Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet stu 16, 2018 21:35

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: Čet lis 04, 2018 07:21 

Pozdrav svima,

Kao što naslov govori, zanima me na koji način ste se zahvaljivali Bogu za veliku milost, npr. spasio je vas ili vaše od velike nevolje/pogibelji, ozdravili ste itd. Da li ste se odlučili na neki zavjet, post, neka posebna molitva i slično?

Vrh

PostPostano: Pet lis 05, 2018 10:54 
Administrator

Ja osobno kada spoznam zahvalnost za velike milosti, želim prije svega promijeniti svoj život na bolje, odbaciti pogreške i grijehe i revnije moliti, više se davati i služiti drugima, i svjedočiti drugima za sve što mi se desilo u životu, za tu Božju ljubav.

Vrh

PostPostano: Pet lis 05, 2018 17:09 

A što je s onim da bi Gospodinu trebali uvijek zahvaljivati, ali nekada je teško, užasno teško?
Što je s onim kad bi Mu trebali reći hvala i onda kada udara liječi, ali ne možete ne upitati ga zašto je neke stvari dopustio, a znao je vaše srce i misli, i nakane?
Kako mu biti zahvalan istodobno na milostima (ta i sam naš život i sve što imamo je Njegov dar) i s druge strane vjerovati u njegovu pravednost, a u vašem životu je dopustio toliko nepravde?

Vrh

PostPostano: Sub lis 06, 2018 13:18 
Administrator

Isus je one noći kad je bio predan imao snage zahvaliti makar je pred njim bila velika patnja.
Zahvalnost je lijek protiv samosažaljenja, promiče nadu u očajnim situacijama, ispunjava prazninu, podsjeća nas da smo voljeni.
Zahvalnost je test za sreću, jer ako nismo sretni ne možemo biti zahvalni. Mislim da se ne treba toliko fokusirati na druge oko nas, jer mi se sami trebamo mijenjati kroz odnos s Bogom, odnosno Bog je taj koji nas mijenja i preobražava, baš zato da bi bili istinski sretni.

Vrh

PostPostano: Sub stu 03, 2018 06:09 

Ajmo reci da se slažem.
Kao - Bog dopušta patnju za neko vece dobro i nekad ta patnja može biti plodonosna i iza nje mogu doci takve milosti da mu jednostavno nemate sta drugo nego zahvaljivat, a sve ono loše prigrlit s iskrenom radošću.

Tipa "ako je tako moralo biti, neka je bilo, sada vidim razloge i hvala ti i na tome, oprosti sto sam sumnjala u tvoju providnost".

Medutim, sto ako to nije slucaj? Bili bi licemjerni kad bi rekli da i tad covjek to mora/može prihvatit sa zahvalnoscu/radoscu jer to je uzasno tesko i malo koja dusa to uspijeva.

Vrh

PostPostano: Sub stu 03, 2018 12:31 
Administrator

Ne mora nitko biti zahvalan, na to ga se ne može prisiliti jer je slobodan. To ne bi bila zahvalnost, nego nešto naučeno, primorano.
A da se ne može biti zahvalan ne mogu se složiti. Pa prije svega zahvalni smo na daru života, što nam je Bog dao život i mogućnost da se spasimo.
Papa Franjo je na vrata svoje sobe stavio natpis "zabranjeno kukanje" :).
Ima situacija kada nam je teško i tada treba moliti, ali mnogi ne znaju kako moliti i misle da je to ispunjenje njihovih želja umjesto da se oni mjenjaju ili mijenjaju svoj smijer. Iz toga dolaze samosažaljenje, praznina, osjećaj nevoljenosti umjesto zahvalnosti. Jer ne možemo biti zahvalni ako sami sebe uvjeravamo da nismo voljeni, zahvalni smo kada spoznamo i prisjetimo se na tu Ljubav.

Vrh

PostPostano: Ned stu 04, 2018 08:32 

Giovi je napisao/la:
Papa Franjo je na vrata svoje sobe stavio natpis "zabranjeno kukanje" :).

Da, pročitala sam i knjigu za koju je Papa napisao predgovor i gdje baš stoji da mu taj natpis visi na vratima. Međutim, u knjizi se govori o nečemu skroz drugačijem. Knjiga želi potaknuti ljude na promjenu života govoreći da je karakter zbir naših navika koje se mogu mijenjati. A ako ste knjigu i vi pročitali (btw mene osobno malo razočarala, očekivala sam više), mogli ste vidjeti da sam Papa u predgovoru kaže (parafraziram) kako u svijetu moramo živjeti, a ne čekati "čuda" i da živjeti evanđelje treba u svakodnevnom životu, kroz svakodnevno življenje, situacije, a ne sjediti i čekati kraj i to spasenje i ponašati se da ovaj svijet nam nije važan (jer jest).

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 7 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata