Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub pro 15, 2018 10:02

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon stu 27, 2017 12:37 

Ponekad dođe do mene nešto na temu reinkarnacije,sad sam čitala o nekoj knjizi gdje američki psiholog dokumentira preko 2000 slučaja reinkarnacije..vrlo je uvjerljivo,iako ja ne vjerujem baš u to...jer sam katolik.Ali nije prvi put da naiđoh na podatak da je crkva do 553-će god.naučavala reinkarnaciju,koju je navodno izbacio car Justinijan i papa Vigilius,pod utjecajem carice Teodore,koja je bila kurtizana prije no što je postala carica,pa se obračunavala sa prošlošću,te joj nije odgovarao taj nauk da bi u drugom životu ispaštala.Je li to povijesno točno?Jer nikako mi se ne slaže Kristov nauk sa reinkarnacijom..

Vrh

PostPostano: Pon stu 27, 2017 20:33 
Administrator

Nije točno, Crkva nije nikada naučavala vjerovanje u reinkarnaciju, već se oduvijek tome protivila, možda će ti pomoći ovaj dio teksta T. Ivančića:
"Kozmičkom zakonu reinkarnacije kršćanstvo suprotstavlja Božje obećanje uskrsnuća. (...)
»Ja sam uskrsnuće i život«, kaže Isus. »Koji vjeruje u mene, ako i umre, živjet će. I svaki koji živi i vjeruje u mene, neće umrijeti nikada.« (Iv 11,25 i 26). Potpuno je jasno da posjedujemo samo jedan život i jedno tijelo, da bismo potpuno ispunili svoju buduću sudbinu. »Ljudima je jednom umrijeti a potom na sud.« (Hebr. 9,27). To je ulazak u definitivni život koji se zove vječni.
Crkva se od početka globalno protivila vjeri u reinkarnaciju. Minucije Felix piše u 3. stoljeću: »Kako vjerovati na način Platona i Pitagore, da nakon raspada tjelesa duše odlaze nekoliko puta u nova tjelesa, čak u domaće životinje, u ptice, u divlje Životinje?« Tertulijan piše: »Treba, dakle, kažete vi, uvijek umirati i uvijek se ponovo rađati!« Nakon sv. Ireneja i sv. Augustin piše protiv gnostika.
Treba naglasiti, da Origen nije naučavao reinkarnaciju, nego preegzistenciju duša. On se čak doslovno suprotstavlja reinkarnaciji kada piše: »To je nauka strana Crkvi Božjoj koja nije bila prenesena po apostolima i nije se pojavila u nijednom dijelu u Svetim pismima«. Kršćanin vjeruje da prolazi ovom zemljom samo jednom, jednom umire i jednom uskrisava, te zauvijek živi. Za sljedbenike Isusa iz Nazareta nebo je vječno, ali postoji i vječni pakao. No postoji i čistilište u kojem se čovjek nakon smrti još može čistiti. Sve se to radikalno suprotstavlja vjeri u reinkarnaciju."

Dodao bih da je 553 održan Drugi carigradski sabor, ali na njemu nije bilo govora o reinkarnaciji, već je Crkva između ostalog odbacila Origenov nauk o postojanju ljudskih duša prije nego što su ušle u ljudsko tijelo (papa Virgilije protiv Origena). Dakle da je Crkva naučavala reinkarnaciju je samo još jedna New-age maštarija.

Vrh

PostPostano: Uto stu 28, 2017 12:53 

Hvala puno!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata