Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Ned ruj 23, 2018 07:40

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: Pon lip 11, 2018 16:37 

Razumem šta mi želite reći @kopitar i @Giovi. Nisam želeo da nabrajam razloge suviše detaljno, jer ih ima u prethodnim postovima i uglavnom su slični ili isti mojim razlozima. @Nick994 i @capistran su već rekli...da budem precizniji.

Prošlo je više od godinu dana od kako sam počeo da se preispitujem. Obećavam da neću žuriti i donositi arbitrarne odluke.

U svakom slučaju, nadam se da me razumete i članove koji su pre mene ovde pisali. U mom slučaju, razgovoraću još sa župnikom i župljanima koji su blizu mog prebivališta. Dobio sam na prvom razgovoru par knjižica da pročitam i svakako moram da ih vratim. :oops:

Svako dobro i javljam se uskoro. :)

Vrh

PostPostano: Ned lip 24, 2018 09:42 

Gle, pravoslavna crkva nije ništa manje sveta i istinska od katoličke, tako da vjerskih razloga za prelazak nemaš. U SPC ima pojedinaca i naglašavam pojedinaca koji pričaju svašta i za koje bi se moglo zapitati kako su uopće postali svećenici. E vidiš ista je situacija sa pojedincima i opet naglašavam pojedincima u katoličkoj crkvi u Hrvatskoj, za koje bi se moglo zapitati kako su uopće postali svećenici. Crkve na našim prostorima služile su (iako danas puno manje nego prije) za širenje nacionalizma i bit će još razočaranih kao i ti, i koji će misliti da je “s druge strane” bolje.

Vrh

PostPostano: Ned lip 24, 2018 20:05 

Razumem šta mi želite reći @kopitar i @Giovi. Nisam želeo da nabrajam razloge suviše detaljno, jer ih ima u prethodnim postovima i uglavnom su slični ili isti mojim razlozima. @Nick994 i @capistran su već rekli...da budem precizniji.

Prošlo je više od godinu dana od kako sam počeo da se preispitujem. Obećavam da neću žuriti i donositi arbitrarne odluke.

U svakom slučaju, nadam se da me razumete i članove koji su pre mene ovde pisali. U mom slučaju, razgovoraću još sa župnikom i župljanima koji su blizu mog prebivališta. Dobio sam na prvom razgovoru par knjižica da pročitam i svakako moram da ih vratim. :oops:

Svako dobro i javljam se uskoro. :)

A ja ti želim dobrodošlicu i mislim da si dobro odlučio... :)

Vrh

PostPostano: Ned srp 01, 2018 12:16 

Evo da se javim. Kucam sa mobilnog, jer čekam voz da se vratim kući.

Danas sam prvi put ozbiljnije pristupio župniku i ponekim župljanima. Mogu reći da je posle održane mise bilo jako prijatno popiti kafu, razmeniti par reči i mišljenja sa svima njima. Uglavnom smo razgovarali o malim problemima koje nas sve dotiče, a i o ljudima unutar SPC i vernicima uopšte. Pun sam pozitivnih utisaka, mogu reći.

Što se mog prelaska tiče, župnik mi je predložio da to obavimo na Božić. Može i pre što se njega tiče, ali iskreno voleo bih da bude kako je on rekao. Pretpostavljam da mi daje vremena da se prilagodim, da naučim par stvari itd.

Moja vera u Boga je sve jača i mnogo se bolje osećam od kako sam na ovom Putu. Ukoliko imate neke sugestije i savete, slobodno se javite. Ja ću se javljati s vremena na vreme.

Pozdrav i hvaljen Isus!

Vrh

PostPostano: Pon srp 02, 2018 22:06 

Evo da se javim. Kucam sa mobilnog, jer čekam voz da se vratim kući.

Danas sam prvi put ozbiljnije pristupio župniku i ponekim župljanima. Mogu reći da je posle održane mise bilo jako prijatno popiti kafu, razmeniti par reči i mišljenja sa svima njima. Uglavnom smo razgovarali o malim problemima koje nas sve dotiče, a i o ljudima unutar SPC i vernicima uopšte. Pun sam pozitivnih utisaka, mogu reći.

Što se mog prelaska tiče, župnik mi je predložio da to obavimo na Božić. Može i pre što se njega tiče, ali iskreno voleo bih da bude kako je on rekao. Pretpostavljam da mi daje vremena da se prilagodim, da naučim par stvari itd.

Moja vera u Boga je sve jača i mnogo se bolje osećam od kako sam na ovom Putu. Ukoliko imate neke sugestije i savete, slobodno se javite. Ja ću se javljati s vremena na vreme.

Pozdrav i hvaljen Isus!

Ja bih samo htjela nadovezati se da sam sretna zbog tebe... Da su Katolička i Pravoslavna dvije sestrinske Crkve, da imaju mnogo toga zajedničkog, a opet toliko razlika... Kad se upoznaje i jedno i drugo, kao da se susreću dva daleka rođaka koji su istoga korijena, a dugo nisu bili zajedno - i dijeli ih 1000 godina "neovisnosti", podozrivosti, sumnjičavosti...

Vrh

PostPostano: Pon srp 09, 2018 13:47 

Ja bih samo htjela nadovezati se da sam sretna zbog tebe... Da su Katolička i Pravoslavna dvije sestrinske Crkve, da imaju mnogo toga zajedničkog, a opet toliko razlika... Kad se upoznaje i jedno i drugo, kao da se susreću dva daleka rođaka koji su istoga korijena, a dugo nisu bili zajedno - i dijeli ih 1000 godina "neovisnosti", podozrivosti, sumnjičavosti...

Crkva može biti samo jedna, kao što je i Kristovo tijelo jedno.

Nema razloga da i ako su formalno po ljudski dvije crkve u općoj i mističnoj razini to je jedna Crkva.
Zato i ne mogu čovjeku ništa savjetovati po pitanju prelaska.

Vrh

PostPostano: Pon srp 09, 2018 15:22 
Administrator

Katolička i Pravoslavna crkva nisu isto. Jedina Kristova Crkva jest ona koju je Krist poslije svoga uskrsnuća predao Petru te njemu i drugim Apostolima povjerio da je šire i njome upravljaju. Iako pravoslavni kršćani imaju puno toga zajedničko s katolicima, oni su još uvijek u raskolu i odvojeni od punine sredstava spasenja.
Katolička crkva ima jedinstvo i autoritet u vidu Petrovog nasljednika, dok se ostale pravoslavne crkve u tome gube.
Tko želi preći (vratiti se) u Katoličku crkvu, mora ozbiljno prihvatiti katoličku vjeru, jer ima tu više važnih životnih razlika, npr. katolički brak je jedan i nerazriješiv, nakon valjanog vjenčanja nema rastave i ponovnog sjedinjenja s drugim.

Vrh

PostPostano: Pon srp 09, 2018 17:50 

Katolička i Pravoslavna crkva nisu isto. Jedina Kristova Crkva jest ona koju je Krist poslije svoga uskrsnuća predao Petru te njemu i drugim Apostolima povjerio da je šire i njome upravljaju. Iako pravoslavni kršćani imaju puno toga zajedničko s katolicima, oni su još uvijek u raskolu i odvojeni od punine sredstava spasenja.
Katolička crkva ima jedinstvo i autoritet u vidu Petrovog nasljednika, dok se ostale pravoslavne crkve u tome gube.
Tko želi preći (vratiti se) u Katoličku crkvu, mora ozbiljno prihvatiti katoličku vjeru, jer ima tu više važnih životnih razlika, npr. katolički brak je jedan i nerazriješiv, nakon valjanog vjenčanja nema rastave i ponovnog sjedinjenja s drugim.

Ja sam rekao da Crkva može biti samo jedna , kao i sam Krist.
Jeli ovo pogrešno?
Ako pravoslavna crkva nije dio te jedne Crkve onda nije uopće crkva. Logično

Priča o braku su drugi par opanaka.( ne treba biti u ovoj priči)

Isto je pravilo braka i za pravoslavne jer i za njih važi evanđelje jednako .
Druga stvar je što crkva ima ovlasti imajući u vidu ljudsku slabost da snisishodi ikumeniše i olakšava te na sebe preuzima slabosti ali samo u određenim i strogo propisanim uvjetima i vrlo rijetko , kao i što Papa ne naučava i ne koristi pravo nepogrešivosti eks katedra svaki dan .

Vrh

PostPostano: Sub srp 21, 2018 19:38 
Administrator

Crkva jest samo jedna i jedina, ne postoje dvije Crkve. Crkva nema ovlasti mijenjati Isusove naredbe, nikad i u nikakvim uvijetima, popuštanjem ljudskim mjerilima ne može se ništa olakšati čovjeku. Kristova crkva mora naučavati i čuvati upravo one nauke koje su naučavali Krist i apostoli. Onim časom kad bi popustila, prestala biti apostolska Crkva, a time ujedno i Kristova crkva.

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 00:09 

evo odgovora(moja malenkost)

da bi ozbiljno odgovorili...i nebi ulazio u detalje(koga zanima nek me pita)

a ja vas pitam....dali vjerujete.....dali mislite da drugi vjeruju krivo....

da se vratimo malo nazad kroz vrijeme

Biblija je prvi put prevedena i širena u Grčkoj....tamo su se večina apostola ,i onih poslije njih sklonili

evo sad pogledajte video ruskih monaha kako pjevaju

odite do njih i pitajte ih dali vjeruju u Krista i majkuBožiju

oni pjevaju o Bogorodici

prepuštam vama

https://www.youtube.com/watch?v=C7vvPXz-Qes

p.s.

nisam pravoslavac,katolik sam
iz turbo katoličke familije....3 strica svečenika

Vrh

PostPostano: Čet kol 02, 2018 00:25 

i ne veličam nikoga ...ni pravoslavce

odite vi i objasnite bugarima da ne vjeruju

bugarima kao preziđe krščanstva

prvi branik od otomana....recite im što mislite

pogledajte prvo ovaj video....možda skužite

pogledajte koliko imaju križeva na odječi
pogledajte koliko bosanskih žena imaju istetovirane križeve na ruci

https://www.youtube.com/watch?v=o81A31hlgEA&t=171s

Vrh

PostPostano: Pet kol 03, 2018 20:06 

Ne znam zašto se to da Isus nije došao ustanoviti ovozemaljski politički / ideološki sustav sa hijerarhijom moći i vlasti nego da je propovjedao kraljevstvo nebesko i da nije igrao "političku dvostruku igru" - briše i ušutkava i to na kršćanskom forumu.

Dali to umanjuje papin autoritet? - Neznamo.

Moguće da je tumačenje temeljem kojeg papa izvodi svoj autoritet u jednoj mjeri ispravno iako druge kršćanske zajednice imaju drugo viđenje i tumačenje događaja gdje Isus "ovlašćuje" apostola Šimuna. Dakle to je podložno tumačenju za što je potrebna podrobnija analiza i mir koji u današnjem užurbanom svijetu običan čovjek teško da si može priuštiti i koji iziskuje dugogodišnje duboko proučavanje kulture/teologije/povijesti....
Ovo gore (Isus nije došao ustanoviti ovozemaljsko kraljevstvo) nije preporučljivo da se "razvodnjava" ili oslabljuje na uštrb ovog drugog (Isus ovlašćuje papu za ekskluzivnog tumača - pojednostavljeno).
Neka kupac dobije kvalitetnu prezentaciju i odluči koja verzija i koje tumačenje mu se čini logičnije, vjerojatnije i sl. i to ne samo između latinske i ortodoksne denominacije nego i ostalih... ako se odluči za kršćanstvo.
Uniforme nisu zajamčene.

Vrh

PostPostano: Pon kol 06, 2018 17:55 

Ja bih nekako rekao to da je papa po Isusu dobio ovozemaljsku vlast onako kako to tumači Katolička crkva, istinito ali samo u onoj mjeri (ili onoliko) koliko nije u konfliktu sa time da Isus nije došao uspostaviti ovozemaljsko kraljevstvo.
Ili nije istinito u onoliko koliko je u konfliktu sa time.

Na taj način kad god papa čini dobro i nije u konfliktu sa ovim gore (Isusom) onda to što rkc tumači i vjeruje vezano za papinstvo stoji, a kad eventualno pogriješi ili tumači i nudi ideologiju koja traži ljudsku žrtvu (npr. pozivanje na rat i sl.) onda to ne stoji i nije istinito.

Ali po pitanju pape, papa je sigurno još u igri jer su se pape poboljšale kroz stoljeća i "upgrade-ani" su na nepogrešivost (Naravno ex. catedra i kako sve već to ide).

Vrh

PostPostano: Pon kol 06, 2018 20:42 

Ja bih nekako rekao to da je papa po Isusu dobio ovozemaljsku vlast onako kako to tumači Katolička crkva, istinito ali samo u onoj mjeri (ili onoliko) koliko nije u konfliktu sa time da Isus nije došao uspostaviti ovozemaljsko kraljevstvo.
Ili nije istinito u onoliko koliko je u konfliktu sa time.

Na taj način kad god papa čini dobro i nije u konfliktu sa ovim gore (Isusom) onda to što rkc tumači i vjeruje vezano za papinstvo stoji, a kad eventualno pogriješi ili tumači i nudi ideologiju koja traži ljudsku žrtvu (npr. pozivanje na rat i sl.) onda to ne stoji i nije istinito.

Ali po pitanju pape, papa je sigurno još u igri jer su se pape poboljšale kroz stoljeća i "upgrade-ani" su na nepogrešivost (Naravno ex. catedra i kako sve već to ide).

Ne razumijem te baš što s ovime želiš reći, možda postavljaš stvari kao da bi papa bio "vladar" Katoličke crkve (ne samo RKC nego i ostalih) i što ako papa pogriješi ili se vjernik u savjesti ne slaže s njim.

Papinska država je vrlo mala, papina vojska je neznatna, i da, papa je također samo grješan čovjek.

Ali u papi se nalazi zapravo simbol jedinstva Kristove crkve, jer znamo iz evanđelja da je on želio JEDNU crkvu, ne nekoliko njih, a pogotovo ne tisuće njih koliko ih ima danas. Da se poslužim riječima jedne vidjelice: "Onaj tko je učinio raskol, taj je sagriješio. Onaj tko je sretan s podjelama također griješi." Mogu biti raznolikosti među pojedinačnim crkvama - ali traži se jedinstvo u vjernosti papi. Mnoge odvojene crkve su zapravo vrlo slične, imaju sakramente, slične molitve - ali fali temelj na Petru-Stijeni.

Vrh

PostPostano: Pon kol 06, 2018 23:06 

Jedna crkva jest, samo postoje različita tumačenja, različiti pogledi, pravci, različiti načini slavljenja i sl.
Ta različitost je ono što daje bolju ponudu, oplemenjuje i ojačava državu i društvo.
I ostale crkve imaju Petra-Stijenu.

I u Isusovo doba je bilo različitih vjera i religija, a Isus nije pozivao na ukidanje drugih vjera i religija.

Papinska država je možda i nužna papi kao alat da može bolje raditi svoj posao, jer papa mora ostati na neki način neutralan. (Možda bi čak i Italija trebala imati isto glavnog kardinala kao i sve ostale države).
To nije tipična država kao i ostale države svi ozbiljniji prekršaje procesuira Italija iako bi možda trebala procesuirati ona država iz koje je osoba koja se procesuira ili sam Vatikan ako bi potencijalna stvarna kazna bila prevelika ili država nema dovoljno razvijen pravni sistem (po tabelicama i kriterijima samog Vatikana). Tj. Vatikan ne bi smio izručivati olako ljude. Sa državom u svakom slučaju oprezno.

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 36 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata