Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pon lis 14, 2019 00:38

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon sij 15, 2018 12:44 

Gledah jučer na tv znanstvenu emisiju o nestanku velikih kukaca koji su živjeli,čini mi se,prije oko 300 000 000 godina.Bili su veličine helikoptera i letjeli su.Nisam prije puno obraćala pozornost na takve stvari,mislila sam,tko zna točno išta o tome.No imaju dokaze,našli su ostatke.Tada je Zemlja imala preveliku koncentraciju kisika da bi čovjek mogao opstati na njoj.Napravilo mi je to zbunjozu...nikako se ne uklapa u priču o Adamu i Evi i rajskom vrtu.Jer tamo kažu,da je"nered"nastao nakon ubiranja ploda sa drva spoznaje,a prije da su svi egzistirali u miru.A ovdje vidim,da su još prije"nastanka"čovjeka na Zemlji egzistirali predatori,koji su napadali i hranili se drugim,manjim živim bićima...Ima li tko da mi pomogne da razumijem te kontradiktornosti?Možda i nisu,no meni tako izgleda...

Vrh

PostPostano: Uto sij 16, 2018 17:55 

Gledah jučer na tv znanstvenu emisiju o nestanku velikih kukaca koji su živjeli,čini mi se,prije oko 300 000 000 godina.Bili su veličine helikoptera i letjeli su.Nisam prije puno obraćala pozornost na takve stvari,mislila sam,tko zna točno išta o tome.No imaju dokaze,našli su ostatke.Tada je Zemlja imala preveliku koncentraciju kisika da bi čovjek mogao opstati na njoj.Napravilo mi je to zbunjozu...nikako se ne uklapa u priču o Adamu i Evi i rajskom vrtu.Jer tamo kažu,da je"nered"nastao nakon ubiranja ploda sa drva spoznaje,a prije da su svi egzistirali u miru.A ovdje vidim,da su još prije"nastanka"čovjeka na Zemlji egzistirali predatori,koji su napadali i hranili se drugim,manjim živim bićima...Ima li tko da mi pomogne da razumijem te kontradiktornosti?Možda i nisu,no meni tako izgleda...
Imaju dokaze od prije 300 000 000 godina???!! Vjerojatno imaju neki pisani dokument ili kojeg živućeg svjedoka iz tog vremena?

Vrh

PostPostano: Sri sij 17, 2018 13:47 

Imaju dokaze:skelete tih kukaca u stijeni,kamenim pločama...nisam sigurna jesu li starost procjenjivali ugljikom,ali starost nije bitna za moje pitanje.Izvinjavam se ako sam greškom pritisnula pp :?

Vrh

PostPostano: Sri sij 17, 2018 16:46 

Imaju dokaze:skelete tih kukaca u stijeni,kamenim pločama...nisam sigurna jesu li starost procjenjivali ugljikom,ali starost nije bitna za moje pitanje.Izvinjavam se ako sam greškom pritisnula pp :?

Svatko može razvijati svoje teorije i hipoteze na osnovu tzv. fosila. Pitanje je kako su nastali ti fosili. Danas ima teorije da su toliki broj fosila nastali naglim zatrpavanjem u vrijeme velikog potopa što opet potvrđuje biblijsku kronologiju. Uostalom imaš na ovom forumu dosta tema u kojima se raspravljalo o navedenim pitanjima pa možeš malo pronjuškat.

Vrh

PostPostano: Sub sij 27, 2018 21:12 

Da, tu se govori o grijehu/smrti. I ne misli se na fizicku smrt.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 08, 2018 15:49 

Ajde ne lupetajte, teorija evolucije i crkveni nauk nisu u nikakvom raskolu. Da, Biblija spominje 7 dana, zato sto je Bog preko svojih proroka govorio jezikom koji su ljudi u to vrijeme mogli razumjeti. Ali ako se cita malo detaljnije moze se povuci paralela sa znanstvenom teorijom nastanka svemira, Sunca i Zemlje. Ne da mi se u detalje, samo nekoliko primjera

"neka bude svjetlo" - Veliki prasak?
Stvaranje Sunca i Mjeseca
Stvaranje zivotina - bile su na nasoj zemlji prije ljudi
Stvaranje covjeka - da, covjek je stvarn zadnji nastao, kao vrhunac evolucije
Bog je oduvijek, nestvoren - vrijeme je beskonacna dimenzija.

Eto moze se i tako promatrati

Vrh

PostPostano: Uto kol 07, 2018 20:57 

Pošto sam naišao na velika osporavanja na forumu " tebe tražim a poradi kritiziranja teorije kreacionizama.
Pa bi želio čuti i vaša mišljenja.
Kreacionizam ili Evolucija?

Da dam neki zaključak u vezi naučne teorije evolucije ( koju priznaje katolička crkva) i teorije kreacionizama koja dolazi iz konzervativnih američko-protestantskih grupa te se masovno širi putem interneta.

Zašto crkva ne ide protiv nauke kad je u pitanju evolucija?

Pa možda zato što pitanje vjere i Boga ne dolazi u opasnost ovom teorijom iz prostog razloga što je nauka potpuno ograničena na proučavanje vidljivog i materijalnog svijeta te budući da je to njezin posao crkva to vrednuje i poštiva...kao i općenito ljudski rad , upotrebu dara razuma i svih drugih darova koji su na korist čovjeka.

Druga stvar , Biblija i knjiga postanka nema za cilj da objašnjava prirodne i materijalne stvari nego je njezina uloga isključivo pitanje vjere i Boga . ( To je isto stav crkve)

Kreacionizam kao teorija je odbačena od strane crkve .
zašto?
Kao prvo iskrivljeno uzima Bibliju kao apsolutnu i za pitanje materije što je bolesno. Biblija se ne bavi proučavanjem i dokazivanjem prirodnih i materijalnih fenomena...nego ...( već objašnjeno).

Zatim prikazuju kreacionizam kao nešto što je " volja božja" a time nauku i evoluciju kao grijeh i protivno Bogu.
Te prave od ove teorije ideologiju i nešto što je presudno važno za vjeru.
U ovom je i najveći problem jer koriste strah i neznanje vjernika te im uz ovu teoriju prodaju i druge povezane zablude na koje nasjedaju nemali broj vjernika.
Zato ovo prepoznajem kao veću opasnost za vjernike i crkvu.
Sve ovo pišem da upozorim na zablude u koje upadaju vjernici ako navedene teorije uzimaju kao ideologiju ili nešto što ima presudan utjecaj na vjeru.

Također postoji opasnost da neko uzimajući naučnu TE kao ideologiju te pokuša time dokazivati da Bog ne postoji..ali za ovo ne možemo kriviti nauku nego ljudsko neznanje.
Jer ponavljam nauka po svojoj prirodi ne može nikako da se bavi pitanjima vjere i Boga.
Dakle kad shvatimo da su vjera i nauka po svojoj prirodi dvije različite stvari ( kao što je različit duhovni i materijalni svijet) ali da nisu nikakvim ratu već u uzajamnom poštivanju .
Zato je i moguće biti dobar znanstvenik i dobar vjernik.

Vrh

PostPostano: Čet kol 09, 2018 08:11 

Ako prihvatiš n. teoriju evolucije...
Odmah misle da si ateista ...pa ti postavljaju ovakva pitanja.

1. Kakav je Bog u kog ti verujes? Dali mozes da ga opises?
2. Da li si procitao celu bibliju?
3. Sta ti smatras da se u nauci suprotstavlja bibliji?

1. Kako možeš opisivati prirodu koja je u svojoj biti potpuno različita od ljudske...vječna , beskonačna , bespočetan , neizmjerna , natspoznatljiva itd.

Stvorenje čovjek ...ograničeno , smrtno , ...

Ništa svojim razumom o Bogu nebi znali da nam nije On sam nije objavio ...ono što nam je bitno za naše spasenje.

Razumom se o nadnaravnom može samo zaključiti da nešto postoji ..neka sila i moć koja nas i svu tvorevinu nadilazi.

Vrhunac Božije ljubavi je da On sam postaje čovjek da bi nam se približio i da bi nas uzdigao te na taj način spojio svoju besmrtnu prirodu sa našom smrtnom i ograničenom darujući nam samo i samo na taj način besmrtnost i život vječni...i nema drugog načina da nam to ( sebe samog da , da bi bili besmrtni) osim da se Bog ovako ponizi i plati neizmjernu i neprocjenjivu cijenu za nas.

2.Dali bi mogao i znao sve ovo da nisam pročitao...ali mnogi su pročitali puno i puno puta pa ništa ne znaju.
Zato ti to nije nikakvo mjerilo.

3. Koliko puta da ponovimo da se nauka nikad ne suprostavlja onome što je nadilazi i za što nema instrumente da proučava..

Zašto neprestano vidiš suprostavljanje tamo gdje ga ne može biti.
Bog je čovjeku dao razum da na pitanja svijeta oko njega sam dođe i nalazi odgovore a za ono što je iznad njega vrhunaravna stvarnost tu mu sam On sve govori u Sinu i po objavi .

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata