Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto pro 11, 2018 12:13

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Ispovijed
PostPostano: Sri pro 13, 2017 14:09 

Evo mene opet,nadam se da nema ograničenja.Dakle,nije mi problem ispovjediti se,preferiram licem u lice,volim vidjeti s kim razgovaram.Problem je doći do svećenika,ovaj naš je prezauzet.Kažu da bi se trebalo ispovjediti o Božiću i Uskrsu.Je li to nužno,ako sam se ispovjedila nedavno(prije oko mjesec i po)?Znam da je nužno,ako imaš teški grijeh,no smatram da nemam.No,glede toga...uvijek sam gledala po 10 Božjih zapovijedi,griješim li po ikojoj od njih.No,nedavno sam pogledala 7 takozvanih smrtnih grijeha i po njima mogu odmah umrijeti.Znam biti ohola,bijesna(gotovo uvijek na nešto što mislim da je nepravda),srdita,ali ne želim biti takva,valjda spadam u sangvinike(rekao mi davno vjeroučitelj).Dalje,jednom sedmično popijem sa mužem nešto više piva.Dalje,znam biti lijena i izležavati se na kauču uz nešto što volim gledati umjesto da se "uhvatim posla".Znam i poslije večere pojesti nešto više čokolade.I još nešto,ponekad mislim kako bi bilo lijepo da se zločestoj susjedi dogodi nešto loše,kao i nekom drugom tko me izživcira taj dan.To trje kratko,no ipak...Dakle,sa svim ovim"smrtnim grijesima"ja se redovito pričešćujem,jer nisam doživljavala to kao neki grijeh,one što sam smatrala za teže,uspjela sam eliminirati i još uspijevam.Pitanje:mogu li se sa ovim grijesima pričestiti bez ispovijedi?

Vrh

Naslov: Re: Ispovijed
PostPostano: Sri pro 13, 2017 15:46 
Administrator

Nije stvar što se mora minimalno po crkvenom zakonu, već što ti stvarno želiš.
Zapravo dovoljno se jednom godišnje ispovijediti da zadovoljiš zakon, ali da zadovoljiš dušu, da napraviš korak više prema Ljubavi u svom životu, treba malo češća ispovijed. Od samog obdržavanja zakona nema koristi.
Ako si se prije mjesec i pol ispovijedila i nemaš teškog grijeha ne moraš nužno na ispovijed. Ali možeš ako se želiš pomiriti za ove manje grijehe.
Zapravo, mi što smo bliže Bogu više vidimo da smo grešni. Kako je rekla jedna svetica, kada gledam zrak u svojoj sobi, čini mi se prilično čist, ne vidim nikakvu prašinu, ali kada ga obasjaju zrake sunca, vidim da je na tom mjestu zapravo puno zrnca prašine.
Možda ti pomogne pročitati ovaj ispit savjesti za žene / majke:

1. Bog i bližnji
• Tko si ti za mene, Gospodine?
• Prihvaćam li istinu vjere da si ti moj jedini spasitelj i otkupitelj?
• Tražim li u nekim prolaznim i praznovjernim stavovima, društvenim trendovima, svoju sigurnost, sreću i uspjeh?
• Ljubav je temelj svega života. Ljubim li te, Gospodine, jer si ti mene prvi ljubio?
• Ljubim li te više od svega, znajući da ljubav prema Tebi nije »konkurencija«, da ona ne osiromašuje moju ljubav prema suprugu i djeci?
• Imam li hrabrosti i snage svjedočiti svojim riječima, svojim djelima da vjerujem u Tebe, u »zgodno i nezgodno vrijeme«? Je li mi važnije što drugi misle o meni, a manje važno što ti misliš, Gospodine?
• Priznajem li te svojim Bogom ili te zatajim zbog straha da mi se drugi ne rugaju, da me ne sma-traju konzervativnom, nepoučenom...?
• Znam li drugima posvjedočiti svoju vjeru i »obrazložiti razlog nade koja je u meni«?
• Znam li biti Marta do tvojih nogu, slušati te, razgovarati s tobom u molitvi? Imam li vremena za susret s tobom kod euharistijskog stola svake nedjelje?
• Ako imam djecu, idu li i ona redovito na svetu misu kako bi rasla »u mudrosti, dobi i milosti pred tobom i ljudima«?
• Rekao si da »što god učinimo jednom od najmanjih, tebi učinismo...« Ima li u mojemu srcu milosrđa i konkretne ljubavi za ljude u potrebi i siromaštvu? Jesam li u tome primjer dobrote i darežljivosti svojoj obitelji i bližnjima?
• Ohrabrujem li i podupirem li svojega supruga i članove obitelji u zajedništvu, te da rastemo i živimo u Božjoj ljubavi?

2. Moj brak
• Nastojim li iskreno da moja ljubav sve više raste i postaje sve sličnija ljubavi o kojoj govori sveti Pavao?
• U kojim sam područjima još posebno slaba?
• Mogu li danas, jednako kao i na dan svojega vjenčanja, izreći suprugu svoje da?
• Poštujem li supruga, njegove stavove, različitost mišljenja?
• Dogovaramo li se oko bitnih događaja i odluka za dobro našeg braka i obitelji? Donosimo li zajednički važne odluke?
• Poštujem li rad i brigu supruga za obitelj? Jesu li prevelika moja očekivanja? Jesu li ona usmjerena na bitno za skladan i kršćanski život?
• Planem li i naljutim li se brzo?
• Mogu li priznati kad pogriješim i zamoliti supruga za oproštenje?
• Prihvaćam li i poštujem članove suprugove obitelji, znajući da su oni vjenčanjem s njim postali i dio moje obitelji?
• Ako u nekim situacijama dođe do poteškoća i nerazumijevanja u našem bračnom životu, jesam li spremna potražiti stručnu pomoć i truditi se pronaći rješenje, te vjerovati da »ljubav nikad ne prestaje«.

3. Moja djeca
• Jesam li s radošću i otvorenošću primila taj Božji dar – dijete, onako kako je to Bog htio?
• Trudim li se odgajati djecu u skladu s kršćanskom vjerom, u istinskim vrednotama, bez optere-ćenja i kompleksa »prema modernim stavovima liberalnog mišljenja« koji se nameću?
• Je li mi dobro moje djece na prvom mjestu, trudim li se biti dovoljno vremena u svakom danu sa svojom djecom za njihove potrebe?
• Učim li svoju djecu odgovornostima i obvezama u obiteljskom i društvenom životu?
• Odnosim li se prema svakom svojem djetetu pravedno, s ljubavlju i poštovanjem?
• Jesam li katkad bila gruba, nepravedna prema njima? Izgovaram li katkad grube i uvredljive riječi? Naglašavam li i ismijavam li neke njihove mane i nedostatke?
• Pokazujem li im ljubav i razumijevanje i kada pogriješe, te nastojim li im pomoći da krenu pravim putom, ili ih ostavljam da se »sami snalaze«?
• Jesam li ih katkad fizički kažnjavala?
• Brinem li se dovoljno za fizičko i emocionalno zdravlje svojega djeteta? Znam li poslušati savjet stručnih osoba? Poštujem li mišljenje i savjet učitelja, ako je mojem djetetu potrebna pomoć?
• Ostavljam li dovoljno prostora i slobode djeci da, kada odrastu, krenu slobodno živjeti svoj život, njegujući mudru izreku »biti dovoljno blizu, a opet dovoljno daleko«?

4. Zaštita života
• Prihvaćam li samu sebe, onakvu kakva jesam u svojem fizičkom izgledu, svojim darovima i nedostatcima?
• Želim li biti kao netko drugi i ugrožavam li time svoje zdravlje?
• Trudim li se svojom blagošću, ali i odlučnim stavovima, zaštiti svakoga člana obitelji, posebice ako bi bio ugrožen od fizičkog i emocionalnog zlostavljanja?
• Živim li spolnost u skladu s naukom Crkve?
• Ako u braku nisam ostvarila majčinstvo, nastojim li u zajedničkom dogovoru sa suprugom pronaći način da naš bračni život ima puninu i na drugi način (posvojenjem djeteta, udomitelj-skom ljubavlju i brigom, duhovnim majčinstvom...)?
• Je li moj život oslonjen na sklad između rada, molitve i odmora?
• Vodim li potrebnu brigu o svojem fizičkom, duševnom i duhovnom zdravlju?
• Oslanjam li se na pomoć stručnih osoba kada se pojave poteškoće?
• Dopuštam li da mi u životnim poteškoćama pomažu moji bližnji?

5. Dom i svijet
• Trudim li se da moj suprug s radošću dolazi kući i da se u mojoj nazočnosti dobro osjeća?
• Trudim li se dovoljno da naš dom bude mjesto razgovora i povjerenja, molitve i slavlja, zajed-ničkih aktivnosti i igre, da bude otvoren za naše prijatelje i prijatelje naše djece?
• Jesu li mi stvari katkad važnije od osoba, od članova obitelji?
• Jesam li jamac sklada u svome domu i na svome radnom mjestu? Činim li svoj dom mjestom u kojem se svi članovi osjećaju sretno i ispunjeno?
• Ugrožavam li sigurnost svoje obitelji prekomjernim i nerazboritim trošenjem, robujući mod-nim trendovima ili kultu zdravlja i ljepote?
• Jesam li bila zavidna drugima na njihovu imetku, sposobnostima, dobrom izgledu, uspjehu, mužu ili čemu drugome? Je li mi moja karijera postala božanstvo?
• Poštujem li tuđu imovinu? Jesam li ukrala ili ukradeno prihvatila? Jesam li prevarila druge? Vraćam li posuđeno?
• Potičem li kulturu davanja u obitelji, podučavajući djecu da ne odvraćaju pogled od siromašnih i potrebitih?
• Prihvaćam li uvijek iznova obveze za »opće dobro« ili pretjerujem u »konzumaciji « vjerskih i duhovnih sadržaja, zanemarujući i zakidajući time supruga i djecu?

6. Ljubav i odgovornost
• Radujem li se svojem bračnom zajedništvu u darivanju ljubavi svojem suprugu.
• Činim li to u skladu s naukom Katoličke Crkve?
• Živim li ozbiljno i vjerno obećanje dano u sakramentu ženidbe »ljubit ću te i poštivati u sve dane života svoga«?
• Razvijam li i njegujem svoju spolnost, svoju ženstvenost u skladu sa svojom savješću?
• Jesam li srcem i životom, riječima i stavovima, vjerna supruga, žena i majka?
• Pazim li na svoje riječi da njima ne omalovažavam ono najsvetije u drugima i sebi samoj?
• Ako sam prisiljena živjeti odvojenim bračnim životom, prihvaćam li to kao ljubav u trpljenju?

7. Iskrenost
• Ja kao osoba, kao dragocjeno dijete Božje, ja kao žena, oslanjam li se na istinu u svagdašnjem životu?
• Usuđujem li se u javnom životu stati na stranu istine, ili štitim samo svoje interese?
• Na mojemu radnom mjestu ima li mjesta za evanđeosku istinu, ili se priklanjam masi bez ob-zira na savjest?
• Znam li čuvati tajne koje su dio moje obitelji i koje su mi povjerene da ih čuvam i ne povrijedim nekoga prepričavajući ih?
• Čuvam li se od ispraznog ogovaranja ili govora o drugima?
• Tražim li uvijek način da u ljubavi iskažem istinu koja bi mogla nekoga povrijediti?
• Nastojim li u dogovoru sa suprugom ne poticati djecu da se izvlače govorenjem neistine kada nešto nisu učinila ili su pogriješila?
• Ako su u obitelji svađe i nategnuti odnosi, iskorištavam li djecu da budu na mojoj strani, nago-varajući ih na zlo i mržnju prema nekom članu obitelji?

Vrh

Naslov: Re: Ispovijed
PostPostano: Čet pro 14, 2017 12:37 

Hvala na odgovoru.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata