Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub pro 15, 2018 10:40

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Sri pro 13, 2017 11:45 

Postovani mene zanima kako neko ko potice iz stare komunisticke porodice koja nije priznavala vjerovanje u Boga moze postati vjernik,to jest katolik.Sta se treba uciniti da osim toga sto sam svojom dusom i vjerom smatram vjernikom,to postanem i formalno.Neznam puno o vjeri jer nisam od koga imao uciti,pa da li neko ima odgovor na moje pitanje?

Vrh

PostPostano: Sri pro 13, 2017 12:50 

Gospina je silna želja da MOLIMO ZA
NEVJERNIKE.

Odnosno, kako je Gospa kazala vidjelici Mirjani; "Molite za one
koji još nisu iskusili Božju ljubav".
I sama Mirjana svjedoči da je jedanput pitala Gospu: " A tko su nevjernici?"
Gospa joj je rekla: " Svi oni koji ne osjećaju Crkvu kao svoju kuću i Boga kao svoga Oca".

Po Gospinim riječima, nevjernik nije onaj tko se deklarira kao ateist ili

nije uvjeren u postojanje Boga, nego "onaj tko nije iskusio Božju ljubav''.

Mada se naziva "vjernikom", poznaje Božju riječ, ali je ne provodi u praksi.

Vrh

PostPostano: Sri pro 13, 2017 14:39 
Administrator

Enise, bitno je da se uključiš u zajednicu, najprije se javi župniku u najbližoj katoličkoj crkvi i dogovori s njime razgovor.
On će ti objasniti što trebaš napraviti, sama priprava ("katekumenat") traje obično oko godinu dana kako bi se naučile osnove vjere.
Za primanje krštenja trebaš biti upoznat i svjestan što to primaš, a da bi to mogao zaživjeti dobro će ti doći pomoć crkvene zajednice.

Slobodno pitaj sve što te zanima.

Vrh

PostPostano: Čet pro 14, 2017 00:22 

Sta je to katekumenat,zar je potrebno celih godinu dana da bih mogao postati katolicki vjernik?

Vrh

PostPostano: Čet pro 14, 2017 06:50 

Enis,
meni je jasno sto ti trenutno osjecas i zelis.
Preporucam ti da sam krenes ici na nedjeljnu misu.
Izaberi crkvu u kojoj te ljudi ne poznaju, tako ces izbjeci da te ljudi
ne bodu u ledja svojim pogledima i čuđenjem, - ono, vidi njega gdje je bio prije.
Za svaki slucaj stani negdje po strani, po malo moli kako drugi mole, a ako
ti u pocetku slabo ide samo ponavljaj u sebi; Bože evo i mene, Ti me dalje vodi.
Važno je da si prisutan na izvoru milosti, na tebe ce isto tako svaki put silazit
svecenicki blagoslov.
Strogo upamti da se ne smijes pricescivati dok te svecenik kroz to ne pripremi!

Vrh

PostPostano: Čet pro 14, 2017 08:21 

Enise, bitno je da se uključiš u zajednicu, najprije se javi župniku u najbližoj katoličkoj crkvi i dogovori s njime razgovor.
On će ti objasniti što trebaš napraviti, sama priprava ("katekumenat") traje obično oko godinu dana kako bi se naučile osnove vjere.
Za primanje krštenja trebaš biti upoznat i svjestan što to primaš, a da bi to mogao zaživjeti dobro će ti doći pomoć crkvene zajednice.

Slobodno pitaj sve što te zanima.

Šta se tebi dogodi?!
Gladan ti se čovjek obraća, a ti mu savjetuješ da prije nauči
sve o mediteranskim jelima!

Vrh

PostPostano: Čet pro 14, 2017 12:46 

Moj je savjet da nabaviš neki molitvenik(i u pošti ima dobrih)i probaš nešto moliti.Meni su pomogle molitve sv.Brigite,sa njima sam počela.Onda,krunica Božanskog milosrđa sveta Faustine,to je jaka molitva.Proučavati i čitati Novi zavjet(mala je to knjižica).I naravno,krunica.Tek nakon nekoliko godina ovoga ja sam smogla snage krenuti redovito na misu u svom mjestu,gdje sam bila u najmanju ruku neuklopljena.Prije toga išla sam samo na Božić i Uskrs,i to ne u svoje mjesto.Osobno mi je najviše pomogla sv.Faustina,tj.krunica Božanskog milosrđa.

Vrh

PostPostano: Čet pro 14, 2017 12:58 

Ljudi dragi, čitam i ne vjerujem.
Da nije žalosno bilo bi smiješno, baš za rubriku "Mali savjeti, nikakva pomoć".

Enise, dragi - Giovi ti je sve rekao.
Na razgovor sa svećenikom/župnikom u najbližoj župi (ili gdje ti je zgodno) i njega pitaj to što si ovdje pitao.
Tako ćeš dobiti najbolje odgovore.

Pozdrav!

Vrh

PostPostano: Čet pro 14, 2017 15:01 
Administrator

Jeremija, na ovom podforumu "Odgovori" se samo odgovara, tko zna ponuditi odgovor, bez međusobne rasprave.

Enise, ako nisi kršten, prolaziš kroz organiziranu pripravu za inicijaciju u Crkvu. Ta priprava traje ovisno o župi, obično oko godinu dana, a sakramenti se primaju za vrijeme uskrsnog bdijenja. I nakon primljenih sakramenata dobro je da se nastave susreti koji učvršćuju novokrštenike, potrebno je vrijeme da se poprimi kršćanski način života.

Vrh

PostPostano: Pon pro 25, 2017 11:57 

Sretni Bozicni blagdani svim vjernicima,nadam se sledece godine da cetet i vi cestitati meni ,sve najljepse!

Vrh

PostPostano: Pon pro 25, 2017 14:53 

Enis je napisao/la:
Sretni Bozicni blagdani svim vjernicima,nadam se sledece godine da cetet i vi cestitati meni ,sve najljepse!

Enise, tvoje srce je već prihvatilo Isusa, ti si prihvatio Isusa, ti vjeruješ, ti si već sad Njegov - dijete Božje, kako nam govori današnje Evanđelje.
Naravno da ti već sad možemo zaželjeti sretan Božić, a sljedeći Božić moći ćeš provesti još intenzivnije, u potpunom zajedništvu s Isusom Kristom.

Božić nas podsjeća na to da je Bog u ovome svijetu zapalio svjetlo koje se više ničim ne može ugasiti.
To svjetlo je njegova ljubav. Nju svaki čovjek po Isusu Kristu i danas iskusuje.

Njegov mir ispunio Tvoje srce.
Njegovo svjetlo obasjalo Tvoju dušu.
Njegovo milosrđe izliječilo Tvoje rane.
Njegova ljubav određivala Tvoje čine.
Njegova milost zaštitila Te.

Njegov spas bio Ti zajamčen.
Njegov blagoslov bio s Tobom
na svim Tvojim putevima.

U to ime: Blagoslovljen Božić!
I u novoj 2018. godini
obilje Božjeg blagoslova!

Vrh

PostPostano: Sri pro 27, 2017 17:32 

Dragi Enise,
Kako sam i sam prihvatio katolicku vjeru (ja sam dosao iz pravoslavne) i prosao process konverzije, zelim ti srecu na tom putu. Ponosim se tvojim razmisljenjam, otvorenoscu i zeljom da ides naprijed. Molim te da pronadjes crkvenu zajednicu u kojoj ces proci period katekumenata i razviti podrsku medju zupljanima. Ako imas kakvih pitanja, slobodno se javi, a medju svima nama ovdje imas i imaces podrsku na svom putu. Sretan Bozic i neka te dragi Bog gleda. Pozdrav i postovanje:).

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata