Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned kol 19, 2018 16:44

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPostano: Uto kol 07, 2018 12:19 

A promišljajući odgovornost za raskol je na strani koja pokreće rat i napada jer svatko ima pravo reći "mi imamo svoje tumačenje i viđenje biblijskih događaja i onoga što Isus želi, nismo zainteresirani za vaše, hvala na ponudi".

I nema pravo papa nakon toga poslati vojsku na npr. protestantske zemlje ili Englesku, niti huškati, niti bilo tko drugi.

Vrh

PostPostano: Uto kol 07, 2018 15:41 

Pozdrav svima!
Jučer sam se Ispovidio kod Pravoslavnog svećenika.
Dobio sam zabranu Pričesti i prisustva Liturgijama doživotno, napismeno, sa pečatom Episkopa (Biskupa).
Ovaj svećenik me jako dugo zna i prati.
No, nikad nisam želio sve reći.
Jučer sam osjetio jaku želju sve da rečem.
Ja sam rođen asexualan, ne želim biti intiman ni sa kim.
Ali me od negdje moje 12. godine privlače, zaljubim se u dečke.
I onda patim zato što znam da to nije normalno a nijedan ne bi prista na vezu bez sexualnog kontakta.
Eskomuniciran sam zvanično, odstranjen od Pravoslavne Crkve.
Dodatni problem je i to što sam bio po Katedralama u Gospiću i Novom Sadu, Križa se i molio Zdravo Marijo.
Interesova sam se prije puno godina za vjeru Jevreja, Islam, i politeizam.
I to sve mi je takoreći bilo neoprostivo sagriješenje.
Kod kuće imam kipove BDM i S. Arkanđela Mihaela (od sviju Svetih mi je najmiliji), i Križ sa Isusom i krunice, sve sam to kupio u Gospiću 2013. godine.
Puno su mi pomogle molitve Blaženih Majci Tereziji od Kalkute, u pogledu psihičkih problema.
U mom gradu u Srbiji ima Rimokatolička crkva Imena Marijinog.
Zanima me da li vrijedi probati javiti se Katoličkom svećeniku ovdje, radi prelaska u Katolicizam, jer sam iz Pravoslavne Crkve izbačen.
U familiji imam dosta Katolika, koji žive u Hrvatskoj. Inače, jako puno znam o Kršćanstvu globalno.
Moji roditelji bi me se odrekli, a pater možda i ubio kad bi sazna da sam posta Katolik.
Zanimljivo, prva molitva koju sam u životu izgovorio je bila Zdravo Marijo, i to baš na dan Velike Gospe.
Hvala unaprijed.
Svaki komentar bi mi značio.

Vrh

PostPostano: Sri kol 08, 2018 10:48 

A promišljajući odgovornost za raskol je na strani koja pokreće rat i napada jer svatko ima pravo reći "mi imamo svoje tumačenje i viđenje biblijskih događaja i onoga što Isus želi, nismo zainteresirani za vaše, hvala na ponudi".

I nema pravo papa nakon toga poslati vojsku na npr. protestantske zemlje ili Englesku, niti huškati, niti bilo tko drugi.

Pa naravno, vjerski motivirani ratovi su najsramotnija stranica povijesti. Kako je najbolje rekao papa Ivan Pavao II. "treba preispitati svoje sjećanje" i ponovno valorizirati prošlost. Na svim stranama bilo je svega - ali današnji kršćani ne bi trebali upadati u zamke i zlodjela svojih predaka nego nastojati sa svima biti u miru.
Zato i Vatikan nije stalni član UN-a jer bi tako bio upleten u razne ratne i loše gospodarske odluke, nego ima posredničku funkciju (već nekoliko desetljeća otvoreno su i protiv smrtne kazne bilo gdje u svijetu).
Kao što je papa Ivan XXIII. intervenirao kod kubanske krize, Zajednica sv. Egidija je svojim posredništvom okončala građanski rat koji je trajao 16 godina u Mozambiku... tako bi i danas Crkve diljem svijeta trebale biti samo za mir.
Mislim i da je glavna zadaća Crkve u Hrvata nastojati izmiriti se sa Srbima i tu treba biti prorok koji narod možda neće objeručke prihvatiti, ali zato je potrebna samosvjest kršćana da su prava djeca Božja i znanje o Isusu koji donosi mir, najprije u srcima, onda u obiteljima, a onda i u narodima. Danas baš i nismo na tom putu, možda zbog "ranjivosti" i općenitog lošeg samosažaljenja koji je velika duhovna bolest mnogih, pa se onda rješenje traži u "megalomaniji".

Vrh

PostPostano: Čet kol 09, 2018 15:31 

To je samo promišljanje, pretpostavljam da je tadašnji papa imao neku zamisao o funkcioniranju svijeta, hijerarhiji moći i finalnom stanju povijesti (tko treba biti na pozicijama moći, tko je niže i sl.) i da se baš tadašnja Engleska uklapala da i ona pokuša ponudit svoj model državništva i probit se na tržištu, dok je Španjolska držala praktički cijelu sjevernu i južnu Ameriku.
Ali njegov šef se očito nije s njim složio, kako po tom pitanju, tako i u slučaju križarskih ratova.
Nadajmo se da neće pape imati nesuglasica sa svojim šefom u budućnosti.
A ako se pozoveš na papinig šefa i njegovu ostavštinu, bolje da onda paziš na koje sabore ćeš ići da ne završiš kao jedan hrvatski kralj.

Zadnja izmjena: pipo; Čet kol 09, 2018 15:45; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Čet kol 09, 2018 15:42 

Pozdrav svima!
Jučer sam se Ispovidio kod Pravoslavnog svećenika.
Dobio sam zabranu Pričesti i prisustva Liturgijama doživotno, napismeno, sa pečatom Episkopa (Biskupa).
Ovaj svećenik me jako dugo zna i prati.
No, nikad nisam želio sve reći.
Jučer sam osjetio jaku želju sve da rečem.
Ja sam rođen asexualan, ne želim biti intiman ni sa kim.
Ali me od negdje moje 12. godine privlače, zaljubim se u dečke.
I onda patim zato što znam da to nije normalno a nijedan ne bi prista na vezu bez sexualnog kontakta.
Eskomuniciran sam zvanično, odstranjen od Pravoslavne Crkve.
Dodatni problem je i to što sam bio po Katedralama u Gospiću i Novom Sadu, Križa se i molio Zdravo Marijo.
Interesova sam se prije puno godina za vjeru Jevreja, Islam, i politeizam.
I to sve mi je takoreći bilo neoprostivo sagriješenje.
Kod kuće imam kipove BDM i S. Arkanđela Mihaela (od sviju Svetih mi je najmiliji), i Križ sa Isusom i krunice, sve sam to kupio u Gospiću 2013. godine.
Puno su mi pomogle molitve Blaženih Majci Tereziji od Kalkute, u pogledu psihičkih problema.
U mom gradu u Srbiji ima Rimokatolička crkva Imena Marijinog.
Zanima me da li vrijedi probati javiti se Katoličkom svećeniku ovdje, radi prelaska u Katolicizam, jer sam iz Pravoslavne Crkve izbačen.
U familiji imam dosta Katolika, koji žive u Hrvatskoj. Inače, jako puno znam o Kršćanstvu globalno.
Moji roditelji bi me se odrekli, a pater možda i ubio kad bi sazna da sam posta Katolik.
Zanimljivo, prva molitva koju sam u životu izgovorio je bila Zdravo Marijo, i to baš na dan Velike Gospe.
Hvala unaprijed.
Svaki komentar bi mi značio.

Malo mi je čudno da te obični svećenik sa nekakvom potvrdom ekskuminirao iz crkve....probaj se obratiti višoj instanci....mogao bi biti od pomoći da se obratio o. Zoranu Đuroviću preko foruma žive reči utehe.

Vrh

PostPostano: Čet kol 09, 2018 20:09 

Malo mi je čudno da te obični svećenik sa nekakvom potvrdom ekskuminirao iz crkve....probaj se obratiti višoj instanci....mogao bi biti od pomoći da se obratio o. Zoranu Đuroviću preko foruma žive reči utehe.

Hvala ti puno!

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Vrijeme na UTC + 01:00 sata