Katolički odgovori

privatne stranice s raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Pet ruj 21, 2018 07:11

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Sveto trojstvo
PostPostano: Pon pro 04, 2017 15:24 

Zanima me kad se prvi put spominje Sv.trojstvo.To je meni,pored utjelovljenja Boga,najveći misterij.Pa ovako:u "vjerovanju"molimo-rođenog od oca prije svih vjekova...znači li to da je Isus postojao prije no što se rodio,je li i on suodlučivao o svom rođenju,kako su baš Mariju odabrali,zašto Isus moli Oca da ga mimoiđe ta gorka čaša,ako su jedno i zašto mu kaže,oprosti im jer ne znaju što čine?Ako su jedno?Moram priznati,fascinira me(ponekad do nevjerice)da bi Bog,nemjerljivo velik,odabrao neko neznatno ljudsko biće da se u njemu utjelovi...inače,kao da je Bog prije puno više komunicirao s ljudima...Pa kad kaže"ovo je sin moj ljubljeni...,kako,zar ljudskim glasom?Nadrobila sam tu sve i svašta,pa još nešto:jučer na misi spomenuti su mrtvi,koji spavaju.Pa je li spavaju do sudnjeg dana ili su pak nakon smrti svjesni i nalaze se u raju,čistilištu,paklu...?Eto,mene sve zanima...

Vrh

PostPostano: Pon pro 04, 2017 21:59 

Zanima me kad se prvi put spominje Sv.trojstvo.To je meni,pored utjelovljenja Boga,najveći misterij.Pa ovako:u "vjerovanju"molimo-rođenog od oca prije svih vjekova...znači li to da je Isus postojao prije no što se rodio,je li i on suodlučivao o svom rođenju,kako su baš Mariju odabrali,zašto Isus moli Oca da ga mimoiđe ta gorka čaša,ako su jedno i zašto mu kaže,oprosti im jer ne znaju što čine?Ako su jedno?Moram priznati,fascinira me(ponekad do nevjerice)da bi Bog,nemjerljivo velik,odabrao neko neznatno ljudsko biće da se u njemu utjelovi...inače,kao da je Bog prije puno više komunicirao s ljudima...Pa kad kaže"ovo je sin moj ljubljeni...,kako,zar ljudskim glasom?Nadrobila sam tu sve i svašta,pa još nešto:jučer na misi spomenuti su mrtvi,koji spavaju.Pa je li spavaju do sudnjeg dana ili su pak nakon smrti svjesni i nalaze se u raju,čistilištu,paklu...?Eto,mene sve zanima...

Ne znam od kuda krenuti. Prvo ću krenuti od pojma Sv. Trojstva. Činjenica je da nam Bog već u samom početku objave daje obrise Presvetog Trojstva. Već u prvoj i drugoj rečenici Biblija nam jasno veli: "U početku stvori Bog (hebrejski Elohim) nebo i zemlju...... i Duh Božji lebdio je na vodama". Na istom mjestu u 26. retku Bog govori: "Načinimo čovjeka na svoju sliku". Malo kasnije isti Bog progovara: "Hajde da siđemo i jezik im pobrkamo". Nastavak "im" u hebrejskom označava muški rod množine pa stoga prvi biblijski redak doslovno preveden glasi: "U početku stvoriše Bogovi nebo i zemlju".

Vrh

PostPostano: Pon pro 04, 2017 22:50 
Administrator

Naravno ne može se tako prevesti "Bogovi", nego je jedan Bog koji je u tri osobe. To je Trojstvo za koje se upotrebljava množina.
Jedno su ali se razlikuju i imaju odnos prema drugome, zato Sin može moliti Oca. Sv. Trojstvo je otajstvo, ne možemo ga skroz razumski spoznati, taj odnos je tajna Boga u sebi samome.

Je li Isus postojao prije nego se rodio?
Otac, Sin i Duh Sveti postojali su oduvijek. U određenom vremenu i prostoru Sin je "sišao s nebesa" "radi našega spasenja", utjelovio se u trenutku povijesti, i kao takav, pravi čovjek postoji od utjelovljenja, a kao Bog oduvijek u jedinstvu s Ocem. Isus je istovremeno i pravi Bog i pravi čovjek.

Mislim da si ipak preopširno postavila pitanja.

Vrh

PostPostano: Sri pro 06, 2017 21:59 

Ne znam od kuda krenuti. Prvo ću krenuti od pojma Sv. Trojstva. Činjenica je da nam Bog već u samom početku objave daje obrise Presvetog Trojstva. Već u prvoj i drugoj rečenici Biblija nam jasno veli: "U početku stvori Bog (hebrejski Elohim) nebo i zemlju...... i Duh Božji lebdio je na vodama". Na istom mjestu u 26. retku Bog govori: "Načinimo čovjeka na svoju sliku". Malo kasnije isti Bog progovara: "Hajde da siđemo i jezik im pobrkamo". Nastavak "im" u hebrejskom označava muški rod množine pa stoga prvi biblijski redak doslovno preveden glasi: "U početku stvoriše Bogovi nebo i zemlju".

Naslov: Sveto trojstvoNepročitani postPostano: Pon pro 04, 2017 15:24

Zanima me kad se prvi put spominje Sv.trojstvo.

I mene zanima , jer se u Bibliji niđe ne spominje , rani kršćanski oci ne spominju no kasnije se javlja potreba da se dogmatiše Trojstvo , prvi kršćani se Krštavaju samo u Ime. Na kom se Saboru to usvaja ? Sad mi je i jasno zašto sektaši ne nalaze jer zanemaruju svetu predaju taj. Crkvu.

Vrh

PostPostano: Čet pro 07, 2017 11:49 
Administrator

Prvi kršćani se krste onako kako im je Isus naredio: "Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga" (Mt 28,19). Naziv "sv. Trojstvo" označava isto što i "Otac, Sin i Duh Sveti".
Probaj pročitati Katekizam Katoličke Crkve od broja 249 (Postanak Trojstvene dogme):

"249 Objavljena istina o Svetom Trojstvu od samih početaka bila je u korijenu
živog vjerovanja Crkve, navlastito po krštenju. Izražena je u pravilu krsne
vjere, što se formiralo u propovijedanju, u katehezi i u molitvi Crkve.
Takvi se izričaji nalaze već u apostolskim spisima, kako svjedoči ovaj
pozdrav, preuzet u euharistijsko bogoslužje: "Milost Gospodina našega Isusa
Krista, ljubav Boga i zajedništvo Duha Svetoga sa svima vama" (2 Kor 13,13).

250 Tijekom prvih stoljeća Crkva je nastojala da vjeru u Trojstvo jasnije
izrekne kako bi produbila svoje razumijevanje vjere, ali i obranila od
zabluda koje su je iskrivljivale."

Rani kršćanski oci već počinju u nekom smislu spominjati izraz "Trojstvo", prvi sačuvani spis je od Teofila Antiohijskog iz 170. g.
A Sabori koji su imali potrebu definirati Trojstvo kao dogmu su Prvi nicejski sabor 325.g. (odgovor na zabludu arijanizma koji je Sina nijekao Bogom) i Prvi carigradski sabor 381.g. (odgovor na zabludu macedonijanizma koji je nijekao božanstvo Duha Svetoga), dakle kao odgovor na tadašnje krivovjerje.

Vrh

PostPostano: Pet pro 08, 2017 15:48 

+!
izmeđunebaizemlje je napisao/la:
Zanima me kad se prvi put spominje Sv.trojstvo.

Bespočetna Ljubav (OtacSinDuhSveti) je Presveto Trojstvo,
a kada nastaju neke ljudske riječi u ljudskoj terminologiji, čovjek može istraživati.
Inače, H2O je i led i voda i para.

u "vjerovanju"molimo-rođenog od oca prije svih vjekova...znači li to da je Isus postojao prije no što se rodio,

Iv 5,17
Isus im odgovori: "Otac Moj sve do sada radi pa i Ja radim."

Presveto Trojstvo je Ljubav, a Ljubavni Odnos (Komunikacija) je vječan i neprestan.
Otac veliča Sina; Sin veliča Oca; Duh Sveti veliča Oca i Sina;...
Sin je rođen (Srce) baš zato kako bi Otac darovao Svoje Srce za odbjeglo čovječanstvo
i kako bi se Presveto Srce utjelovilo u Djevicu i postalo Čovjekom.

je li i on suodlučivao o svom rođenju,kako su baš Mariju odabrali,

Ljubavna Komunikacija je vječna i neprestana, a što se tiče Odabira djevice Marije,
mogle bi se knjižurine napisati.
- I što s njima - knjižurinama?

zašto Isus moli Oca da ga mimoiđe ta gorka čaša,ako su jedno

Ljubav ne radi ništa suvišno i sve što radi - zbog nas radi, pa tako i govor Čovjeka.

Iv 11,41-42
Odvališe dakle kamen. A Isus podiže Oči i reče:
"Oče, hvala Ti što si Me uslišao.
Ja sam znao da Me svagda uslišavaš;
no rekoh to zbog nazočnog mnoštva:
da vjeruju da si Me Ti poslao."

zašto mu kaže,oprosti im jer ne znaju što čine?

- A kad bi čovjek znao što čini, da li isto vrijedi?

Moram priznati,fascinira me(ponekad do nevjerice)da bi Bog,nemjerljivo velik,odabrao neko neznatno ljudsko biće da se u njemu utjelovi...

Ljubav može čovjeka stvoriti i od kamena, te nam ne bi trebali roditelji.
Također je i Čovjek mogao doći na svijet bez da bude rođen od Žene.

Pa kad kaže"ovo je sin moj ljubljeni...,kako,zar ljudskim glasom?

Glasom, koji mogu ljudi čuti.
Osim toga, Ljubav može svaki dan neprestano vikati s visine na nas ljude.
Pojedinačno i globalno.
- I hoćemo li Ga ljubiti više?

.Pa je li spavaju do sudnjeg dana ili su pak nakon smrti svjesni i nalaze se u raju,čistilištu,paklu...?

Samo fizičkom tijelu (karoserija) treba san, iako je bilo ljudi, koji nisu dugo spavali.

Dan bez osmijeha i čuđenja je bezlično siromašan dan.

Zadnja izmjena: utopija; Pet pro 08, 2017 19:26; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Pet pro 08, 2017 16:55 

u "vjerovanju"molimo-rođenog od oca prije svih vjekova...znači li to da je Isus postojao prije no što se rodio,

Naravno da je Isus Krist , Bogočovjek postojao od uvijek jer po njemu je sve stvoreno i On je Alfa i Omega.

Niko se ne pope na nebo doli onaj koji siđe, sin Čovječji.Mt.

Vrh

PostPostano: Pon pro 11, 2017 12:57 

+!

Bespočetna Ljubav (OtacSinDuhSveti) je Presveto Trojstvo,
a kada nastaju neke ljudske riječi u ljudskoj terminologiji, čovjek može istraživati.
Inače, H2O je i led i voda i para.

Iv 5,17
Isus im odgovori: "Otac Moj sve do sada radi pa i Ja radim."

Presveto Trojstvo je Ljubav, a Ljubavni Odnos (Komunikacija) je vječan i neprestan.
Otac veliča Sina; Sin veliča Oca; Duh Sveti veliča Oca i Sina;...
Sin je rođen (Srce) baš zato kako bi Otac darovao Svoje Srce za odbjeglo čovječanstvo
i kako bi se Presveto Srce utjelovilo u Djevicu i postalo Čovjekom.

Ljubavna Komunikacija je vječna i neprestana, a što se tiče Odabira djevice Marije,
mogle bi se knjižurine napisati.
- I što s njima - knjižurinama?

Ljubav ne radi ništa suvišno i sve što radi - zbog nas radi, pa tako i govor Čovjeka.

Iv 11,41-42
Odvališe dakle kamen. A Isus podiže Oči i reče:
"Oče, hvala Ti što si Me uslišao.
Ja sam znao da Me svagda uslišavaš;
no rekoh to zbog nazočnog mnoštva:
da vjeruju da si Me Ti poslao."

- A kad bi čovjek znao što čini, da li isto vrijedi?

Ljubav može čovjeka stvoriti i od kamena, te nam ne bi trebali roditelji.
Također je i Čovjek mogao doći na svijet bez da bude rođen od Žene.

Glasom, koji mogu ljudi čuti.
Osim toga, Ljubav može svaki dan neprestano vikati s visine na nas ljude.
Pojedinačno i globalno.
- I hoćemo li Ga ljubiti više?

Samo fizičkom tijelu (karoserija) treba san, iako je bilo ljudi, koji nisu dugo spavali.

Lijepo napisano...

Vrh

PostPostano: Uto sij 02, 2018 12:59 

Evo opet mene,da ne otvaram novi post,staro pitanje.Prvo,čestit Božić svim članovima i administratorima,sa zakašnjenjem(isprika,no samo s posla idem na internet).Staro pitanje:jučer na misi opet su spomenuti mrtvi,koji spavaju vječnim snom.Molili smo za njih,između ostalog.Opet taj san,vječni san..Ako je san potreban samo fizičkom tijelu,zašto ovako govorimo na misi(negdje sam čak čula da će se probuditi na sudnji dan)???To me"muti"??

Vrh

PostPostano: Uto sij 02, 2018 18:44 
Administrator

Mnogi odlomci u Bibliji opisuju smrt kao spavanje, taj izraz u biblijskom svijetu se često odnosi na smrt.
S obzirom na ljudsku želju za ublažavanjem, i načinu na koji smrt često izgleda kao spavanje, prirodno je što se koristi takav eufemizam za smrt. Mrtvi ljudi često izgledaju kao da spavaju, a često ih se namjerno čini da tako izgledaju pa je uobičajeno bilo mrtvome zatvoriti oči. Taj običaj je bio i u biblijskom svijetu, kako vidimo u opisu Božjeg obećanja Jakovu:
"Ne boj se sići u Egipat, jer ću ondje od tebe proizvesti velik narod. Ja ću sići u Egipat s tobom i sam ću te vratiti ovamo; a Josip će ti svojom rukom oči zaklopiti." (Post 46, 4)

Takav fenomenološki jezik prenesen je i u liturgijske molitve:
"Spomeni se, Gospodine, svojih vjernih, koji su pred nama otišli obilježeni znakom vjere te spavaju snom mira."
Naravno ne radi se o spavanju, već je njihovo tijelo umrlo, ali duša je živa, besmrtna.
"Crkva uči da Bog svaku duhovnu dušu neposredno stvara, da dušu ne
"proizvode" roditelji i da je duša besmrtna. Ona ne propada kad se tijelo
odvaja smrću i ponovno će se ujediniti s tijelom u konačnom uskrsnuću." (KKC 366)

Vrh

PostPostano: Sri sij 03, 2018 17:51 

Znači,radi se o eufemizmu?Hvala.

Vrh

PostPostano: Sri sij 03, 2018 19:23 
Administrator

Pa na neki način, radi se o drugačijem načinu govora i kulturi gdje se smrt uspoređuje sa snom.

Vrh

PostPostano: Pet sij 05, 2018 15:04 

Znači,radi se o eufemizmu?Hvala.
Vrlo je teško prevoditi s nekog jezika pogotovo hebrejskog na drugi jezik. Dobar prijevod je stvarno umijeće. Primjerice: u Starom zavjetu jezgra židovskog vjerovanja sažeta je u rečenici: "Jahve je Bog naš, Jahve je jedan". Naime u hebrejskom jeziku postoje dvije riječi za jedan pa tako "ehad" znači jedan u jedinstvu a "jahid" znači jedan u samoći. Tako je primjerice brak "ehad", jedan u jedinstvu dok je udovac "jahid", jedan u samoći. Tako u gore spomenutom stihu stoji riječ "ehad", pa bi taj taj redak bio doslovno preveden: "Jahve je jedan u jedinstvu". No jedinstvo ne može postojati ako u njemu ne sudjeluje barem dvoje. Tih primjera ima u cijeloj Bibliji tako da onaj koji tvrdi kao primjerice islamisti da za Sveto Trojstvo nema potvrde u Bibliji je čista nemarnost.

Vrh

PostPostano: Pet vel 02, 2018 16:22 

Isus Krist , Bogočovjek dođe i tek onda možemo razgovarati o Presvetom Trojstvu , inače samo Biblija nije dovoljna niti bi iko samo po njoj došao do ovog saznanja.

Vrh

PostPostano: Uto vel 27, 2018 15:40 

Crkva uči da Bog svaku duhovnu dušu neposredno stvara, da dušu ne
"proizvode" roditelji i da je duša besmrtna. Ona ne propada kad se tijelo
odvaja smrću i ponovno će se ujediniti s tijelom u konačnom uskrsnuću." (KKC 366

Na koji način se duša smatra besmrtnom , ako je samo Bog po prirodi besmrtan?

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC + 01:00 sata