Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto pro 11, 2018 13:18

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
PostPostano: Sri vel 28, 2018 09:17 
Administrator

Ne shvaćam što misliš pod time "na koji način".
Bog je besmrtan, a u svojoj ljubavi htio je da i mi budemo dionici toga. Vjerovati u besmrtnost duše i uskrsnuće tijela znači vjerovati u Božju ljubav prema nama. Bog želi da u ovom životu izaberemo vječni suživot s njime. Crkveni naučitelji govore o pobožanstvenjenju čovjeka, "Bog je postao čovjekom da bi čovjek postao Bogom" (usp. KKC 460), po Božjoj ljubavi postajemo dionici božanske naravi.

Vrh

PostPostano: Sri vel 28, 2018 21:20 

Na koji način se duša smatra besmrtnom , ako je samo Bog po prirodi besmrtan?

Da odgovorim samom sebi , pošto me Giovi nerazumije.

Mislim da duša nije po prirodi besmrtna jer samo je Bog na taj način bespočetnim i besmrtan , onda na koji način ako nije po prirodi Odgovor je po milosti. Dakle ništa bez Boga , jer da duša po svojoj prirodi može živjeti vječno , onda joj nebi ni trebao Bog. Isus Krist je zapravo život duše ...nadam se da se pod dušom podrazumijeva čovjek a ne samo jedan dio..jer čovjek je duša i tijelo i nebi ga trebali strogo odvajati na entitete.... Teologija je ozbiljna stvar i krvav i zahtjevan posao i nije dovoljno samo navesti katekizam već treba i objasniti...ja nisam teolog ali me zanima vjera i imam puno pitanja ili mislite da je grijeh tražiti i pitati.

Vrh

PostPostano: Čet ožu 01, 2018 18:02 
Administrator

To da ljudska duša nije besmrtna (po prirodi, naravi) je razmišljanje nekih pravoslavaca (ne i svih istočnih kršćana).
Katolička crkva direktno uči da je duša duhovna i nematerijalna te je po svojoj naravi besmrtna.
Kako to pojašnjava 5. lateranski sabor: "To je jasno utvrđeno iz evanđelja kad Gospodin kaže: Ne mogu ubiti dušu; i na drugom mjestu, Tko mrzi svoj život na ovom svijetu, zadržat će ga za život vječni i kad obećava vječne nagrade i vječne kazne onima koji će biti suđeni prema zaslugama njihovog života".

Razlikuje se trostruko značenje besmrtnosti:
1. esencijalna ili bitna, koja ne može ni pod kakvim uvjetom prestati živjeti; ova besmrtnost pripada samo Bogu
2. prirodna ili naravna besmrtnost, kada duša po naravi nije podvrgnuta raspadanju, niti joj koji stvor može oduzeti života. Ova besmrtnost pripada duši čovječjoj
3. vrhunaravna - po milosti, kad na primjer Bog tijelu koje je po svojoj prirodi podvrgnuto raspadanju, podijeli dar besmrtnosti.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC + 01:00 sata