Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto pro 11, 2018 12:58

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Uto sij 03, 2012 13:14 

Dragi članovi foruma,

zaista ne znam mnogo i zato nastojim ovdje dobiti odgovor na dva pitanja.

Za sada sam uplatio dvije sv. Mise na nakanu obraćenja meni veoma drage osobe.

Pitanje prvo: Smije li ta osoba za ovo znati i smije li ta osoba sudjelovati u sv. Misi koja se prikazuje na nakanu njezinog obraćenja?

Pitanje drugo: Koliko se ukupno sv. Misa treba prikazati na navedenu nakanu, dakle na nakanu obraćenja?

Hvala vam na odgovoru.

Vrh

PostPostano: Uto sij 03, 2012 16:12 

gaizka je napisao/la:
Dragi članovi foruma,

zaista ne znam mnogo i zato nastojim ovdje dobiti odgovor na dva pitanja.

Za sada sam uplatio dvije sv. Mise na nakanu obraćenja meni veoma drage osobe.

Pitanje prvo: Smije li ta osoba za ovo znati i smije li ta osoba sudjelovati u sv. Misi koja se prikazuje na nakanu njezinog obraćenja?

Pitanje drugo: Koliko se ukupno sv. Misa treba prikazati na navedenu nakanu, dakle na nakanu obraćenja?

Hvala vam na odgovoru.

Naravno da osoba smije znati, ne znam samo što će nekatolik na misi.
Može se slaviti nebrojeno misa, ne misliš, nadam se, da je to automat za coca colu pa ubaciš dovoljno novaca i iskoči coca cola, u ovom slučaju obraćenje?!

Vrh

PostPostano: Uto sij 03, 2012 16:29 

Hvala na odgovoru, Sara.
Mislio sam na obraćenje grješnika. Osoba nije nekatolik - katolik je. Redovito ide u crkvu, t.j. na nedjeljnje sv. Mise.

Vrh

PostPostano: Uto sij 03, 2012 19:34 

gaizka je napisao/la:
Hvala na odgovoru, Sara.
Mislio sam na obraćenje grješnika. Osoba nije nekatolik - katolik je. Redovito ide u crkvu, t.j. na nedjeljnje sv. Mise.

Katolik koji ide redovito na misu, a treba se obratiti?!
Ok, obraćenje je trajan proces, ali za svakoga i zapravo je rast u vjeri. Velikim dijelom ovisi o pojedinačnom, osobnom odnosu osobe i Boga.

Vrh

PostPostano: Sub kol 04, 2018 10:48 

Pa meni je ovo ok pitanje i ja sama sam puno puta u životu uplatila misu za obraćenje osobe "katolika".

Naime, cijeli život je put obraćenja, no najčešće u životu imamo ona dva nekakva stupnja (usp. Susret sa živim Bogom - T. Ivančić)
1. OBRAĆENJE koje označava trenutno, radikalno opredjeljenje za Boga. Tzv. optio fundamentalis - temeljni izbor za Boga, zaokret života u određeni smjer.
2. OBRAĆANJE koje označava neprestano, doživotno usmjeravanje pojedinih etapa života Bogu i hodanje u tom smjeru sve cjelovitijim srcem.

Bez onog prvoga, sva druga obraćenja ne vrijede jer ako se netko opredijelio da putuje prema sjeveru, onda će tamo stići makar zastao na tren jer je ipak okrenut prema cilju. No, ako je okrenut prema jugu, a želi na sjever, ni privremeni silasci s krivoga puta ne vrijede.
Prvo obraćenje je kao čovjekovo rođenje, a drugo je rast do zrelosti. Ipak, bez rođenja nema čovjeka, a bez rasta nema zrelog čovjeka. :|

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata