni budući se ne mogu dogovoriti tko će od njih vladati, predaju vlast drugim narodima: 1102. god. Mađarima, 1527. Habsburzima, međusobno se u međuvremenu zatirući i mrzeći --- i onda . kakvi smo to mi narod i može li se i u jednom trenu govoriti o ljubavi prema bližnjem. Pojedinačnih istupa čovječnosti je svakako bilo ali uglavnom prema slabijem iako ni to nije bilo pravilo (sjetimo se seljačkih buna u povijesti), a inače smo jalni ako je netko jači od nas... i tu se ništa bitno ne mijenja kroz vijekove.

Istina, ima i toga da nam , kako kažeš, drugi sude, ali opet je to zato jer smo kao narod svoju vlast dali pogrešne ruke: onima koji su nam obećali brdine i doline a mi smo kao narod nasjeli, zbog neprirodne nezasitnosti, (jer pošteni i skromni ljudi su nam se činili bijednima da bi na njih trošili vrijeme i glasove) a posredno i u vanjskoj politici da bi nas u stvari opljačkali i naši političari a potom i stranci.

Ali, eto mi se još uvijek nadamo da nas čeka nešto bolje...jer mi u suštini vjerujemo u tu neku našu čestitost i plemenitost i to je dobro kao što je dobro i da vjerujemo da možemo biti bolji, pošteniji ljudi. DA SE MOŽEMO KAO NACIJA VRATITI BOGU.! A za početak bilo bi dobro da si možemo ponekad priznati gdje nam je mjesto, pa prihvatiti radije biti npr. farmer i uzgajati ovce i koze nego glumiti facu pa ići čistiti klozete u Irsku živeći u nedostojnim uvejtima, jer - "tamo bar nitko neće znati!"

Najbolju sažetu povijest Hrvata je, po meni, napisao jedan Talijan u knjizi o sv. Leopoldu Bogdanu Mandiću. Toliko ratova, toliko gubitaka, ali i toliko hrabrosti i uz puno vjere, ono što se uči u školi je prema crkvenoj povijesti samo slamčica.
Nažalost, mnogi mediji ubijaju duh, jer nisu hrvatski, pa šire beznađe i malodušnost.

Vrh

PostPostano: Ned kol 04, 2019 19:17 

[quote="kristinka » Ned kol 04, 2019 01:33
Nažalost, mnogi mediji ubijaju duh, jer nisu hrvatski, pa šire beznađe i malodušnost.

Svi mediji su isti u svakoj zemljim jel vlasnik je 100 posto isti.
Ali onda se pojavi Pater Ike sa pravom i korisnom kritikom i za isto ga se optuzi.
Da siri mrznju jel ukazuje na grijeh.
Treba znati razlikovati objektivne cinjenice od zlonamjerne i destruktivne kritike.

Vrh

PostPostano: Pon kol 05, 2019 23:53 

Iskustvo i nije toliko bitno koliko otvorenost za najobicnije cinjenice.

Stani malo prijatelju. Jako je bitno.
Dakle nemas konkretno iskustvo, vec znas ono sto si procitao o nekim narodima na temelju onog sto je netko napisao. U sustini to bi bilo to? U svijetu znanosti i filozofije, to nije cinjenica, vec misljenje bazirano na novinskim clancima i youtube dokumentarcima. Jesam li u pravu?

Srbe, Hrvate , Bunjevce , Hercegovce poznajem jako dobro, ostalo me ne zanima toliko ali princip je isti.

Koji princip?

Evo recimo japanci, kao svi azijati su po prirodi prvo poslusni, e sad posto su najuspjesniji od svih azijata imaju vrlo cest komplex vise vrijednosti.

Nisu azijati poslusni. Provodim s njima vise vremena nego s bijelcima.

Oni su najsretniji ako ih se tlaci ili su tlaceni.

Provea sam citave 2 minute pokusavajuci razumit ovu recenicu. Jos je nisam razumia :roll:

Vrh

PostPostano: Uto kol 06, 2019 15:29 

Stani malo prijatelju. Jako je bitno.
Dakle nemas konkretno iskustvo, vec znas ono sto si procitao o nekim narodima na temelju onog sto je netko napisao. U sustini to bi bilo to? U svijetu znanosti i filozofije, to nije cinjenica, vec misljenje bazirano na novinskim clancima i youtube dokumentarcima. Jesam li u pravu?

Koji princip?

Nisu azijati poslusni. Provodim s njima vise vremena nego s bijelcima.

Provea sam citave 2 minute pokusavajuci razumit ovu recenicu. Jos je nisam razumia :roll:

Prvo napisi nesto bolje od mene pa se mozemo razgovarati o iskustvu i koliko je bitno.Jel i da kazem da imam iskustvo onda ce ici pitanje koje i tako to ide i nedogled, prvo ti napisi nesto bolje pa kad ti pokazes iskustvo onda mene mozes pitat isto.
Princip da svi narodi imaju urodjenu manu zbog koje ce propasti. I onda se ide na povijest.
Azijati su najposlusnija rasa na planetu. Samo treba znat osnove povijesti.Da si zivjela u kini mjesec dana znala bi. O tom i pricam . Ne zelim da se svede na moje osobno iskustvo nego na cinjenice . Ako ne prihvacas osnovne cinjenice tesko je razgovarati o necem generalnom kao indentitetu.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata