Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 22, 2019 13:28

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Pon ruj 16, 2013 18:38 

Hvaljen Isus i Marija. Imam 17 godina i već dvije godine aktivno treniram MMA (mixed martial arts ili ultimate fighting kako neki zovu).To je kombinacija udaraca rukama nogama laktovima koljenima hrvanja,bacanja ali u određenim pravilima i mjerama. Dosad sam išao na par turnira.Pokušavam živjeti što pravilnijim Kršćanskim životom zbog sebe a dijelom zato što dolazim iz konzervativnije obitelji,pomažem župi stalno idem na mise i to mi pruža veliku radost u životu,jednostavno mi je život savršen za sad nemam nikakvih briga, mora,stradavanja itd. i zato me samo jedno pitanje dugo muči. Znam da je ovo sport koji je jako nasilan no iza njega stoje mnoga prijateljstva poznanstva, dobrih sjećanja.Uživam u ovom što radim i nisam se niti jednom potukao vani doduše postao sam još smireniji.Jako dugo tražim odgovor na ovo pitanje i stvarno bih vas zamolio da podijelite vaša mišljenja sa mnom. Da vas više ne mučim pričom moje pitanje je : Je li ovo sport koji se kosi sa Biblijskim načelima ?

Pozz :))

Vrh

PostPostano: Uto ruj 17, 2013 11:41 
Administrator

Crkva nema službenih stavova prema pojedinačnim sportovima, ali ja bih razmislio o slijedećem vezano uz sport koji navodiš:

U mnogim sportovima može doći do nasilja, no kod "Ultimate fighta" smisao je povrijediti protivnika. Glavni cilj je fizički ozlijediti suparnika do te mjere da više ne može nastaviti borbu, najčešće da ostane nesvjestan kod nokauta, pri čemu mogu nastati nepovratne povrede tjela, posebice u mozgu. Čak i ako se to izvana ne vidi, radi se često o unutarnjim krvarenjima i ostalim traumama koje imaju za posljedicu ozbiljnu štetu, na što upozorava danjašnja medicina.

Iako motiv tog ozlijeđivanja obično nije ljutnja, mržnja, osveta, ipak i motivi poput novca, popularnosti, slave ili zabave da nekoga ozlijedimo su moralno izokrenuti.

Vrh

PostPostano: Sri ožu 13, 2019 20:54 

SPORTSKO TAKMIČENJE
=================================

1.MAKABEJCI 1:13-14
Štoviše, požuriše se neki od naroda i odoše kralju, koji im dopusti da se
POVEDU ZA POGANSKIM OBIČAJIMA.
I SAGRADIŠE U JERUZALEMU BORILIŠTE,
KAKO TO OBIČAVAJU POGANI,

2.MAKABEJCI 4:12
NAMJERNO JE DAO ISPOD TVRĐAVE SAGRADITI BORILIŠTE,
a sam je najbolje efebe vodio pod petazom.

KNJIGA MUDROSTI 2:11 Život u očima bezbožnika:
Nek' naša snaga bude zakon pravde,
JER ONO ŠTO JE SLABO NIJE NI ZA ŠTO.

1.TIMOTEJU 4:8
Uistinu, TJELESNO VJEŽBANJE MALO ČEMU KORISTI,
a pobožnost je svemu korisna jer joj je obećan život - sadašnji i budući.

TITU 3:2 opće dužnosti vjernika:
- NIKOGA DA NE POGRĐUJU, DA BUDU NERATOBORNI, POPUSTLJIVI,
DA OČITUJU SVAKU BLAGOST PREMA SVIM LJUDIMA.

Vrh

PostPostano: Sri ožu 13, 2019 20:57 

U jednoj predivnoj papinskoj enciklici otprije 100 godina "Divini Illius Magistri" papa govori o takvim sportovima i koliko su nespojivi s poimanjem kršćanske vjere i viteškim kršćanskim ponašanjem.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata