Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Sub pro 15, 2018 10:02

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Pomoć
PostPostano: Uto lis 31, 2017 20:16 

Faljen Isus svima,

Malo prije gledam bas jedan video na youtube u vezi toga zasto muslimani ne slijede Isusova ucenja.
Jedan vjernik je naveo dosta primjeraka (samo sam jedan provjerio) kako i mi krscani ne postujemo ono sto pise u bibliji...Na primjer, da mi ne bi smjeli jest svinjetinu i piti alkohol (vino)... navodno pise u Bibliji da ne smijemo. Ovaj jedan podatak sto sam cuo jeste da je i Isus obrezan osmi dan. Otisao sam na pretrazivac i ukucao (Luka 2,21-24) i zaista sam to pronasao. Cak spominje da je i on veci krscanin od nas samih krscana jer to oni sve postuju.sta bi sad ovo trebalo znaciti? Jel mi stvarno ne pratimo ono sto je zapisano? Mnogo je pitanja sad o ovome. Uglavnom, kad sam video pogledao, malo sam se i zacudio i dosao sam ovdje da pitam nekog za misljenje o ovome.
Ako neko zeli da pogleda video klip, evo https://youtu.be/gmbtjzULMIA

Vrh

Naslov: Re: Pomoć
PostPostano: Sri stu 01, 2017 00:08 
Administrator

Muslimani se kao i mi kršćani "klanjaju jedinomu Bogu, živom i subzistentnom, milosrdnom i svemogućem, stvoritelju neba i zemlje, koji je govorio ljudima" (NE 3), no činjenica je da je slika tog jedinog Boga u Islamu izobličena i potpuno izokrenuta u odnosu na Božju objavu. Islam je Božju istinu zamijenio sa naukama lažnog proroka, i na to se ne mislim puno osvrtati, već samo pojasniti nauk Crkve.

Isus je ispunio Zakon, u njemu Izabrani narod nisu samo Židovi već u Kristu to postaju i "Pogani", tj. svi ljudi. To je Novi Savez, na koji je upućivala cijela povijest spasenja. Ono što su Židovi obdržavali kao narod, obrezanje, nejedenje svinjetine i sl., nije obvezujuće za nas nežidove.
U vezi zabrane svinjskog mesa možeš pročitati temu Biblija i zabrana svinjskog mesa.
Navest ću samo jedan dio:
Isus je Mesija, ispunjenje i smisao Zakona, samo po Njemu nema više "nečistih" Ne-Židova već se svi možemo spasiti, isto kao što nema ni nečiste hrane:
"Tada ponovno dozove mnoštvo i stane govoriti: "Poslušajte me svi i razumijte! Ništa što izvana ulazi u čovjeka ne može ga onečistiti, nego što iz čovjeka izlazi - to ga onečišćuje. Tko ima uši da čuje, neka čuje!"
I kad od mnoštva uđe u kuću, upitaše ga učenici za prispodobu. I reče im: "Tako? Ni vi ne razumijete? Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?" Tako on očisti sva jela.
(Mk 7,14-19)

Vrh

Naslov: Re: Pomoć
PostPostano: Uto stu 07, 2017 00:30 

@ Mladen:
Pomenute floskule su stvari kojima se muslimani sluze da bi navodno umanjili kredibilitet krscanstva, a te iluzije ne prosipaju samo na netu nego i u stvarnom zivotu. Isus je i sam bio Zidov te je logicno da je spadao pod zidovska pravila koja su postojala u to vrijeme. Meni je manje bitno to sto se muslimani osvrcu na svinjetinu i alkohol, koje i sam iz osobnih razloga ne konzumiram. Ono sto je zalosno je da se muslimani toboze pozivaju kako oni vise postuju Isusa od nas, nakon sto su ga srozali sa nivoa bozijeg sina i uvrstili u "jednog od proroka", jednog od mnogih, dodijelivsi mu sekundarni polozaj u odnosu na Muhameda, covjeka koji je polno opcio sa 9-godisnjom djevojcicom i koji je sirenje vjere bazirao na nasilju i krvi, sto je i danas slucaj. Da li je postovanje bozijeg sina srozati ga da bi ga poistovijetio sa ostalima, to je na svakome da procijeni. Isus je jasno stavio do znanja tko je on u Novom Zavjetu i to za mene kao krscanina nema dvojbe. Islam ga je srozao sa tog nivoa i ubijedio naivne ljude da ga "postuju" kao Isu a.s.. O kakvoj se vrsti tolerancije i postovanja radi potrebno je samo pogledati na serijatski zakon i na uzas kojime se izlazu vjerske manjine, pogotovo krscani, u islamskim zemljama i to dovoljno govori o esenciji islamskog "postovanja". Ja ne ulazim u njihove razloga sto vjeruju u to sto vjeruju. To je njihovo pravo, ali mi tlak podize ophodjenje muslimana u gore pomenutom tonu. Bolje da se zaustavim ovdje da ne bih dalje isao u koncept serijatske i islamske "tolerancije" razlicitosti. Blagoslovljen sam Svetim Duhom, pa mi je jasno ukazano i tim putem, uz Bibliju, tko je spasitelj svijeta i tko je ciji sin i za cije spasenje. Pozdrav i postovanje!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata