Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto pro 11, 2018 13:12

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Thomas merton
PostPostano: Pet lis 20, 2017 13:54 

Mene nešto zanima,ako netko zna..Ponukana slušanjem na radio Mariji,čitam knjigu"Gora sa 7 krugova",Thomasa Mertona.Zanimljiva je,posebno što i mene muče svakojaka previranja.Međutim,našla sam svašta na internetu,da je imao curu i vanbračno dijete u Francuskoj,da se zaljubio dok je bio u samostanu,da je skretao na budizam,da je knjiga cenzurirana,donapokon,da je smrt sumnjiva,postoji mogućnost da su ga crkveni krugovi likvidirali..svašta..zna li tko što o tome?

Vrh

PostPostano: Pet lis 20, 2017 17:53 
Administrator

Thomas Merton je bio veliki pisac a ne svetac, njegove prve knjige su uglavnom pravovjerne, a zadnje odmiču od katoličkog nauka. Gora sa sedam krugova spada u ove prve knjige.

Vrh

PostPostano: Sub lis 21, 2017 17:19 

@ izmedjunebaizemlje:
Na netu moves naci sve, a pogotovo negativne komentare na osobnoj razini o bilo kome, pogotovo o ljudima koji su bili i ostali dio tradicionalnog krscanskog miljea. Pomenuta knjiga Mertona je jedna od mojih najomiljenijih, i uz djela Edith Stein, bila je jedan od osnovnih motiva prelaska u katolicku vjeru. Tim vise sto je sam Merton bio sekularni protestant, a "Gora se 7 krugova" govori izmedju ostalog o njegovom mladalackom lutanju i dolasku u Katolicku crkvu. Ja sam, kao krsteni pravoslavac, bio opcinjen tim njegovim djelom i mogu reci da mi je bio jedan od putokaza ka katolicanstvu. Preporucio bih ti jos "DIjalozi sa tisinom", jedan od Mertonovih naslova. Imao sam privilegiju cak posjetiti trapisticki samostan u Kentuckyju u kojem je on zivio kao kaludjer cistercit-trapist. To sto je u drugom dijelu zivota imao interes za budizam ne umanjuje ni najmanje njegov krscanski kredibilitet jer da je zelio, mogao je napustiti RKC, ali nije.

Vrh

PostPostano: Pon lis 23, 2017 14:29 

Giovi,znam da nije svetac.Kao pisac,zanimljiv mi je zbog kao što rekoh,traženja Boga,kolebanja..jer ja sam tu slaba,branim vjeru,ne dozvolim nikom da me"dobije"u mogućim debatama,ali jaki protuargumenti nekad me zaokupe i bar malo počnem sumnjati..Hoćeš reći
da nije ostao u katoličkom uvjerenju?
Sasha,baš ti se blago što si čak i"njegov"samostan posjetio.Znam da svašta ima na netu,nadam se da knjiga nije cenzurirana,ali umro je relativno mlad,na jako čudan način i na čudan datum.Inače,i meni knjiga(još čitam)daje duhovnu snagu.

Vrh

PostPostano: Pon lis 23, 2017 18:47 

Zašto misliš da je umro na čudan datum i čudan način?
Želiš reći da je ubijen? Zašto bi to bilo tko želio napraviti?
Toliko je otpadnika od vjere u svakom vremenu - poznatih i nepoznatih, laika i zaređenih. Misliš da bi kršćani išli ubijati otpadnike kao što to rade ekstremni islamisti? :mrgreen:
Jeftinih ventilatora (valjda su ih i onda pravili Kinezi, hehe), loših instalacija koliko hoćeš......zamisli u takvom okruženju osobu koja je navikla da su takve stvari uvijek ispravne i sigurne.
Vrućina, vlaga u zraku, loše instalacije ili uređaji i eto ga......
Datum nije potrebno komentirati, slučajnost.
Ili možda da zaključimo da je njegova smrt bila Božja intervencija kako ne bi skroz propao jer je bio, kako se (nažalost) čini, upravo na takvom putu.
Neki čak misle da je njegova smrt bila samoubojstvo, ali imajući u vidu njegov rad u toj fazi života, pisanje, razmišljanja - radovao se tom putu u Aziju....ne vjerujem baš u tu teoriju.

Ne, stvarno - Merton jeste prije svega bio tražitelj i nemiran duh. Koji se zapravo nije "pronašao" ni smirio ni onda kad je mislio da jeste i to u potpunosti.

Evo jednog citata koji puno toga govori:

Just before he left for Asia, Merton participated in a "dialogue session" at the Center for the Study of Democratic Institutions, where he opened with the troubling statement: "What I want to do today is to give you some kind of account of the mischief I expect to get into in Asia" (Thomas Merton: Preview of the Asian Journey, 30). He then asserts that there is no danger in conflating Catholicism and Buddhism. Just after making this claim, Merton continues, "And it is perfectly possible to . . . [pause], and I think Catholics should. I think if Catholics had a little more Zen they’d be a lot less ridiculous than they are. . .

Evo i izvora gornjeg citata, vrijedi pročitati cijeli članak:

https://www.catholic.com/magazine/print ... mas-merton

Vrijedi pročitati jer o životu i smrti se sve zna, ali ovdje ima puno citata iz knjiga koje nisam čitao, a koje daju uvid u puno toga što se događalo s Mertonom i u Mertonu.

Vrh

PostPostano: Uto lis 24, 2017 12:52 

Nikad nisam čula da je netko umro od ventilatora,eto zato mi čudno.Naravno,sve ja objašnjivo.Datum sigurno nije slučajnost,ne vjerujem u slučajnost.Čitati na engleskom mi je zamorno,iako bi voljela pročitati,nervira me tražit po riječniku kojugod nepoznatu riječ.Znači,smatraš da je otpadnik od vjere?Ajme,to mi nije drago.I ja sam nemiran duh,a njegova me knjiga smirivala.Ako nije ostao autentičan,tad mi i knjiga gubi na vjerodostojnosti,a baš sam se našla ponegdje.Drago mi da vas ima što znate više od mene,sad prvi put čujem za mogućnost samoub.Ne vjerujem u tu mogućnost,ali..

Vrh

PostPostano: Uto lis 24, 2017 14:49 

Što se tiče smrti od ventilatora izvori navode da je po izlasku s tuširanja vjerojatno doživio srčani udar od kojeg je pao i pri tome povukao taj ventilator na sebe gdje ga je još dodatno zdrmala struja. Možda ga je ta struja i ubila, možda bi preživio srčani.....tko zna sad...

Što se tiče mogućnosti samoubojstva - nju isto neki zagovaraju, dok službeni Mertonov biograf ne vjeruje u tu mogućnost.
Zagovornici teze o samoubojstvu pozivaju se na Mertonovu ljubavnu priču/odnos koji je započeo s jednom medicinskom sestrom kad je bio u bolnici. Zaljubili se. Njemu je tad bilo 53, njoj 19.
Često ju je zvao telefonom, a sredio je i da se sastanu gdje su i konzumirali svoju vezu, bili su intimni. Prioru Mertonovog samostana to je rekao subrat iz samostana koji ga je i vozio do grada.
Uglavnom, Mertonu je ta veza zadavala dosta muke. Htio ju je prekinuti, ali je bio preslab. Često ju je zvao i viđali su se kad bi izašao iz samostana. To je trajalo nekih 6 mjeseci. Nastavio ju je zvati kad god bi bio izvan samostana, maštati o njoj i pisati o njoj u svome dnevniku. Zvao ju je čak i na dan kad se udala i krenula na bračno putovanje.
Zagovornici teorije o samoubojstvu misle da ju nije prebolio i da se zato ubio. Hmm...

Pazi, da je klasični otpadnik od vjere - nije. Ali pročitaj samo citat koji sam stavio u prethodnom postu, to je jedna od njegovih izjava iz kasne faze i kaže:" Mislim da, kad bi katolici imali malo više zena bili bi puno manje smiješni nego što jesu."

To je samo jedna izjava i nju sam uzeo iz teksta s linka iz prethodnog posta samo kao ilustraciju.

Osim toga, Mertona opisuju kao nemirnog, nesigurnog, konstantno depresivnog, čak željnog slave.
Bio je navodno i pretjerano osjetljiv - bunio se što u samostanu imaju nekakve strojeve kojima su obavljali poslove, proizvodili nešto...ne znam točno - uglavnom, on bi to u tišini, ručno, po starinski.
Isto tako, dugo je tražio od priora da mu se omogući potpun pustinjački život jer da se u zajednici s ostalim monasima u samostanu osjećao kao "patka u kokošinjcu".
Prior je odobrio njegovu molbu i napravljena je kućica nedaleko samostana, možda jednu milju dalje. Pri odlasku se Merton obratio subraći i zamolio ih da poštuju njegovu odluku i želju za potpunom samoćom.
Ali gle - tek tjedan dana kasnije žali se kako se nitko od njih nije potrudio da sazna kako je njemu tamo. Heh....

Sve su ovo samo neke crte i (karakterne) crtice iz Mertonova života. Raniji život poznaješ iz "Gore..."
Kasnija faza uključuje dopisivanje i posjećivanja s raznim budistima, hindusima.....a i djelima u kojima je sve više toga "čudnoga" i nespojivoga s kršćanstvom.

Opet kažem, zvanično nije otpao od vjere, ali se preporuča oprez kod čitanja knjiga iz njegove kasnije faze (imaš popis na linku iz prethodnog posta).

No, treba reći da je Merton bio i fotograf i pjesnik, slikar......i na kraju krajeva čovjek kao i svatko od nas.
Pogledaj te preporuke literature tamo i slobodno čitaj "Goru sa sedam krugova" i ostalu "čistu" literaturu ako hoćeš - naći ćeš "masu lipi stvari".
I neće ti "Gora..." izgubiti na vjerodostojnosti jer je tada, dok je to pisao stvarno bio to i takav.

Nitko od nas ne zna hoće li se sutra možda promijeniti, učiniti neku glupost, otpasti od vjere čak.
Molimo Gospodina da se to ne dogodi, a molimo i za brata Mertona.

Vrh

PostPostano: Čet lis 26, 2017 16:30 

Ajme.Što više saznajem,sve gore i gore.Pa čitala sam da je izjavio da su imali sve,osim seksa,to mi još nekako bilo prihvatljivo.Sad,ako postoji mogućnost samoubojstva,to bi objasnilo datum..A Thomase,Thomase..

Vrh

PostPostano: Čet lis 26, 2017 21:40 

Ma, samo se smiri. Nema mjesta očajavanju.
Otac Louis (Mertonovo monaško ime) je prije svega bio čovjek baš kao i svatko od nas.
Unatoč Mertonovoj kasnijoj stvaralačkoj fazi u kojoj je bilo svega treba imati na umu da Crkva nije reagirala i nije stavila nikakve zabrane niti preporuke za izbjegavanje čak ni tih djela u kojima ima "svega".
I ne treba zaboraviti niti smetnuti s uma djela iz sjajne Mertonove "prve faze" koja je skroz pravovjerna, u kojoj nam je podario nekoliko duhovnih klasika i koja je, na kraju krajeva, tolike čitatelje privela Istini.

Usput, imaš u Verbumu dobru i neskupu knjigu o Mertonu - Patrick Hart - "Thomas Merton - monah":

http://verbum.hr/knjige/thomas-merton-monah-1930/

Imaš unutra osvrt i mišljenje o Mertonu iz pera 12 ljudi koji su ga dobro poznavali i kratki životopis na kraju pa se i tu možeš dodatno informirati ako želiš.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata