Katolički odgovori

privatne stranice sa raspravama o suvremenim vjerskim temama
Sada je Uto pro 12, 2017 09:38

Vrijeme na UTC + 01:00 sata

Pravila foruma

Ovdje možemo postavljati svoja pitanja u vezi katoličkog nauka i duhovnosti,
a odgovore će pokušati dati prije svega oni sa teološkim znanjem.
Pitanja neka budu konkretna i jasna, te u vezi onoga što je bitno za naše spasenje i duhovni rast.

Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor Poruka
 Naslov: Sveto trojstvo
PostPostano: Pon pro 04, 2017 15:24 

Zanima me kad se prvi put spominje Sv.trojstvo.To je meni,pored utjelovljenja Boga,najveći misterij.Pa ovako:u "vjerovanju"molimo-rođenog od oca prije svih vjekova...znači li to da je Isus postojao prije no što se rodio,je li i on suodlučivao o svom rođenju,kako su baš Mariju odabrali,zašto Isus moli Oca da ga mimoiđe ta gorka čaša,ako su jedno i zašto mu kaže,oprosti im jer ne znaju što čine?Ako su jedno?Moram priznati,fascinira me(ponekad do nevjerice)da bi Bog,nemjerljivo velik,odabrao neko neznatno ljudsko biće da se u njemu utjelovi...inače,kao da je Bog prije puno više komunicirao s ljudima...Pa kad kaže"ovo je sin moj ljubljeni...,kako,zar ljudskim glasom?Nadrobila sam tu sve i svašta,pa još nešto:jučer na misi spomenuti su mrtvi,koji spavaju.Pa je li spavaju do sudnjeg dana ili su pak nakon smrti svjesni i nalaze se u raju,čistilištu,paklu...?Eto,mene sve zanima...

Vrh

PostPostano: Pon pro 04, 2017 21:59 

Zanima me kad se prvi put spominje Sv.trojstvo.To je meni,pored utjelovljenja Boga,najveći misterij.Pa ovako:u "vjerovanju"molimo-rođenog od oca prije svih vjekova...znači li to da je Isus postojao prije no što se rodio,je li i on suodlučivao o svom rođenju,kako su baš Mariju odabrali,zašto Isus moli Oca da ga mimoiđe ta gorka čaša,ako su jedno i zašto mu kaže,oprosti im jer ne znaju što čine?Ako su jedno?Moram priznati,fascinira me(ponekad do nevjerice)da bi Bog,nemjerljivo velik,odabrao neko neznatno ljudsko biće da se u njemu utjelovi...inače,kao da je Bog prije puno više komunicirao s ljudima...Pa kad kaže"ovo je sin moj ljubljeni...,kako,zar ljudskim glasom?Nadrobila sam tu sve i svašta,pa još nešto:jučer na misi spomenuti su mrtvi,koji spavaju.Pa je li spavaju do sudnjeg dana ili su pak nakon smrti svjesni i nalaze se u raju,čistilištu,paklu...?Eto,mene sve zanima...

Ne znam od kuda krenuti. Prvo ću krenuti od pojma Sv. Trojstva. Činjenica je da nam Bog već u samom početku objave daje obrise Presvetog Trojstva. Već u prvoj i drugoj rečenici Biblija nam jasno veli: "U početku stvori Bog (hebrejski Elohim) nebo i zemlju...... i Duh Božji lebdio je na vodama". Na istom mjestu u 26. retku Bog govori: "Načinimo čovjeka na svoju sliku". Malo kasnije isti Bog progovara: "Hajde da siđemo i jezik im pobrkamo". Nastavak "im" u hebrejskom označava muški rod množine pa stoga prvi biblijski redak doslovno preveden glasi: "U početku stvoriše Bogovi nebo i zemlju".

Vrh

PostPostano: Pon pro 04, 2017 22:50 
Administrator

Naravno ne može se tako prevesti "Bogovi", nego je jedan Bog koji je u tri osobe. To je Trojstvo za koje se upotrebljava množina.
Jedno su ali se razlikuju i imaju odnos prema drugome, zato Sin može moliti Oca. Sv. Trojstvo je otajstvo, ne možemo ga skroz razumski spoznati, taj odnos je tajna Boga u sebi samome.

Je li Isus postojao prije nego se rodio?
Otac, Sin i Duh Sveti postojali su oduvijek. U određenom vremenu i prostoru Sin je "sišao s nebesa" "radi našega spasenja", utjelovio se u trenutku povijesti, i kao takav, pravi čovjek postoji od utjelovljenja, a kao Bog oduvijek u jedinstvu s Ocem. Isus je istovremeno i pravi Bog i pravi čovjek.

Mislim da si ipak preopširno postavila pitanja.

Vrh

PostPostano: Sri pro 06, 2017 21:59 

Ne znam od kuda krenuti. Prvo ću krenuti od pojma Sv. Trojstva. Činjenica je da nam Bog već u samom početku objave daje obrise Presvetog Trojstva. Već u prvoj i drugoj rečenici Biblija nam jasno veli: "U početku stvori Bog (hebrejski Elohim) nebo i zemlju...... i Duh Božji lebdio je na vodama". Na istom mjestu u 26. retku Bog govori: "Načinimo čovjeka na svoju sliku". Malo kasnije isti Bog progovara: "Hajde da siđemo i jezik im pobrkamo". Nastavak "im" u hebrejskom označava muški rod množine pa stoga prvi biblijski redak doslovno preveden glasi: "U početku stvoriše Bogovi nebo i zemlju".

Naslov: Sveto trojstvoNepročitani postPostano: Pon pro 04, 2017 15:24

Zanima me kad se prvi put spominje Sv.trojstvo.

I mene zanima , jer se u Bibliji niđe ne spominje , rani kršćanski oci ne spominju no kasnije se javlja potreba da se dogmatiše Trojstvo , prvi kršćani se Krštavaju samo u Ime. Na kom se Saboru to usvaja ? Sad mi je i jasno zašto sektaši ne nalaze jer zanemaruju svetu predaju taj. Crkvu.

Vrh

PostPostano: Čet pro 07, 2017 11:49 
Administrator

Prvi kršćani se krste onako kako im je Isus naredio: "Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga" (Mt 28,19). Naziv "sv. Trojstvo" označava isto što i "Otac, Sin i Duh Sveti".
Probaj pročitati Katekizam Katoličke Crkve od broja 249 (Postanak Trojstvene dogme):

"249 Objavljena istina o Svetom Trojstvu od samih početaka bila je u korijenu
živog vjerovanja Crkve, navlastito po krštenju. Izražena je u pravilu krsne
vjere, što se formiralo u propovijedanju, u katehezi i u molitvi Crkve.
Takvi se izričaji nalaze već u apostolskim spisima, kako svjedoči ovaj
pozdrav, preuzet u euharistijsko bogoslužje: "Milost Gospodina našega Isusa
Krista, ljubav Boga i zajedništvo Duha Svetoga sa svima vama" (2 Kor 13,13).

250 Tijekom prvih stoljeća Crkva je nastojala da vjeru u Trojstvo jasnije
izrekne kako bi produbila svoje razumijevanje vjere, ali i obranila od
zabluda koje su je iskrivljivale."

Rani kršćanski oci već počinju u nekom smislu spominjati izraz "Trojstvo", prvi sačuvani spis je od Teofila Antiohijskog iz 170. g.
A Sabori koji su imali potrebu definirati Trojstvo kao dogmu su Prvi nicejski sabor 325.g. (odgovor na zabludu arijanizma koji je Sina nijekao Bogom) i Prvi carigradski sabor 381.g. (odgovor na zabludu macedonijanizma koji je nijekao božanstvo Duha Svetoga), dakle kao odgovor na tadašnje krivovjerje.

Vrh

PostPostano: Pet pro 08, 2017 15:48 

+!
izmeđunebaizemlje je napisao/la:
Zanima me kad se prvi put spominje Sv.trojstvo.

Bespočetna Ljubav (OtacSinDuhSveti) je Presveto Trojstvo,
a kada nastaju neke ljudske riječi u ljudskoj terminologiji, čovjek može istraživati.
Inače, H2O je i led i voda i para.

u "vjerovanju"molimo-rođenog od oca prije svih vjekova...znači li to da je Isus postojao prije no što se rodio,

Iv 5,17
Isus im odgovori: "Otac Moj sve do sada radi pa i Ja radim."

Presveto Trojstvo je Ljubav, a Ljubavni Odnos (Komunikacija) je vječan i neprestan.
Otac veliča Sina; Sin veliča Oca; Duh Sveti veliča Oca i Sina;...
Sin je rođen (Srce) baš zato kako bi Otac darovao Svoje Srce za odbjeglo čovječanstvo
i kako bi se Presveto Srce utjelovilo u Djevicu i postalo Čovjekom.

je li i on suodlučivao o svom rođenju,kako su baš Mariju odabrali,

Ljubavna Komunikacija je vječna i neprestana, a što se tiče Odabira djevice Marije,
mogle bi se knjižurine napisati.
- I što s njima - knjižurinama?

zašto Isus moli Oca da ga mimoiđe ta gorka čaša,ako su jedno

Ljubav ne radi ništa suvišno i sve što radi - zbog nas radi, pa tako i govor Čovjeka.

Iv 11,41-42
Odvališe dakle kamen. A Isus podiže Oči i reče:
"Oče, hvala Ti što si Me uslišao.
Ja sam znao da Me svagda uslišavaš;
no rekoh to zbog nazočnog mnoštva:
da vjeruju da si Me Ti poslao."

zašto mu kaže,oprosti im jer ne znaju što čine?

- A kad bi čovjek znao što čini, da li isto vrijedi?

Moram priznati,fascinira me(ponekad do nevjerice)da bi Bog,nemjerljivo velik,odabrao neko neznatno ljudsko biće da se u njemu utjelovi...

Ljubav može čovjeka stvoriti i od kamena, te nam ne bi trebali roditelji.
Također je i Čovjek mogao doći na svijet bez da bude rođen od Žene.

Pa kad kaže"ovo je sin moj ljubljeni...,kako,zar ljudskim glasom?

Glasom, koji mogu ljudi čuti.
Osim toga, Ljubav može svaki dan neprestano vikati s visine na nas ljude.
Pojedinačno i globalno.
- I hoćemo li Ga ljubiti više?

.Pa je li spavaju do sudnjeg dana ili su pak nakon smrti svjesni i nalaze se u raju,čistilištu,paklu...?

Samo fizičkom tijelu (karoserija) treba san, iako je bilo ljudi, koji nisu dugo spavali.

Zadnja izmjena: utopija; Pet pro 08, 2017 19:26; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh

PostPostano: Pet pro 08, 2017 16:55 

u "vjerovanju"molimo-rođenog od oca prije svih vjekova...znači li to da je Isus postojao prije no što se rodio,

Naravno da je Isus Krist , Bogočovjek postojao od uvijek jer po njemu je sve stvoreno i On je Alfa i Omega.

Niko se ne pope na nebo doli onaj koji siđe, sin Čovječji.Mt.

Vrh

PostPostano: Pon pro 11, 2017 12:57 

+!

Bespočetna Ljubav (OtacSinDuhSveti) je Presveto Trojstvo,
a kada nastaju neke ljudske riječi u ljudskoj terminologiji, čovjek može istraživati.
Inače, H2O je i led i voda i para.

Iv 5,17
Isus im odgovori: "Otac Moj sve do sada radi pa i Ja radim."

Presveto Trojstvo je Ljubav, a Ljubavni Odnos (Komunikacija) je vječan i neprestan.
Otac veliča Sina; Sin veliča Oca; Duh Sveti veliča Oca i Sina;...
Sin je rođen (Srce) baš zato kako bi Otac darovao Svoje Srce za odbjeglo čovječanstvo
i kako bi se Presveto Srce utjelovilo u Djevicu i postalo Čovjekom.

Ljubavna Komunikacija je vječna i neprestana, a što se tiče Odabira djevice Marije,
mogle bi se knjižurine napisati.
- I što s njima - knjižurinama?

Ljubav ne radi ništa suvišno i sve što radi - zbog nas radi, pa tako i govor Čovjeka.

Iv 11,41-42
Odvališe dakle kamen. A Isus podiže Oči i reče:
"Oče, hvala Ti što si Me uslišao.
Ja sam znao da Me svagda uslišavaš;
no rekoh to zbog nazočnog mnoštva:
da vjeruju da si Me Ti poslao."

- A kad bi čovjek znao što čini, da li isto vrijedi?

Ljubav može čovjeka stvoriti i od kamena, te nam ne bi trebali roditelji.
Također je i Čovjek mogao doći na svijet bez da bude rođen od Žene.

Glasom, koji mogu ljudi čuti.
Osim toga, Ljubav može svaki dan neprestano vikati s visine na nas ljude.
Pojedinačno i globalno.
- I hoćemo li Ga ljubiti više?

Samo fizičkom tijelu (karoserija) treba san, iako je bilo ljudi, koji nisu dugo spavali.

Lijepo napisano...

Vrh

Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC + 01:00 sata